Úroda dní byla nezměrná. A taky po halloweenské dýňománii s vyřezáváním pitvorných strašidélek a záhrobních svítilen mohl nastat úporně se opakující problém. Totiž co s tou vydlabanou dužinou, co se semínky? Je to všechno k něčemu a nebo to bude lepší vyhodit? Skoro nic netřeba vyhodit! Našli jsme totiž recept na vdolky. Nebo na sirup a džem z dýně. Tak hurá do dýní!
(2013) *** Ač z nějakých nepochopitelných důvodů zrovna nepatříte k milovníkům dýňových koláčů (o tom, jak se tahle americká specialita „pumpkin pie“ peče, píšeme ZDE), bylo by škoda dužinu vyhodit. Přinášíme vám další recepty na využití dýňové dužiny. Všechny dýňové pochoutky bez rozdílu mají senzační barvu. A co se týká zpracování dýňových semínek, s nimi jsme si to překvapivě chutným způsobem vyřídili už ZDE.
Dýně pečená
Sladké odpolední dýňové Mňam by mohlo být následující: dýňové vdolečky namazané dýňovým džemem nebo alternativně pokapané dýňovým sirupem – rozumnější ovšem bude použít jednotlivé složky samostatně. Na vdolky stejně jako na sirup ale budeme potřebovat pyré z pečené dýně. To připravíme následujícím způsobem. Dvoukilovou dýni umyjeme, velkým nožem rozkrojíme na šest dílů a odstraníme semeník. Oprané „pecky“ usušíme a později je budeme pražit. Rozkrájenou dýni pečeme na plechu v troubě vyhřáté na dvě stě stupňů asi hodinu. Že je hotová poznáme podle toho, že vidlička do ní zajede snadno. Lžičkou pečenou dužinu vydlabeme a ručním mixérem rozmělníme na jemné pyré.
Dýňové vdolky
Pyré zředíme bílým jogurtem, přidáme vejce, dvě lžíce oleje, cukr a moukou smíchanou s práškem do pečiva špetkou soli. Řídké těsto lžící klademe na rozpálenou a olejem pomašlovanou pánev. Smažíme, respektive pečeme zvolna dokud nevyrostou a nezčervenají asi dvě a půl minuty, pak obrátíme a pečeme ještě asi dvě minuty. Pokud je nemažeme džemem nebo nepokapeme sirupem, sypeme je cukrem se skořicí.
Dýňový džem
Na tři skleničky budeme potřebovat asi tři hodiny, dva kilogramy dýně, asi čtyři sta gramů cukru, jeden vanilkový cukr, pár hřebíčků a šťávu z půl až jednoho citronu. Postup pak už je jednoduchý:
- Oloupanou dýni nakrájíme na střední kostky
- Dáme do hrnce a přidáme, hřebíček a cukr. Vaříme do změknutí, tedy asi půl hodiny. Odstraníme hřebíčky a ponorným mixerem rozmělníme. Dochutíme vanilkovým cukrem a citronovou šťávou.
- Sběračkou plníme do vypařených ještě horkých sklenic. Okraj sklenice natřeme rumem (trochu ho můžeme kápnout na vrch džemu) a zavíčkujeme. Skleničky bez rumu necháme vychladnout obrácené dnem vzhůru.
- Pokud chceme džem pasterizovat, učiníme tak v hrnci, kde napůl ponořené uzavřené skleničky na sto stupňů vaříme zvolna patnáct minut a pak obrácené necháme vychladnout.
Sirup z dýně s kořením
V rendlíku svaříme v půl sklence vody po lžičce zázvoru, skořice, nastrouhaného muškátového oříšku se lžičkou vanilkového cukru. Pět minut zvolna vaříme a pak necháme nejméně čtvrt hodiny stát. Scedíme přes gázu nebo kávový papírový filtr. A teď to začne! Přidejte malý šálek slazeného kondenzovaného mléka a necelý šálek shora uvedeného pyré z pečené dýně. Dohladka rozmíchejte nebo rozmixujte. Hotovo. Vyjde asi sto osmdesát mililitrů. Takže sirup a džem z dýně už máte. Tyto neuvěřitelné výrobky samozřejmě přechovávejte v ledničce, dlouho ale nevydrží, prostě zmizí. Hádejte kam!
O dýních se víc taky dovíte ZDE!