Arabská mytologie říká, že první česnek vzešel z otisku nohy ďábla, vyhnaného z ráje. Proto proti všem zlým duchům stačí sníst kousek česneku. Obecně chrání proti neštěstí, nehodám na cestě, odhání zloděje i báby, co by vás chtěly uřknout. Přidán do jídla, je prý dobrý i proti drbnám a vůbec klevetilkám. O tom, co je v česneku užitečné z hlediska medicínského i léčitelského jakož i o jeho pěstování jsme psali již celkem obsáhle již ZDE.
(2012) *** Česnek (Allium sativum) podle všeho pochází z Džungarska (Mongolsko) a kirgizských stepí. Odsud se dostal na východ do Číny, i na druhou stranu – a už Herodot píše, že ho znali Egypťané. Římané jim krmili své legionáře a patriciové, kteří si ho pro charakteristickou vůni ošklivili, ho dávali otrokům, aby byli zdraví a výkonní. Na bakterie totiž působí jako širokospektrá antibiotika, takže ho můžeme prakticky použít pří léčbě řezných a hnisavých ran. Poradí si i s plísněmi, přičemž jeho antimykotické účinky působí bez vedlejších dopadů. Česnek úspěšně poráží i některé typy bradavic – seříznutý plátek přiložit bezprostředně na ni, okolí jen potřít olivovým olejem a místo zalepit. V čerstvé formě ho nesnesou ani viry – třeba čas chřipky nebo nastuzení významně zkrátí. Naše hobby má radu i pro toho, koho česnek tíží v žaludku: zapíjejte ho zázvorovým čajem, protože zázvor sám o sobě je úžasný přírodní lék (o kterém ostatně píšeme mimo jiné ZDE ). A čaj-nečaj rovnou z česneku sice působí podezřele, ale je osvěžující a léčí. Prostě pět na jemno nasekaných stroužků, šťávu z jednoho citronu a med rozmícháme ve vychladlém litru vody, v níž jsme uvařili tři zrníčka nového koření. Necháme odstát a tři šálky takového pité denně nám jistě neudělají zle.
Nejen proti kocovině
Podat lék včas je důležitější, než jeho množství. Protože nepředpokládáme kolektivní opilství, předpis se týká jednoho talíře „Polévky První Pomoci“. Česnečku lze samozřejmě konzumovat i jako prostředek předběžné ochrany – ne však v tomto případě proti kocovině (tam je nejlepší prevencí prostě nepít), ale vůči protivným nemocem především podzimního, zimního a časně jarního ročního období a k posílení imunity. Na jednu porci si tedy připravte tři stroužky česneku, pětadvacet gramů eidamu, půl lžíce majoránky, kousek uzeného (nikoliv nezbytně), lžičku sádla, jeden rohlík (někdo raději půl krajíce chleba), menší cibuli, brambor, vývar nebo půl masoxu (my užíváme vodu s kmínem která nám zbyla po vaření brambor), pepř a sůl. Cibuli nakrájejte najemno a česnek utřete s trochou soli – krásně se tak uvolní typické silice. Cibulku zpěňte na sádle a osmahněte na tom tu trochu nakostičkovaného uzeného. Zalijte vývarem nebo přidejte horkou vodu, zavařte masox a přidejte polovinu česneku. Oškrábané brambory nakrájejte na kostky a přidejte do vroucí polévky – asi za deset minut budou kostičky měkké. Než hrnek z plotny odstavíte, přidejte druhou půlku česneku. Tak si zachová sílu. Všechno už jen dochuťte špetkou majoránky. Kdo chce, osmahne navrch ještě kostičky z rohlíku a zasype trochou strouhaného sýra.
