Naducané peřiny co vypadají jako z filmové pohádky? Kde je jím konec – vždyť už v nich nejspíš nespí ani prababička. Vypadaly báječně, ale když provlhly, mohl si člověk udělat představu, jak mu bude pod náhrobní deskou. A stonat v nich, srkat horký čaj s medem, polykat acylpirin a potit se jako mezek, mělo k pohádce také daleko. Nahradily je praktické, ale hlavně pohodlné prošívané pokrývky. Všechno je na nich lepší, dokonce se i snáze stelou. Často zůstalo peří jen v našich polštářích, neboť s jeho jen těžko plnohodnotně nahraditelnou poddajností a měkkostí se přece jen loučíme neradi.
Tomu, kdo se pořádně nevyspí, hrozí lékaři spoustou chorob, jež si tím přivolá. Ve výsledku si mizernými nocemi prý dokonce krátíme život. Nejspíš mají pravdu. Když totiž vstáváme rozlámaní, zpocení nebo naopak promrzlí, můžeme být názoru, že stejně za moc nestojí. Zkusme to změnit. Nezáleží totiž jen na posteli, To by byla kapitola sama pro sebe. Záleží i na tom, v čem spíme, co máme pod hlavou a jak se přikrýváme.
Duté vlákno
Přikrývky jsou dnes namísto peří plněné lehkým dutým vláknem z polyesteru, které se vyznačuje mimořádnou hřejivostí a pružností. Tento materiál je vhodný i pro alergiky a také jim jsou především určeny polštáře plněné polyesterovými kuličkami. Tato výplň je vyrobená z dutého vlákna se silikonovou úpravou, která zvyšuje pružnost a hebkost a tím dává polštářům objemovou stálost, vzdušnost a možnost ho tvarovat podle potřeby. Povrchový materiál lůžkovin je většinou bavlna a lůžkoviny je možné prát.
Podložky
Na ochranu matrací se vyrábějí podložky a matracové chrániče. A i zde nastupuje duté vlákno, které je univerzálním syntetickým izolačním materiálem. Jelikož má nízkou nasákavost a rychle vysychá, chrání matrace před vlhkostí z litrů potu, který přes noc vyprodukujeme. Tyto relativně nové postelové doplňky mívají v rozích gumu a lze je jednoduše navléknout na rohy matrací. A pokud jim toto šikovné opatření chybí, není nijak složité si širokou gumu našít.
Ovčí rouno
Lůžkoviny z pravé ovčí vlny jsou vzdušné a báječně hřejí. Ovčí rounu je zdravotně nezávadné a nevyskytují se v něm žádní roztoči. Údržba těchto lůžkovin je snadná – výrobek stačí povlékat do ložního povlečení, čímž ho chráníme proti znečištění. Ale i tak ho můžeme prát v lázni o teplotě do 60 °C.
Letní a zimní deky
Současný trh nabízí deky různé síly a tedy i hřejivosti. Před nákupem bychom se měli zamyslet nad tím, jakou teplotu mívá naše ložnice a na jak hřejivou přikrývku jsme zvyklí. Určitě neuděláme chybu, když si pořídíme přikrývky, které nám budou vyhovovat v každém ročním období. Přinejmenším si pořídíme přikrývky dvě – hřejivou zimní a tenkou chladivou letní. Nebo existuje jakási dvojkombinace: v takovém případě půl přikrývky prostě na léto odepneme a je to. Samozřejmě je pro pohodový noční odpočinek důležité také to, jaké zvolíme ať už na peřiny nebo přikrývky povlečení. O výběru vhodných materiálů proto píšeme ZDE. Dobrou noc!