Chleba padá na zem namazanou stranou, to víme. Ale pokud si někdo láme hlavu nad tím, proč stará hadička třeba pod dřezem praskla zrovna, když jsme na dovolené anebo v noci, kdy spíme, nemá to se zlomyslností předmětů ani téměř bezchybně fungujícím zákonem schválnosti nic společného. Prostě dožila.
(2016) *** Ne všichni si prozíravě platíme pojištění domácnosti. A i když, po nečekané potopě se stejně málokdo směje. Co jste si nezničili doma, vzalo za své u sousedů. Není opravdu nic veselého na tom, že si náhradu škody způsobené třeba prasklým přívodem k pračce nárokují hned dvě domácnosti z patra pod vámi. Fakta mluví jasně: na vrcholu žebříčku nejčastěji hlášených pojistných událostí jsou právě vodovodní škody. Taky s vámi tihle sousedi nemluví a možná vám plivnou na poštovní schránku.
Platí princip předběžné opatrnosti
Nečekané náklady na rekonstrukci bytu či domu jdoucí do desítek tisíc korun dokáže způsobit jedna vodovodní hadička, která praskla skrytá třeba pod dřezem. Své o tom vědí likvidátoři pojišťoven, jimž tak zvané vodovodní škody každý rok nahlásí přes pětatřicet tisíc klientů, tedy skoro sto domácností denně. Takže objektivně hadičky problém skutečně mohou představovat. Co s ním? Neříkejte, že vás se netýká – zkuste být trpěliví a přečíst si následujících pár rad a zamyslet se nad nimi. To nebolí a, na rozdíl od odstraňování důsledků nečekané potopy, ani nic nestojí.
1. Různé druhy hadiček a různá míra ohrožení
Doma nejpravděpodobněji máme jeden ze tří typů hadiček. Nejrozšířenější jsou pryžové nebo silikonové hadičky opletené hliníkovým nebo nerezovým lankem. Mají lepený spoj na koncích a tam (ale nejen tam) také nejčastěji praskají. Životnost hadiček z pryže nebo silikonu odborníci spočítali na pět až deset let. Patrně nejstarší hadičky opletené hliníkem zjistíme snadno – hliník při otěru zanechá stopu. Nerezovému opletu se sice říká pancéřový, ale uvnitř je stejně zranitelná guma nebo silikon. Technologicky pokročilejší materiál představuje nerezový vlnovec.
2. Jak hadičky kontrolovat
U hadiček z pryže nebo silikonu v hliníku či nerezu je dobré pravidelně hmatem oplet zkontrolovat. I když zvenčí působí dobře, vnitřní tlak vody a střídání teplot vede zákonitě k jejich opotřebení. Jestli ucítíte třeba jen jeden pichlavý drátek, hadičku vyměňte, protože velmi pravděpodobně tlak vody hadičku v tomto místě roztrhne. Na blížící se katastrofu může upozornit i fakt, že gumová hadička při ohnutí drží tvar, čili že pryž je už zteřelá. Vzhledem k tomu, že prasklou hadičkou vyteče až tisíc pět set litrů vody za hodinu, probuzení nebo návrat z dovolené pak nemůžou být libé.
3. Pozor na tlak vody
Nová vodovodní hadička má odolat tlaku deseti barů, ovšem časem u gumových hadiček tato schopnost klesá. Když je odběr vody nižší, ve vodovodní síti tlak stoupá. Nejvíc se to odrazí v starších činžácích a především na sídlištích s vyšší hustotou obyvatel. Lidé, kteří jsou jinde nebo spí, se logicky zde nesprchují, neperou a nevaří, takže tlak vody má šanci starou zteřelou silikonovou nebo pryžovou hadičku roztrhnout. Probuzení nebo návrat z dovolené pak není libový. V noci může tlak stoupnout k pěti a příležitostně až k deseti barům. Není divu, že hadička praskla. Na tento tlak byly staré hadičky dimenzovány, ovšem v průběhu jejich užívání únavou či opotřebením materiálu jejich odolnost klesá, až se roztrhnou. Vodovodní hadičky flexira z nerezového vlnovce (tedy v podstatě chirurgické ocele), jsou proti tlaku trvale odolné.
4. Věšák hadrů a vražedné saponáty
Také to máte doma tak? Hadičky za záchodem nebo pod umyvadlem svádí k tomu, využít je jako příležitostný věšák na všechny možné čistící hadříky. Ale vlhký hadr je často spolehlivým zabijákem hadiček stejně, jako to, když v jejich blízkosti skladujeme čisticí saponáty domácí chemie.
5. Vydání, které se zřejmě vyplatí
V skoro každé domácnosti najdeme nejméně šest vodovodních hadiček – dvě u dřezu a umyvadla, po jedné u pračky a záchodu, další u myčky či bidetu. Ale už jedna stačí v případě poruchy domácnost pořádně vytopit. Takže chraňte vodovodní hadičky před možnými riziky poškození, kontrolujte je a po několika letech je preventivně vyměňte. Nebo rovnou přezbrojte vodovodní instalace (ZDE) novým nerezovým vlnovcem (psali jsme o něm ZDE) vyvinutým pro plynové přípojky a proto maximálně bezpečným. Výbuch plynu by vás mohl zabít, vytopení sebe nebo sousedů se sice „jen“ prodraží, ale stejně je lepší mu předejít. Oproti gumovým či silikonovým hadičkám nejsou vodovodní hadičky flexira náchylné na opotřebování materiálu ani na poškození agresivními čisticími prostředky. Přitom jsou stejně pružné. Navíc jsou opatřeny bezpečnostními koncovkami, které tlak vody neroztrhne, jak se to často stává u gumových nebo silikonových hadiček, které mají spoje lepené. Výrobci flexi hadiček z ocelového vlnovce se dušují, že ty jejich vydrží sto let. Jen málo kdo z nás si sice tento údaj bude moct osobně ověřit, ale faktem je, že lepšího zatím nic k mání není.