Když Jidáše vyloučili z kruhu dvanácti učedníků, zbavili se někoho, kdo možná vůbec nebyl – někteří badatelé totiž tvrdí, že do biblického velikonočního příběhu se dostal jenom proto, že bez zrádce nemůže být ani mučedník. A protože zrzavý Jidáš vydal Krista pacholkům za třicet stříbrných, tedy obvyklou cenu otroka, byl vyloučen i z průvodu svatých na pražském orloji. Na druhé straně vedle novozákonních vyprávění sepsaných Markem, Matoušem, Lukášem a Janem existují v řečtině i zlomky Evangelia podle Jidáše. K jeho sepsání by musel mít čas, a nemohl by se tedy záhy po zradě oběsit na osice. Jak upéct velikonoční jidáše a mazanec?.
(2011) *** Do naší kuchyně vstupuje Jidáš hned dvakrát. Jednak v podobě houby rostoucí na starých větvích černého bezu a v pokrmech dobře suplující houby používané v čínské kuchyni. Jednak též jako pečivo. Proč se houba jmenuje Jidášovo ucho těžko říct. Po zradě polibkem v zahradě Getsemanské a nastalé potyčce ucho neusekli Jidášovi, ale knechtovi Malchusovi z velekněžské ochranky, která Ježíše zatýkala. Proč se však tak jmenuje pečivo je zřejmé. Jí se totiž o Zeleném čtvrtku a někde i na Velký pátek. Tradičně by mělo mít podobu provazu z oběšence. Což ale vůbec nepříčí tomu, aby nám se stáčením oprátky pomohly děti.
Velikonoční jidášky
Potřebovat na ně budeme necelý půllitr mléka a dva žloutky. (Nic nepřijde nazmar – bílky smícháme s rumem na pomašlování.) Sto gramů medu a sto gramů sádla. Med přidáváme do těsta, nebo pokud použijeme cukr, jidáše medem mažeme, což je prý nesmírně důležité máme-li být po celý rok chráněni před hadím uštknutím. Do výroby můžeme zapřáhnout domácí pekárnu. Dáme vše řečené do nádoby a přidáme čtyři sta gramů polohrubé mouky, špetku soli, něco citronové kůry, utlučeného hřebíčku a badyánu, skořice a mletého zázvoru. Sáček vanilkového cukru není na závadu. Rozdrobíme necelou polovinu kostky droždí a dáme umíchat těsto, které by mělo být pevné a hladké. Jenže mouka je různě vlhká a tak je pravděpodobné, že ji po troškách budeme ještě do těsta přisypávat. Necháme vykynout.
Tvarování jidášů
Po ukončení programu a nebo asi po hodině těsto na vále rukama zpracujeme tak, aby se z něj dostal všechen vzduch. A nyní k tvarování: obvyklá rychlá podoba vzniká po vykrojení z placky skleničkou a propíchání povrchu vidličkou a takhle nějak odbývají jidáše ve velkopekárnách. Správně by se těsto mělo vyválet na asi centimetrové válečky a z dvou pramenů pak splétat náznak provazu na oprátku v podobě přímé a nebo točenice. Hotové jidáše pomašlujeme. Někdo je sype mákem, někdo hrozinkami, my je nejraději jen tak. Rum s bílkem jim totiž dá dostatečně libý povrch. Necháme znovu kynout nejméně půl hodiny. V předem vyhřáté troubě při teplotě 200 °C, kterou asi po deseti minutách snížíme, je pečeme na plechu vymazaném voskem či pokrytém silikonem nebo teflonem pěkně do zlatova.
Co za svátky bez mazance?
- Použijeme 450 g hladké mouky, 300 g hrubé mouky, 180 g moučkového cukru, 180 Hery, 3 žloutky, 50 g mandlí, 30 g rozinek, kandovaná pomerančová kůra ani rum neuškodí, 40 g droždí, asi 3 dl mléka, vanilkový cukr, muškátový oříšek, sůl, žloutek s mlékem na potření a hladkou mouku na vyválení. Z uvedeného je zřejmé, že těsto je velmi podobné tomu, z něhož pečeme vánočku. Také postup je obdobný:
- Máslo utřeme s cukrem do pěny, postupně vmícháme žloutky, prosátou mouku, kvásek, sůl, vanilkový cukr a vlažným mlékem zaděláme tužší těsto. Přeložíme ho na vál a rukama pracujeme tak dlouho, až se těsto nelepí. Přidáme omyté a okapané rozinky a spařené, oloupané a pokrájené mandle. Přeložíme do mísy vysypané moukou, zakryjeme utěrkou a dáme kynout na teplé místo. To všechno za nás může zvládnout i domácí pekárna. Mastné těsto je těžké, kyne zvolna a je lépe ho nechat vyběhnout dvakrát.
- Z vykynutého těsta vyválíme dva bochánky a každý umístíme na samostatný plech natřeným včelím voskem. Po nakynutí potřeme bochánky v mléce rozšlehaným žloutkem, posypeme sekanými vlašskými ořechy nebo mandlemi a ostrým nožem uprostřed nařízneme nepříliš hluboko do kříže. Vložíme do naplno vyhřáté trouby. Po pěti minutách teplotu snížíme a dopékáme je zvolna, záleží na velikosti, ale zpravidla bezmála hodinu, což bývá problém, protože v některých troubách se občas svrchu spálí. Pokud se situace vyvíjí tímto směrem, je dobré mazanec překrýt pečícím papírem. Mazance i jidášky necháváme vychladnout na mřížce, podobně jako velikonočního beránka, který se ovšem peče ve formě.
Tak hezké svátky a dobrou chuť! A pokud už máte dost sladké podoby svátků, zkuste si upéct velikonoční nádivku čili hlavičku podle receptu ZDE…