Elixír z česneku & citronů
Značné oblibě se těší česnekové kúry, které mají našemu organismu vytvořit jakýsi štít, o který se rozbijí zlovolné útoky virů, bacilů, mikrobů a dalších neviditelných nepřátel. Vitamínovému obsahu se zase těší citrony, tak jejich sílu s česnekem spojme. Česnekový elixír je variantou shora popsaného nečaje – jen se připravuje dopředu a trochu mu na síle ubírá var. Potřebovat budeme pět citronů, třicet stroužků česneku a litr vody. V teplé vodě omyté citrony nakrájejte na malé kousky, česnek rozdělte na stroužky, oloupejte je a rozpulte. Smíchejte s citrony a rozmixujte, výsledek vlijte do vody a nechte přejít varem. Hned odstavte, ještě horké sceďte přes plastové sítko a nalijte do lahví. Elixíru bude dobře v studeném sklepě, ale kdo by tam pro něj pořád chodil, láhev je nejlépe skladovat v ledničce a až bude vypita, připravit elixír čerstvý. Štamprličku (tedy dva centilitry) si dáváme ráno před jídlem. Elixír má moc odstraňovat z těla a cév usazený vápník a tuk, což vede k snížení krevního tlaku a posílení srdce. Prý pití zmírňuje i zrakové a sluchové potíže… Kúra není nepříjemná a po třech souvislých týdnech užívání byste měli na sobě pozitivní změny cítit. Udělejte týdenní přestávku. Po skončení druhého poločasu kdyby nic jiného, budete zase v noci dobře spát.
Šamanskou česnekovou tinkturu dávkujte po kapkách
Je prokázáno, že česnek představuje silné přírodní antibiotikum. Chilli papričky se doporučují na hubnutí a vodka (přirozeně ta s prokazatelným rodokmenem) podle některých kudy teče, tudy léčí. Zatímco v prvních dvou složkách česnekové tinktury jsou lékaři s obecným názorem zajedno, v tom třetím jen s jistou rezervou, hlavně co se množství týče – z množství, v němž se tinktura užívá, je ale jistě hlava bolet nebude. Použijete dobrou čistou vodku, papričku, lžičku cukru a samozřejmě jeden velký stroužek českého česneku. Kdo by se chtěl držet originálního receptu, uplatní ještě hodinky s vteřinovou ručičkou (my ostatní prostě budeme tu akademickou čtvrthodinku pracovat bez zbytečného otálení). Vodka by neměla být silnější, než čtyřicet procent, jinak z česneku vyluhuje i to, co nepotřebujeme. Naléhání na domácí původ česneku má důvod ne v přehnaném národovectví, ale prostě proto, že dovozové česneky, aby přežily dlouhou cestu a skladování, bývají silně ošetřeny chemií, kterou bychom rozpuštěnou v alkoholu nepotřebně vstřebali. Keramické nebo plastové nože nezpůsobují oxidaci česneku (nemáme-li, nerez nožem bychom měli pracovat rychle). Dobře vám poslouží i prázdné vypařené lékovky.
Nejdřív hodinky, pak protřepávání a nakonec kapátko
Očištěný stroužek nakrájejte nerez nožem – ale ještě lépe nožem keramickým – na velmi tenké plátky, které nechte reagovat se vzduchem přesně čtrnáct minut. Fungovat by to mělo následovně: do třiceti vteřin po krájení by v česneku mělo dojít k bouřlivé tvorbě alicinu, následovat by měla šesti a čtvrt minutová pauza, opět třicet vteřin alicinové bouře, další přestávka, nová reakce, a pak už s česnekem šup do vodky, díky niž vám alicin s alkoholem prostoupí celý organismus. Papričku rozřízněte a zbavte jadérek. Přidejte k česneku s malou lžičkou cukru a směs s vodkou pořádně protřepte. Nechte louhovat čtyři dny při pokojové teplotě (20 °C) někde ve tmě, přičemž dvakrát denně mohutně protřepejte. Slijte do vypařených lékovek. Do malé sklenice vody kápněte dvě kapky šamanské česnekové tinktury a užívejte dvakrát denně nalačno pět dnů. Pak každý den přidávejte dvě kapky, až se dostanete k dvaceti kapkám v jedné dávce. Po pětadvaceti dnech byste měli být posílenou imunitou připraveni na období chřipek a viróz. A je pravda, že některé signály z vědeckých laboratoří dokonce hlásí, že by tato šamanská česneková tinktura mohla fungovat i proti rakovině. To ostatně už dlouho tvrdí baby kořenářky a mastičkáři. Kdo ovšem má s česnekem problém, nechť zapomene na sibiřské šamany. Může si vyrobit kapičky ze zázvoru, jejichž příprava (popsaná ZDE) je v mnohém podobná.