Obklady nejen dobře vypadají, ale usnadňují také úklid a jsou odolné vůči vlhkosti i většině doma používaných chemikálií. Řeč je samozřejmě hlavně o obkladech keramických, čili z nám dobře známých kachliček neboli obkládaček. Výběr barev, vzorů i formátů je skutečně veliký. To se týká i ceny. Ovšem kdo chce sázet na jistotu (skoro), měl by se orientovat na značky osvědčených firem. Tam si zpravidla připlatí. A co je příjemné? Určitě pokládání. Proti dřívějšku je výhodné, že současné kachličky se na podklad v podstatě lepí.
Dnes se budeme věnovat pouze spárování obkladů, protože související témata jsme už na Našem hobby probrali. Ostatně některé práce při kachlíčkování se podobají například pokládce dlážděné podlahy. Jsou zde četné styčné body. Podívejte se proto také na naše povídání o fíglech, které nám tuto práci mohou usnadnit. Věnovali jsme se jim ZDE.
Heslo – buď vodovzdorný!
Odpovídá zdravému rozumu, že pro vodou zatěžovaný prostor jakou nepochybně koupelna je, používáme vodovzdorný tmel. Nebude problém si v krámu vybrat, nabídka je dobrá. Obkládačky ukládáme do slabé, asi třímilimetrové vrstvy tmelu. Povrch pro lepení si proto před tím dobře připravíme, jak jsme o to psali ZDE. Pro vyplňování mezer mezi řadami obkládaček doporučujeme používat speciální spárovací hmotu. Běžně jsou na trhu v různých barevných kombinacích zhruba odpovídajících barvě obkladu. Jasně že to jde i třeba cementem nebo sádrou, ale dobře to ve většině případů nedopadne. I spárovací hmota by vždycky měla být vodovzdorná! Sádrou nebo cementem vzhledem k výsledku neušetříte a ve vztahu k ceně obkladu je cena kvalitní spárovačky rozumná (chtělo by se říct halířová, kdyby se za takovou jednotku u nás ještě něco dalo koupit…)
Bílá nebo barevná
Bílá spára představuje sice klasické řešení, ale ne každému se líbí, protože u některých kachliček působí dost tvrdě. Volíme proto často spárovací hmotu tónovanou, a to asi o pětadvacet procent světlejší, než je základní odstín obkládačky. Není sice pravděpodobné, že takový v nabídce nenajdete, ale co kdyby? V takovém případě můžete do bílé spárovací hmoty přidat malířskou tónovací barvu. Upozorňujeme, že k dosažení požadovaného odstínu jí budete potřebovat víc, než je uvedeno na vzorkovnicích tónovací barvy.
Jak na to
Pracovní postup je relativně jednoduchý. Převážná většina spárovacích hmot koupíme v prášku. Ten smícháme s vodou v poměru určeném v návodu výrobcem. Ale pozor: odhadnout potřebné množství je složité, spočítat ho přesně zvládne jen dobrý matematik. Když si ale materiálu připravíte o něco víc, vážná škoda se vzhledem k ceně nestane. A je to lepší, než si hmotu přidělávat a práci flikovat po kouscích.
Poslouží i prst
Pro spárování budete potřebovat gumovou stěrku a houbu. Do spár vtlačte připravenou hmotu rovnoměrně tak, aby byly zcela vyplněné, a nebojte se jí roztáhnout i po ploše obkladu. Někdo na vtlačení hmoty použije kulatou tyčinku, ale popravdě to nejlépe jde prstem, jen pozor, abyste spárovačku nezamáčkli moc hluboko.
K čemu všemu se hodí houba
Nechte spárovací hmotu zavadnout a pak celou plochu setřete vlhkou houbou. Ta se vám bude hodit i při rekonstrukci spár. Mechanicky spáry zbavíte nečistot, spárovací hmotu nanesete na povrch obkládaček a houbou ji zatlačíte do spár. Při obnově spár ale není vždycky nutné spáry mechanicky čistit, brousit je či sekat. Na trhu jsou totiž speciální hmoty a nátěry určené k obnově starých spár – jak jsme o tom už ZDE – napsali.
Když už jsme u utěsňování…
…neměli bychom zapomenout na okraje van, umyvadel a výlevek. Kritickým dost zatěžovaným místem mohou být rohové spoje obkladů sprchových koutů. A nejen u nových obkladů. Je dobré prostě i ve „staré“ koupelně občas zkontrolovat, jak na tom tato místa jsou, zda dobře těsní a někde nejeví poruchy. Obyčejný tmel tady nedrží nejlépe a navíc může chytit plíseň. Ideální je silikonový, nejlépe s protiplísňovou úpravou. Zůstane totiž pružný a dobře těsní i při drobných pohybech vybavení – sprchové vany například. Silikonové těsnění nebo jeho opravy uhladíme prstem namočeným v jaru. Je to jednoduché, osvědčené a nějaký prostředek na nádobí doma jistě máte taky.