Ptáci, kteří mají jinou perspektivu koukání na náš svět než my, pokud nejsme zrovna balonisty nebo polétavci na rogallu, se v posledních letech nestačí divit tomu, kolik modrých oček (ale i tvarů velmi roztodivných) kolem rodinných domů, chat i chalup vyrostlo. Kdo nemá bazén, jako by ani nebyl. Ale kdo nemá bazén, nemá ani starosti, co s ním v zimě. Takže dnes něco o zazimování bazénu!
(2012) *** My jsme se v Našem hobby víc zabývali koupacími jezírky (ZDE), kde tyto problémy odpadají. O bazénech jsme vlastně psali spíš v souvislosti s využitím „nedřeva“ (ZDE ) na opalovacích molech a terasách u nich. Nicméně ačkoliv stále narůstá počet krytých bazénů a těch s přihřívanou vodou, v říjnu hlavní sezona prostě končí a venkovní bazén je třeba vyčistit, složit, uklidit a nebo zazimovat. To poslední platí především pro zapuštěné či polozapuštěné bazény, ať už betonové, nebo z plastu.
Bazén v kůlně
Nadzemní koupadlo vypustíme a dobře vyčistíme. Tam, kde byla hranice úrovně hladiny, zpravidla zůstane čára usazenin s kterou si poradí stěrka a chemické prostředky. Pozor na jejich koncentraci: chlorové zásadně nejprve rozmícháme ve vodě, protože bez správného naředění na laminátové, polyesterové nebo PVC fólie z nich sežerou barvu. Když bazén opláchneme, před sbalením a uložením ho dobře osušíme. Zimu přečká někde, kde bude v suchu a relativním teple, tedy třeba ve sklepě či zahradním domku, kde teplota neklesne pod minus čtyři a kde ho nebudou okusovat myši.
Hlavolam – pevné bazény
Je zajímavé, že jak výrobci a prodejci tak majitelé se v doporučeních celkem zásadně různí. Jedni by je vypustili zcela, druzí jen z části a zajímavé je, že oba tábory se hájí znalostí fyziky a vědomostem o rozpínání vody po změně jejího skupenství. Nicméně začíná převládat názor, že po zazimování bazenu stěny zděného méně poškodí led vevnitř, než zmrzlá zemina venku – za jeho stěnami. To, že v bazénu nějaká voda zůstane, dokáže vytvořit těmto destruktivním silám dostatečný protitlak. Nechat bychom tam tedy měli hladinu asi deset čísel pod vtokové trysky.
A co ty roury?
Potrubí, která by mohla promrznout, musíme bezpodmínečně zbavit vody, filtry (mají ve spodní části vypouštěcí šroub) také důsledně odvodnit. Při vypouštění větev potrubí ke skimmeru vypneme, aby se do systému nevsál vzduch. A šesticestný ventil k praní filtru nastavíme do některé mezipolohy, protože jinak by k němu během dlouhé odstávky mohlo těsnění přischnout. Z manometru vyklepeme vodu a šroubované záslepky sloužící k odvodnění slepých úseků potrubí povolíme.
Buďme ohleduplní
Voda, kterou pří zazimování bazénu buď vypustíme úplně a nebo asi ze čtvrtiny objemu bazénu bývá natolik kontaminovaná chemickými prostředky, že by neudělala dobře ani zelenině, kterou bychom jí zalily, ani nám, kdybychom si z ní pak připravili jídlo. Neublíží nejspíš trávníkům, stromům a keřům, nicméně do volné přírody bychom ji vypouštět neměli, leč přímo do kanálu. Opatrní být nemusíme, pokud jsme vodu v bazénu ošetřovali prostředky bez chlóru, tedy na bázi kyslíku a s přídavkem enzymů či kvartérních amoniových solí.
Past na mamuta
Na sníženou hladinu bazénu dáme prázdné uzavřené petlahve nebo nějaké plováky, třeba z deskového polystyrenu, aby vodní plocha zcela nezamrzla. Rozhodně tam nenecháme letní bublinkovou plachtu, mráz by ji roztrhal. Překrývat takto připravený bazén? Zkušenost tvrdí, že raději ne. Mamuta bychom v něm sice neulovili, ale když na jaře najdeme ve vodě mrtvolky myší, ježků nebo krtečka, který zde hledal ochranu před zimou nebo sem prostě zabloudil, není to pěkné, ani voňavé. A samozřejmě, že bazén pak náleží řádně vydesinfikovat – což jsou při ceně bazénové chemie náklady, které jsme si mohli ušetřit. Jen tak přetaženou plachtu může velká nadílka sněhu navíc strhnout do bazénu a to také pro nás vypadá na zbytečnou práci navíc.