Dejte vejce malovaný (3)

kraslice

Zdá se, že původní význam zdobení vajec byl magický, a z toho by také vyplývalo, že tou první barvou byla červená: patří k archetypům a u většiny národů bez ohledu na vzdálenost a časovou odlehlost se vztahuje k tajemstvím života, plození a zrození. Napříč kontinenty je proto i významným sexuálním symbolem. Bylo ji možné získat z plodů i hlinek, ale i z krve. Dejte vejce!  A malovaný! Později přistoupily ornamenty, které zdobily tváře a těla, jakož i šperky, nádoby, zbraně a zvykoslovné předměty. Nejjednodušší byly spirály a točenice. Také se začaly barvy kombinovat. Geometrické vzory následovaly přírodní motivy. Všechno to můžeme najít na zdobených velikonočních vejcích. Nic proti obtiskům z krámu, ale dobře ručně malované vejce je důvodem k oprávněné pýše.


(2011) *** Zdobení vajíček založené na postupném nanášení vzorů vytvořených voskem a barvením od nejsvětlejší po nejtmavější barvy patří do stylu batikování. Princip je jen v málo ohledech odlišný od techniky, jakou na více barev batikujeme tričko. Potřebovat budeme polévkovou lžíci, lihový kahan (ale vystačí svíčka), nejlepší je včelí vosk třeba z prodejny pro včelaře, a ve vlažné octové vodě omytá vyfouknutá vajíčka s malými otvory na obou koncích.

Klasické vzory od malérečky

Typické vzory získané při batikování voskem pocházejí hlavně z moravských oblastí Slovácka a Valašska. Valašské kraslice představují zpravidla jednoduchý rostlinný motiv nebo stylizované ptáčky a geometrické vzory. Pro tak zvané kostelové kraslice z oblasti kolem Ostrožské Nové Vsi je typický motiv svíce nebo lilie, dobře známé jsou i vnorovské kraslice, o nichž si ještě za chvíli povíme. „Nekonečnou linku“ na nich vytvářejí malérečky kovovou trubičkou zvanou stužka.

Co je stužka

V podstatě kousek tenké kovové trubičky zasazené do dřevěné násady. Trubičku vyrobíme z obdélníčku 1,5 x 2,5 cm mosazného nebo měděného plechu tloušťky 0,3 mm. Ten ohneme po délce přes čelisti rovných kleští tak, aby po délce vznikl žlábek, který vytvarujeme do trubičky čelistmi plochých kleští kolem špendlíku. Trubičku zasadíme kolmo do zářezu dřevěné násadky dlouhé asi 10 cm. Spoj zpevníme tenkým měděným drátkem, vázaným křížem. Jsa bez stužky můžeme ovšem malovat špendlíkovou hlavičkou. Protože špendlík se moc dobře v prstech nedrží, můžeme ho zapíchnout do špuntu a každým dotykem hlavičky namočené ve vosku pak vytvářet na povrchu skořápky jednotlivé slzičky, z nichž sestavíme vzor.

Jak malujeme

Včelí vosk rozpustíme v malé nádobce nad lihovým kahanem a konce stužky (nebo hlavičku špendlíku) namočíme v roztaveném vosku. Na kraslici kreslíme linku tak dlouho, dokud vosk stéká po trubičce stužky. Pak nad kahánkem nahřejeme pouze konec stužky a pokračujeme v malování. Do vosku stužku znovu namáčíme, až když už z ní žádný vosk nestéká, takže na jedno namočení ve vosku stužku nahříváme asi dvakrát.

Vnorovské kraslice – třeba z Michle

Klasický vnorovský vzor se můžeme pokusit napodobit, i když nemáme v žilách moravskou krev. Je čtyřbarevný – bílý, žlutý, červený a černý. Propojené geometrické tvary na sebe plynule navazují tak, že se nedá poznat, kde se začalo či skončilo malovat. Malujeme voskem na bílou skořápku, ta se pak obarví žlutou barvou a voskem je vykryt doplňující ornament, který je v hotové kraslici žlutý. Vejce obarvíme na červeno a nakonec černou barvou vykryjeme předem určené ohraničené plošky. Přirozeně tak můžeme zdobit i vejce uvařená natvrdo, ale nebylo by bezmála barbarské takovou krásu nakřápnout o velikonočním pondělí ji loupat jako cibuli?

Jak na to

  1. Vyrobíme stužku, rozehřejeme včelí vosk buď čistý a nebo smíchaný v poměru 1:1 s parafínem. Bílé vejce už máme vyfouknuté a vzor rozmyšlený. Stužku v horkém vosku nahřejeme a na skořápku nakreslíme to, co na hotové kraslici zůstanou bílé.
  2. Ve žluté lázni vejce obarvíme. Necháme zaschnout, opět rozehřejeme vosk a stužkou vytvoříme vzor, který zůstane žlutý. Teď vejce ponoříme do červené barvy a třeba lžící jim opatrně otáčíme.
  3.  Až barva zaschne, nepoužijeme vosk, ale černou tuš. Určená místa s ní zakryjeme. Teď musí použitý vosk pryč: vedle plamene vejce zahřejeme a dáme pozor, abychom ho neočadili. Rozehřátý vosk stíráme, hadříkem nebo papírovým ubrouskem.

4 thoughts on “Dejte vejce malovaný (3)

  1. Dá se „stužka“ někde sehnat? Netroufám si na její výrobu, ale ráda bych tu techniku zkusila. Děkuji

  2. Smutným zjištěním je skutečnost, že jsme nenašli jediného prodejce této pomůcky. Snad veselým pak skutečnost, že její zhotovení není skutečně těžké. Malérečky si ji dělají samy. Určitě ale budete mít kraslice vydařené i při nanášení vosku hlavičkou špendlíku zapíchnutého třeba v tužce. Vytvoříte jí charakteristické kapkovité tvary.

  3. No tak to je super tip a ještě ta super cena, to se nedá jinak než koupit a zkusit. Moooc děkuji.

Comments are closed.