Přímá bruska je nástroj, který velmi účinně odebírá materiál – dřevo, kámen i kov. Obrušuje vnější křivkové tvary a vybrušuje dutiny, k čemuž jako nástroje používáme stopková brusná tělíska. Přímé brusky dělíme na menší jednoruční a větší dvouruční.
Přímé brusky mají vysoké otáčky – 20 000 až 30 000 otáček za minutu, které při zatížení klesnou asi o jednu třetinu. Pracovní nástroj (stopková brusná tělíska, nebo výjimečně i stopkové frézy na dřevo a plasty) upevňujeme do kleštin na osu vysokoobrátkového elektromotoru. Technicky se přímá bruska skládá z vřetenu, vřetenové skříně, ložiskového víka, vzduchovodné vložky, motorové skříně, ložiska a spojky.
Je dobré vědět, že:
- stopka zvoleného nástroje musí mít průměr, který odpovídá rozměru upínací kleštiny
- po upnutí necháme nejprve brusná tělíska rozběhnout naprázdno na plné otáčky a ujistíme se, že nevibrují
- na nástroj netlačíme, stačí jen minimální přítlak, a brousíme celým povrchem, aby se brusné tělísko opotřebovávalo rovnoměrně.
Jednoruční přímé brusky
Přímou bruskou, kterou ovládáme jen jednou rukou, můžeme bez velkých problémů pracovat i v místech, kde je málo prostoru. Tyto brusky váží okolo 1,5 kg. Stopkové nástroje upínáme do vřetena (které je uloženo v přesných kuličkových ložiskách) kleštinami s převlečnou maticí. Sada broušených kleštin bývá určena pro stopky o průměru 3,6 a 8 mm, případně 6,35 mm. Motor s příkonem 500 – 600 W má řídící elektroniku pro pozvolný rozběh a udržení konstantních otáček i při změnách zatížení. Přední kryt motoru, za který brusku držíme, má upínací krk o průměru 35 nebo 43 mm, přičemž krk s větším průměrem lze upínat do vrtačkového stojanu. Brusky s krátkým krkem nemají převodovku, kdežto brusky s dlouhým krkem jsou buď bezpřevodové, tj. vysokootáčkové, nebo mají jednoduchou převodovku, která snižuje otáčky na 3000 – 7000 ot.min-1, a to zejména pro práci s drátěnými kartáči a lamelovými kotouči. Na trhu jsou i akumulátorové přímé brusky. Akumulátorový blok má články 4,8 – 12 V a nasazujeme ho na konec motoru.
Víceúčelové brusky
Variantou jednoručních přímých brusek jsou brusky víceúčelové. Upevňují se do nich stejná stopková tělíska, ale jejich vřeteno je šikmo skloněno (nikoli pod pravým úhlem jako u úhlových brusek), aby nástroje dosáhly do málo přístupných míst a lépe se ovládaly.
Dvouruční přímá bruska
Tyto brusky jsou větší, váží 3,5 – 7 kg a pracují s brusnými kotouči o průměru 80 – 150 mm, které upínáme na prodloužené vřeteno s upínací přírubou maticí s podložkou nebo rychloupínací maticí např. SDS-clic. Slouží zejména k hrubému obrušování svarových spojů. Dostaneme se s nimi i do těžko dostupných míst různých složitých forem. Jak už z názvu vyplývá, drží se větší typy oběma rukama, a to za dlouhý krk. Dvouruční brusky dosahují řezné rychlosti 6000 – 8000 ot.min-1 – podle průměru kotouče. Nástroj můžeme upnout na pracovní stůl nebo do stojanu s objímkou. Plášť vřetena bývá potažen pryží, takže jeho držení je bezpečné. Brusky jsou většinou vybaveny elektronikou, které umožňuje pozvolný rozběh kotouče a také reguluje jeho otáčky podle práce a broušeného materiálu a potlačuje torzní kmitání, které způsobuje zpětné rázy. Do vřetena brusek lze v případě potřeby upnout kleštinové pouzdro na stopky o průměru 8 mm brusných tělísek.
Broušení stopkovými kotouči
Na broušení oceli a temperované litiny používáme korundové brusné kotouče šířky 26 – 32 mm. Šedou litinu, lehké kovy, mosaz a keramika obrušujeme kotouči z karbidu křemíku. Modré nebo bílé kotouče z ušlechtilého korundu jsou určeny na obrušování svarů a ostření nástrojů. Lamelové kotouče používáme na odrezování, broušení dutin a křivkových tvarů, na leštění kovů a tvrdých plastů. Kuželové nebo kotoučové stopkové kartáče se splétanými ocelovými drátky o průměru 0,5 mm používáme na
odstraňování hloubkové koroze nebo nátěrů kovových konstrukcí. Kartáče se zvlněnými tenčími ocelovými drátky (o průměru 0,2 – 0,3 mm) odstraňují povrchovou korozi, svarové spoje a také zdrsňují nebo strukturují dřevo. Štětcové kartáče s prodlouženou stopkou využijeme v těžko přístupných místech a válcové kartáče na ohraňování výrobků z nerezové oceli.
Broušení se stopkovými nástroji
Pro běžnou práci s přímou bruskou – broušení kovových i keramických materiálů a ostření nástrojů – nám stačí sada standardních stopkových brusných tělísek z umělého korundu a karbidu křemíku. Brusná tělíska mohou mít tvar válce, kotouče, kužele (i konického) a tvar kulovitý oboustranně zkosený. Válcový půlkulový a kotoučový kónický tvar tělísek jsou vhodné na ostření zubů pil.