Gabiony (z italštiny gabbione = velká klec) se v určité podobě objevovaly již hluboko před naším letopočtem. V podstatě se jedná o dva paralelně namontované panely se specifickou výplní, často kamením. Stavby z gabionové konstrukce slouží k tvorbě stěn pro vytvoření soukromí, plotů a zídek. Jejich obliba významně stoupá nejen v oblasti bydlení.
Dalo by se říci, že jedním z prvních známých použití gabionů tisíce let před naším letopočtem bylo zpevnění břehů Nilu, a to rákosovými rohožemi plných kamení a písku. Stejně naplněné rákosové nebo vrbové koše se odedávna používaly k opevnění a obraně během nejrůznějších válek po celém světě. První gabionové konstrukce z ocelového drátu (pytlový gabion) použili Italové na konci 19. století na opravu erozivního poškození břehů řeky Reno. A na počátku 20. století se používání gabionových košů v současném tvaru rozšířilo zejména k proti erozívní ochraně svahů a jako prostředek vhodný k sanaci vodotečí.
K čemu všemu se gabiony využívají ve stavebnictví
V pozemním stavitelství slouží gabionové konstrukce jako bezpečnostní a ochranné ploty, zvukotěsné zdi i zpevňují svahy. Budují se z nich portály silničních a železničních tunelů, podjezdy či nájezdy mostů, železniční náspy, zpevňují se jimi krajnice a podobně. Ve vodohospodářství se gabiony revitalizují břehy řek a vodních toků, budují dna nádrží a přehrad i jezy.
Gabiony v soukromých objektech
Gabionové konstrukce různých tvarů a velikostí nám poslouží jak v exteriérech, tak i interiérech našich obydlí a zahrad. Využijeme je při terasování pozemku, slouží jako stěny, ploty, obklady, sloupy, obří nádoby pro keře a stromy, jako sítě pro popínavé rostliny anebo mohou stát jako dekorační prostorové prvky.
Přednosti gabionů
- Gabionové konstrukce jsou realizovatelné ve velmi krátké době, montují se zasucha, to znamená, že je můžeme budovat i v zimě.
- Zakládají se mělce, jsou stabilní, staticky spolupůsobí s terénem.
- Mají zcela přírodní vzhled – budou přirozenou součástí prostoru, osázíme je a necháme prorůst kořenovým systémem stejně jako okrasné zídky.
- Nenarušují přírodní vodní režim, proto se mohou stát i součástí vodních prvků v zahradě.
- Jsou dokonale ekologické, neboť jsou rozebíratelné a opětovně využitelné.
- Jsou dodatečně prodlužovatelné bez pracovních spár a různě tvarovatelné.
- Mají vynikající zvukový útlum.
Výplně ganionů
Nastal veliký rozvoj v použití gabionů. Vzniklo mnoho gabionových plotů, dělících zídek s náplní už ne jen kamennou, ale pohledových prvků třeba i z vyskládané kulatiny. Tu, pokud navrtáme, poslouží i jako obydlí pro užitečný hmyz. Ušetřit můžeme, koupíme-li si jednotlivé komponenty, které sami smontujeme a vyplníme. Pak už jen natahat ty šutry, kterých ale bude překvapivě mnoho…. Odměnou vám bude překvapivě rychlá stavba.
Výroba gabionové lavičky
Lavička se skládá ze tří částí o rozměrech 100 x 50 x 50 cm. Gabiony (drátokoše) jsme koupili jako stavebnici. Následně je vyplníme kameny. Jejich výběr není důležitý, požadavkem je, aby byly mrazuvzdorné a ty obvodové samozřejmě větší než otvory v gabionech.
Postup
- Podklad pro lavičku jsme zhutnili a vysypali štěrkem.
- Vybalili jsme gabiony z pozinkovaného drátu a příslušenství.
- Jednotlivé díly jsme jednoduše pospojovali přiloženými spirálami.
- Kameny větší než oka drátěného pletiva po obvodu pečlivě skládáme na sebe tak, aby do sebe co nejlépe zapadaly.
- Uvnitř si s kameny hlavu nelámeme – jednoduše je mezi vyskládané obvodové kameny nasypeme.
- Horní vrstvu kamenů ale pečlivě urovnáme, aby byla horní plocha co nejrovnější.
- Na sedák lavičky použijeme prkna, která spojíme příčnými hranolky. Dbáme na to, aby sedací plocha lavičky dokonale přiléhala.
- Stejným způsobem vybudujeme i odkládací plochu v letní kuchyni, nebo dokonce venkovní gril a spoustu dalších staveb.