Než koblihy potkala pochybná sláva sladkého platidla v korupčním boji o voliče (a tedy politického symbolu), cpali jsme se šiškami, až se nám hýbaly uši bez ohledu na pravou či levou víru mlsouna. A to nejen od tučného čtvrtku do konce tradičního masopustu, jehož je kobliha poznávacím znakem. Skutečnou slovenskou sestřenicí koblihy je maková šiška.
Toho, kdo má s koblihami problém ze shora uvedených důvodů, nejspíš zrovna slovenská šiška nepřesvědčí. Ale nás zvědavost vedla k tomu je zkusit a chuťové buňky pak šiškám vyslovily pochvalu. Zkuste je taky!
Trochu jiné těsto
Když porovnáme složení těsta i náplně s naší koblihou (více o ní v zabíjačkových receptech, kde se objímá s jitrnicí), jsou tu rozdíly. Ale nečekaly nás žádné velké čáry. Z kostky droždí a dvou polévkových lžic cukru umícháme kašičku, přidáme 100 gramů vlažného mléka a zakryté utěrkou necháme kynout asi deset minut. Mezi tím smícháme 500 gramů polohrubé mouky se špetkou soli, oloupaným předem uvařeným nastrouhaným bramborem, celým vejcem a polévkovou lžící oleje. Přidáme další dvě deci mléka a vykynutý kvásek. Zpracujeme pevnější těsto. Pokud má chuť se moc lepit k míse nebo válu podsypáváme těsto moukou.
A trochu jiná náplň
Na teplém místě by zadělané těsto na šišky mělo asi za půl hodiny vykynout zhruba na dvojnásobek. Než se to stane, připravíme si náplň. Mletý mák (200 g) smícháme s povidly (také 200 g) a trochu (asi polévkovou lžící) zředíme rumem. Překvapilo nás, že mletý mák nevaříme, protože se v podstatě uvaří v šišce. Přirozeně sladkokyselá povidla neublíží ani diabetikům. Neuděláme chybu, když přistrouháme drobet citronové kůry. Podle chuti můžeme ovšem i přisladit – vanilkový cukr v takovém případě doplní další aromatický rozměr. Výsledek nechť je hustý, ale nikoliv suchý. V takovém případě opět pomůže po kapkách přidaný rum, případně vlahé mléko.
Nepochybně i jiný tvar… a šiška, která stojí za to
Z vykynutého těsta rozválíme asi centimetr vysoký obdélník. Vystačí asi na pětadvacet dílků, na jejichž střed lžičkou dáme náplň. Čtverečky zavineme a z boků stlačíme. Vyválíme šišky. Chvíli necháme kynout. To už v hlubší pánvi nebo rendlíku rozehříváme olej. Úspěšně lze použít friťák. Před smažením šišky ještě jednou jemně vyválíme do délky, vložíme do oleje a zvolna smažíme do zlaté barvy. Průběžně je otáčíme, takže nebudou mít koblihový světlý pásek. Hotové budou do deseti minut. Na papírovém ubrousku je zbavíme přebytečného tuku a sníme. Teplé je můžeme obalit v moučkovém cukru nebo studené prostě posypat. Naše vylepšení – s chutí máku s povidly se dobře snoubí chuť a vůně skořice. Pokud by nějakým nedopatřením nám po ochutnávání šišky zůstaly, studené budou stejně dobré, ne-li lepší, protože ten obyčejný brambor v těstě je činí déle vláčnými.