Naši předci stavěli své domy z lomového kamene i přitesaných kvádrů. Takový dům neshořel, ale zase byl studený. Ale i v pozdějších budovách z cihel se z kamene používaly schody a nějaký čas i překlady nad okny či ostění dveří. Byl ovšem těžký, no – jako kámen. Tak se z našich domovů vytratil, aby se k nám dnes kámen vracel jako vítaný přírodní materiál – používáme ho při rekonstrukci bytových jader, v kuchyních, koupelnách, kryjeme jím podlahy a stavíme z něj krby. Nechodíme pro něj do lomu, ale do prodejen stavebnin nebo hobby marketů.
Kromě vynikajících funkčních vlastností vnáší kámen do našich domovů osobité kouzlo. Nabízí nepřeberné množství variant unikátní barevnosti a struktura kamene působí na nás v interiéru honosně a zároveň lehce.
Co je co
Na dlažby, na obklady, do bazénů, na fasády, i na vnitřní stěny se používá trachyt. Je to třetihorní jemnozrnná vyvřelina zpravidla šedá, šedobílá, nažloutlá, někdy s hnědavými šmouhami a skvrnami. Deskovina z něj slouží k výrobě exteriérových a interiérových prvků, například kuchyňských pracovních desek, koupelnových desek, parapetů, stolků či barových pultů. Dá se dobře opracovávat – řezat, brousit a leštit a pěkná je jeho kombinace se dřevem. Žlutý pískovec se špicovaným povrchem beze spár se často užívá pro stavbu bytových krbů. Andezit prošel žárem sopek a povětrnostním vlivům dobře odolává, takže se používá k vnějším obkladům, k dláždění cest a teras. Nejpopulárnější je žula – tedy žulová i mramorová mozaika, dlažby, obklady, fontány, koryta, sloupky a mezníky.
Kámen v kuchyni
Pracovní deska z přírodního kamene je nádherná, ale drahá. Nepsané pravidlo zní: čím je kámen tmavší, tím je dražší. Na druhou stranu taková pracovní deska vydrží prakticky vše. Je odolná i vůči teplotě a poškrábání. Krk na to, že perspektivně touhle drahou investicí vlastně ušetříte, jen mít ty peníze… ovšem sklenička či talíř, který se s kamennou deskou setká ve větší rychlosti, pocítí její tvrdost osudově a vy už jen zametete střepy.
Kamenná podlaha
Dýchá kámen? Někoho to možná překvapí, ale kamenná dlažba ze štípaného přírodního kamene tuto přirozenou vlastnost má. Takový povrch je opravdu nezaměnitelný a podlaha z něj bez konkurence. Povrch štípaného přírodního kamene je velice odolný proti mechanickému poškození. A když už k nějaké kolizi dojde, různé škrábance a případné oděrky se na přírodním, strukturovaném povrchu velice snadno ztratí. Je to kamenná podlaha, která vydrží vlastně navěky. Zajímavou méně obvyklou variantu představuje dlažba nepravidelná. Ta se skládá z kusů nestejnoměrných tvarů. Jejich správné umístění na ploše při pokládce jsou trochu puzzle, trochu hlavolam. Na čtvereční metr podlahy přijde zpravidla asi osm kusů. Výsledkem je ovšem vždycky originál.
Štípaný kámen na obkladech
Kámen je ovšem poměrně chladný materiál. Prakticky i pocitově – to druhé ale záleží na konkrétním druhu kamene, jeho barevném odstínu a na jeho kombinaci s dalšími použitými materiály. Rozhodně je pěkné použít štípaný kámen i jako obložení schodiště nebo stěn v hale. Případný je nepochybně i kamenný obklad koupelny. A už klasické místo má kámen jak leštěný, tak přírodní štípaný, v případě stavby a obkladů krbů nebo okenních parapetů.
Praktický otazník – čištění a impregnace
Kamenná podlaha vydrží věky, ale léta se na ní přesto poznají. Co s tím? Starší kamenné prvky si občas řeknou o navrácení k původnímu stavu – tedy o vyčištění, vyleštění a impregnaci. Tou zabráníme narušení integrity kamene a povrch uzavřeme vůči vnikání kapaliny a pevných nečistot. Ale nemusíme, na výběr máme totiž i typy, které kámen sice ošetří, ale neuzavírají ho a nechají ho dýchat. Variantu, jež kámen uzavře úplně, nikdy nepoužijte ve vlhkém prostředí. Pro čištění vápence, mramoru a aragonitu smíme použít jen alkalické nebo neutrální přípravky. Než se do impregnace pustíme (štětcem, měkkým válečkem nebo nástřikem), měli bychom povrch kamene nechat dokonale uschnout. A jak často kamenné prvky takto hýčkat? U namáhaných podlah se vyčištění a novou impregnaci doporučuje opakovat vždy asi po třech letech, jiné prvky jen občas otřete vlhkým hadrem.