
Alternativy skalky mají leckdy mnohem menší nárok na prostor než skalky samotné. Stačí jim například koryto, nějaké přenosné nádoby, zídka či suťový záhon. Je spousta možností pro pěstování oblíbených skalniček, byť by to byly jen štěrbiny v chodníku. Skalničky jsou na pěstování nenáročné, jen je nesmíme nechat zarůst plevelem. Odmění se nám dlouhým kvetením zpravidla nádhernými kvítky.
Zahradu oživíme a její terén upravíme a zasadíme skalničky i bez budování klasické skalky. Alpínky pěstované pro radost vystačí i s malou plochou. Máme hned několik možností, kam je zasadit:
Mísy, koryta a další přenosné nádoby

Pěstování skalniček ve žlabu má několik výhod. Umístíme je na terase, na balkoně, na schody do domu nebo ke vchodu. Příjemné je, že na ně snadno dosáhneme. Mezi vysazené rostliny umístíme několik kamenů a povrch přikryjeme 2 cm silnou vrstvou drobných kaménků. Skvěle zde vypadá například Lomikámen, Sivutka, Rožec, Modřenec, botanické tulipány apod.
Suťový záhon

Tento typ záhonu využijeme nejlépe na kamenité půdě. Také si ho můžeme připravit tak, že na slunném místě odstraníme z plochy půdu, naspod uložíme 20 cm vrstvy úlomků cihel nebo kamenů. Na ni 5 cm vrstvy štěrku a navrch suťovou směs složenou t1 dílu ornice, 1 dílu rašeliny a 3 dílů štěrku. Vzhled záhonu zlepší zapuštění menších kamenů kolem rostlin. Na suťový záhon se hodí například nízké Plamenky (Phlox), Koniklece (Pulsatilla), různé druhy rozchodníků, Hořce (Gentiana), Sluncovka (Eschscholzia californica), Dračíky (Penstemon) i okrasné trávy.
Kamenné zídky

Suché kamenné zídky se k osázení skalničkami přímo nabízejí. Při jejich stavbě se nepoužívá malta, mezery mezi kameny se vyplňujeme výsadbovou směsí a ve spárách se dobře daří skalničkám. Vhodné jsou např. Tařice horské (Alyssum), Plamenka šídlovitá (Phlox), Tymián či Mateřídouška (Thymus) nebo Levandule (Lavandula). Na zastíněná místa zasadíme Huseník (Arabis), Zvonky (Campanula), Barvínek menší (Vinca minor) a Lomikámen (Saxifraga). Na slunná místa zasadíme zejména suchomilné skalničky a trvalky, například Rozchodníky (Sedum), Tařičky (Aubrieta), nízké Mydlice (Saponaria), Koniklece (Pulsatilla) a skalkové Hvozdíky (Dianthus). V polostínu a stínu se daří Kapradinám (Asplenium trichomanes).
Spáry mezi dlažbou

Mnohé skalničky je možné pěstovat ve spárách mezi dlažbou a oživovat jimi jednotvárné plochy. Některé – jako třeba Mateřídouška (Thymus), Šťavel prérijní (Oxalis dillenii) a Plazilka (Acaena) – snesou dokonce pravidelné zametání a sešlapávání. I do štěrbin, které vznikly ve zdi můžeme vložit vlhkou zeminu a vysadit rostliny jako Tařice (Alyssum), Plamenky (Phlox subulata), Lomikámeny (Saxifraga) či Zvonky (Campanula).
Skalkové dřeviny

Existuje poměrně mnoho pomalu rostoucích, zakrslých dřevin vhodných i do skalek. Například Javor (Acer), stromkový Modřín (Larix) nebo Jedle korejská (Abies koreana) – pomalu rostoucí jehličnan se stříbřitě zabarvenými jehlicemi. Při osazováním nejdříve vysadíme dřeviny krsky listnáčů i jehličnanů, teprve po nich skalničky. Po zálivce okolí rostlin vysypeme drceným kamenem, který drží vláhu, zabrání růstu plevele a udržuje skalničky v kompaktním tvaru.
Nákup a výsadba skalniček pro alternativy skalky

Při nákupu vybíráme rostliny svěží, nepovadlé, nenažloutlé s kompaktními kořenovými baly. Při nákupu alespoň důsledně registrujeme druhy, které snáší plné slunce a suché stanoviště a druhy stínomilné. Ideálním obdobím pro výsadbu skalniček je jaro (do konce května), ale druhy pěstované v květináčích s pevným kořenovým balem můžeme vysazovat i v létě. Než začneme vysazovat, zkusmo rostliny rozmístíme a zvážíme, zda v daném uspořádání budou působit přirozeně. Plazivé umístíme spíše nahoru, dominanty (např. trsy nízkých ozdobných trav) k patě kamenů, polštářové druhy mezi ploché kameny apod. Je jisté, že se nám při zakládání a osazování skalky nebo její alternativy bude zdát, že rostlin máme málo. Ale rostliny rostou a brzy se porosty začnou zapojovat. Proto jim ponecháme odpovídající prostor. Po výsadbě vše dostatečně zalijeme, doplníme slehlou zem ve spárách a pak povrch zasypeme drobným štěrkem.