Aloe vera – zázračná rostlina

sukulentní šedozelená rostlina s léčivými účinky
Aloe Vera, foto med

Aloe vera je poměrně nenáročná pokojová rostlina, jejíž léčebné účinky bývají považovány přímo za zázračné. Je známá odedávna, začátkem našeho letopočtu již byla používána jak k léčení ran, tak i k balzamování. V Egyptě ji považovali za lék zajišťující nesmrtelnost. Je pravda, že šťáva Aloe vera obsahuje řadu minerálů, vitamínů, enzymů, biostimulátorů a dalších zdraví i kráse prospěšných látek. Droga je také součástí známých švédských kapek.

(2011) *** Jednoděložná Aloe vera je sukulent a zahrnuje okolo dvou set druhů. Má masité listy, na okraji trnitě zubaté. Pochází původně ze Středomoří a Afriky, kde dosud volně roste. U nás ji pěstujeme pouze jako pokojovou, případně skleníkovou rostlinu.

Pokojová rostlina Aloe

Aloe Arborescens, stromovitá, foto Dominik

Jako pokojovou rostlinu nejčastěji pěstujeme léčivé Aloe stromovitou (Aloe arborescens Mill), která je nejběžnější, Aloe sokoterskou, Aloe pravou (Aloe vera L.) a jejich hybridy pro pěstování ve skleníku. Bez léčebných účinků, ale vhodnější k pěstování pro okrasu jsou Aloe variegata, Aloe pestrá a Aloe mýdlová.

Lék nebo jed?

Hlavní léčivou složkou Aloe vera je gel a šťáva z listů. Rozlišujeme mezi žlutočervenou mízou, která obsahuje vyšší procento aloinu, jenž může vyvolat kožní alergii nebo při vnitřním použití podráždění střev a ledvin, a průhledným gelem, který se dále zpracovává. Aloe je jako většina drog v podstatě jedovatá, ale pokud dodržujeme správné dávkování, k poškození zdraví nedojde. Její léčivé vlastnosti zápory významně převyšují.

Co léčí Aloe

Gel z Aloe, foto med

Výtažky z Aloe léčí:

  • tuberkulózu (antibiotikum)
  • cévní choroby
  • některé druhy anemií
  • břišní tyf a paratyf
  • žaludeční a dvanácterníkové vředy
  • zácpu (působí jako projímadlo)
  • gastritidu a chronickou kolitidu
  • popáleniny, zejména způsobené RTG-zářením
  • hnisavé a špatně se hojící rány
  • některé ekzémy
  • parodontózu
  • zmírňuje bolesti ve svalech a kloubech
  • redukuje krvácení
  • sráží teplotu zanícených částí těla.

Využití Aloe vera v kosmetice

Aloe vera se přidává do deodorantů, mýdla, šamponů, vlasových kondicionérů, vody po holení, pleťových krémů a nejrůznějších přípravků určených k péči o pleť. Ze šťávy z listů se připravuje léčivý hydratační krém, který působí blahodárně zejména na suchou pleť. Efektní a účinné jsou i gely s obsahem aloe.

Lékárnička v květináči

Aloe, foto med

Aloe pěstovaná v květináči je jakousi rostlinnou lékárničkou. Jestliže se někdo z domácnosti spálí, odřízneme kousek tučného listu, opláchneme ho, podélně rozřízneme a přiložíme na spáleninu. Stejným způsobem ji použijeme i na špatně se hojící nebo hnisavé rány. Také na opary, a to již při prvních příznacích. Léčí i otoky a bodnutí hmyzem. Smícháme-li šťávu z Aloe s bílým vínem a touto směsí potíráme vlasovou pokožku, výrazně omezíme vypadávání vlasů. Jestliže se nám na mandlích v krku dělají čepy, vyléčíme je tak, že smícháme dva díly medu s jedním dílem čerstvé šťávy z aloe a směsí potíráme mandle každou hodinu.

Jak si připravit ozdravné víno z Aloe very

Koupíme si v lékárně nebo v drogerii železité víno, do kterého vložíme asi 50 gramů nadrobno nakrájených listů Aloe, která by ale neměla být mladší než dva roky. Láhev uzavřeme a postavíme na okno tak, aby na ni svítilo slunce. Víno pak necháme 10 dní louhovat a čas od času protřepeme. Po této době víno scedíme do lahve a uložíme do chladu. Ozdravná kúra trvá nejdéle šest týdnů a užíváme dvě polévkové lžíce denně. Po této době by se nám měla výrazně vylepšit krvetvorba, mikroflóra tlustého střeva, činnost žaludku, jater, ledvin a sleziny.

Pěstování

Aloe pravá, foto med

Aloe vera je nenáročná pokojová rostlina. Vyžaduje slunné stanoviště, nevadí jí ani dopad přímých slunečních paprsků. Umístíme ji proto nejlépe na okna na východní nebo jižní straně. V létě neuděláme chybu, když ji přemístíme do zahrady nebo na terasu. Aloe vyhovuje písčitá, dobře propustná půda, kterou obohatíme kompostem nebo listovkou (vše v poměru 1:1:1). Zaléváme ji 2 – 3x týdně a dáváme pozor, aby půda nebyla přemokřená. Aloe vera přezimuje nejlépe při teplotě 10 – 12 °C, nižší teploty nesnáší. V tuto dobu také omezíme zálivku.

Rozmnožování

Aloe vera se snadno rozmnožuje řízkováním. To provádíme nejlépe v létě a důležité je, že nařezané řízky necháme nejprve dva dny zaschnout a až poté je zasadíme do dobře vyhnojené půdy. Také je možné rozmnožování ze semen, která vysazujeme na jaře.

2 thoughts on “Aloe vera – zázračná rostlina

  1. Dobrý den,chtěla bych se zeptat ohledně rozmnožení aloe, co jsou zmiňované řízky děkuji Terka:)

  2. V tomto případě to jsou odříznuté listy rostliny. Lépe je mít alespoń tři, ne každý se hned „chytí“.

Comments are closed.