Lidé jsou různí, takže zatím co podle architektů je středobodem bytu obývák, pro někoho je to spíš kuchyně, pro jiného koupelna a vysoko „na bedně“ je i ložnice. Její dominantou by měla být ve většině případů manželská nebo jednoduchá postel. Zaměřme se na ni – tedy na materiál ložního prádla, protože o povlečení na peřinu či pokrývku a polštáře jsme psali posledně (ZDE). A příště ještě přidáme prostěradla a pak se zaměříme i na to, čím přes den postel zakrýt, tedy jak si ušít přehoz přes postel (ZDE).
Do ložnic bychom měli vybrat povlečení nejen takové, jaké nám vyhovuje svým materiálem a dekorem, ale měli bychom myslet i na to, aby ladilo i se závěsy na oknech a dalším textilem, který v této místnosti máme. Dnes už na manželské posteli nemusí být ložní prádlo na obou postelích stejné – barvy i vzory můžeme kombinovat podle libosti, jen by spolu mělo ladit. Dobře vypadají kombinace jednobarevných látek doplněných pruhovanými nebo jinak dekorovanými polštáři, na nich se odstíny z pokrývek opakují.
Řekni mi, v čem spíš…
…a já ti řeknu, jestli správnou nohou vykročíš do nového dne! Tak jednoduché to ovšem není, a to už jen proto, že každý jsme jiný a každému z nás vyhovuje jiný pelech. Obecně ovšem platí, že na tom, z jakého materiálu je naše ložní prádlo, může záviset i kvalita našeho spaní. Pro většinu z nás jsou příjemné pouze přírodní materiály, a o nich si především budeme povídat, byť syntetické materiály mají spoustu předností – například netkané nanotextilie – a nepochybně právě jim i v této oblasti patří budoucnost.
Kanafas
– patří mezi nejstarší materiály, z nichž se ložní prádlo šije. Ve svých začátcích byl kanafas modrobíle pruhovaný a kromě povlečení se z něj šilo i ženské oblečení a plachty. Kanafas může být vzorovaný v obou směrech – v osnově i útku, pak vzniká charakteristická kostkovaná látka – základní je na bílém podkladu indigově modrá a turecká červená. Kanafas se tká z dvakrát skané jemné bavlněné příze a v současnosti ještě prochází protisrážlivou úpravou, je splývavější i měkčí na omak. Také vzory a barvy doznaly výrazných změn – přibyla žlutá, černá, zelená, fialová oranžová… Kanafasový proužek a kostka jsou evergreenem, který se znovu a znovu vrací v různém materiálu a provedení.
Damašek
– pod tímto názvem se nám vybaví luxus a elegance. Damaškové ložní prádlo ze 100% bavlny znamená klasiku prověřenou celou řadou generací. Je praktické a svými přirozenými vlastnostmi zaručuje lehkost, prodyšnost a příjemný pocit při dotyku. Bílé ložní damaškové povlečení vyvolává pocit panenské čistoty a navíc se snadno udržuje, dokonce ho můžeme v případě potřeby i vyvařovat.
Bavlněný satén
- je hebký a příjemně chladivý. Satén má lesklou povrchovou úpravu, která mu dodává luxusní vzhled. Vyrábí se z kvalitních bavlněných, jemně česaných přízí. Saténové ložní prádlo obsahuje aktivní složku aloe vera, která brání vysoušení pokožky a působí protizánětlivě, tím je vhodné i pro alergiky. Vybrané satény mají i speciální značkovou úpravu, která zamezuje nadměrnému rozmnožování roztočů, plísní a bakterií. K dalším přednostem bavlněného saténu patří nežehlivá úprava, čili o jednu domácí práci méně. Je však nejméně dvakrát dražší než obyčejná bavlna.
Mako-satén
- patří také mezi nemačkavé materiály. Vyrábí se z dlouhých tenkých česaných přízí, které se při tkaní zušlechťují a vyznačují se vyšší lesk a zvýšenou odolnost tkaniny proti opotřebení.
Krep
- tento materiál se těší neustávající popularitě, neboť se nemusí žehlit, vyrábí se ve velkém spektru barev a vzorů a je cenově dostupný téměř pro každého.
Flanel
- nepředstavuje jen dřevorubecké košile, patří k oblíbenějším látkám zejména v chladném období, neboť mile hřeje. Povlečení se vyrábí z bavlněného flanelu – klasické počesané 100% bavlny. Udržuje se praním a žehlením. Je příjemné na dotyk a umožňuje pohodlný spánek.
Žerzej
- je bavlněný materiál, upravený, aby byl výrazně pružný, příjemně měkký, hladký jako samet a dostatečně savý. Po vyprání je dobré žerzej za sucha lehce přežehlit. Tento materiál je velmi vhodný i na navlékací prostěradla.
Gabas
- se vyrábí z přírodního viskózového vlákna a je na trhu poměrně nově. Jeho předností je, že je hebké, příjemně chladí a oproti ložnímu prádlu z bavlny pohlcuje až o polovinu více vlhkosti – potu, který přes noc vyprodukujeme. Gabas se vyrábí opět v nemačkavé úpravě.
Něco o domácím šití
- Většinu zmíněných tkanin najdeme v prodejnách s metráží.
- Ušít si povlečení je poměrně jednoduché, ale pokud nechcete něco extra, nepříliš se při dnešních cenách látek vyplatí.
- Problém mohou představovat na trhu méně dostupné typy zipů, kterými výrobci moderní povlečení opatřují pro snadné převlékání.
- K šicímu stroji většinou zasedneme, když k novému povlečení nemáme dost polštářů, nebo zakoupený set vůbec neobsahoval malé polštářky.
- Tip: Pokud jsme zvyklí na dva polštáře a malý polštářek, vyplatí se koupit povlečení na tři postele a z jednoho ušít chybějící povlaky na polštáře. Vyjde to akorát!
Mně se parádně spí v bavlněném saténu, ale co nesnesu je krep, to je fakt strašně nepříjemný (i když znám lidi, co ho mají naopak rádi).