Velikonoce s muškáty

Muškáty dobře vypadají i jako velikonoční dekorace.
Velikonoční věnec s muškáty, zdroj Pelargonium for Europe

Aby se muškátům dobře dařilo, stačí dodržet několik jednoduchých kroků, tato rostlina vám dopřeje pocit úspěchu, a to i v případě, že jste začátečníci. Odborníci z iniciativy Pelargonium for Europe přesně vědí, co je při sadbě a péči o muškáty důležité.

Muškáty a vajíčka, zdroj Pelargonium for Europe

Muškáty se cítí jako doma všude. Ať už na balkóně v truhlíku, nádobě, květináči, závěsném koši nebo v záhonu. Důležitý je pro ně dostatek prostoru. Vzdálenost mezi rostlinami by měla být alespoň 20 cm a výška květináče by neměla být menší než 18 cm. Při výsadbě používejte kvalitní, předem vyhnojený kompost, nezapomeňte na drenážní vrstvu a dbejte na to, aby přebytečná voda mohla vždy odtékat.

Závěsný velikonoční věnec, zdroj Pelargonium for Europe

Z květů muškátů snadno vyrobíte květinovou velikonoční dekorace. Stačí omotat stonky vrby kočičky kolem kovového rámu lustru, nebo kruhu z drátu. Mezi větve kočiček upevněte floristické zkumavky na květiny, naplňte je vodou a vložte do nich řezané muškáty. Nakonec na věnec připevněte vyfouknutá vajíčka na barevných stuhách. Vyfoukněte křepelčí vajíčka a slepičí vajíčka otevřete pouze nahoře. Po odstranění žloutků a bílků je dobře opláchněte. Případně rozklepněte na jednom konci a pečlivě očistěte uvařená vejce. Naplňte je čerstvou vodou a přidejte řezané květy muškátu. Můžete také do držáků na rámu umístit odpovídající svíčky. Zavěste. Hotovo!

Muškáty ve skořápkách, zdroj Pelargonium for Europe

Tato květinová vajíčka – tedy z jednoho konce otevřená skořápka – lze je použít i jako stolní dekorace. Vylitá vajíčka použijte třeba k přípravě mazance nebo jidášů a skořápky vypláchněte. Použijte královské muškáty (Pelargonie velkokvětá), které se původně pěstovaly jako pokojové rostliny. Mají mimořádně velké, krásné květy a kvetou dlouho před začátkem sezóny venkovních muškátů. Také můžete na kruh navěsit výdumky s květy vložit do jednoduchého drhaného závěsu a pro křepelčí vajíčka umotat z proutků hnízda.

Velikonoční tabule, zdroj Pelargonium for Europe

Jakmile přijdou první teplé jarní dny, můžete začít s výsadbou muškátů na balkonech a terasách. Buďte ale opatrní, protože muškáty špatně snášejí chlad. Měly by se vysazovat pouze tehdy, když jsou noční teploty nad nulou a denní teploty přesahují 10 °C. V případě mrazíků muškáty před chladem chraňte, přesuňte je z venkovního stanoviště třeba na parapet. Anebo je zakryjte do pominutí chladu zahradním rounem, bublinkovou fólií nebo prostěradlem.

Stolování a muškáty, zdroj Pelargonium for Europe

Muškáty jsou rostliny citlivé na světlo. Čím více slunečního světla se jim dostane, tím více kvetou. Chcete-li se rychle těšit z velkého množství květů, kupujte dobře vyvinuté rostliny s velkým množstvím poupat a hustým olistěním. Muškátům se nejvíc daří na přímém slunci, zvládnou však i polostín. Zejména odrůdám s velkými nebo dvojitými květy nevyhovuje stálý déšť, a tak je lepší umístit je během deštivých pod střechu.

Velikonoční dekorace, zdroj Pelargonium for Europe

Muškáty mohou v listech a stoncích ukládat velké množství vlhkosti, takže několik dní bez vody není problém. Aby však bohatě kvetly, potřebují pravidelně zalévat. Ve velmi horkých letních dnech je dobré zalévat je ráno a večer. Okenní truhlíky se zásobníky a automatické zavlažovací systémy mohou výrazně snížit množství potřebné zálivky. Ideální pro zalévání je dešťová nebo stojatá voda.

Vajíčka a muškáty, zdroj Pelargonium for Europe

Muškáty potřebují hodně živin. Hnojit byste je měli začít asi čtyři až šest týdnů po výsadbě. Do té doby jsou živiny často již vyčerpány, a to i v případě předhnojeného kompostu. Pro optimální výživu stačí jednou týdně přidat do vody běžně dostupné hnojivo pro kvetoucí rostliny. Případně můžete použít hnojivé tyčinky. Ty vydrží přibližně dva až tři měsíce. Nedostatek živin poznáte podle toho, že muškáty přestanou správně kvést nebo jim zežloutnou listy, přestože se jinak zdají být v pořádku.

Detail závěsu, zdroj Pelargonium for Europe

Pravidelné odstraňování odkvetlých květů a listů i odumřelých stonků udržuje muškáty zdravé a stimuluje tvorbu květů. Samočisticí odrůdy, které se vyskytují hlavně mezi pnoucími muškáty, samy shazují odkvetlé květy a obvykle hned vytvářejí nové. Uschlé listy je však stále ručně odstraňovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *