Mít rád svá játra je to samé, jako mít rád sám sebe. Nikoliv coby Narcis či samožer, ale jako člověk, jenž je rád na světě a svou tělesnou schránku nerozmazluje, ale stará se o ni – právnickou řečí – s péčí správného hospodáře. Játra nám totiž čistí krev a když to nemohou dělat pořádně, protože jsou plná nejrůznějšího svinstva, zežloutneme jak citron. A to je přitom opravdu asi to úplně nejmenší, co se nám může stát. Nápravu případného neutěšeného stavu jater může přinést bylina ostropestřec mariánský.
(2011) *** Vyčistit a nebo alespoň svým játrům ulevit bychom měli občas všichni a pověst bezmála zázračnou v tomto směru má bylina příbuzná našemu bodláku. Jinak ji ovšem nežere ani osel. Když se řekne kotlačka, ostropes, podstřel nebo volče, nebude si asi většina z nás s určením kytky vědět rady. Přihořívat nejspíš začne, když uslyšíme bejlí Panny Marie. Celý botanický název této léčivky je totiž ostropestřec mariánský (latinsky Silybum marianum). Dorůstá až do dvou metrů, bohatě se větví, od června do září má červenofialové květy a tuhé a ostnité listy s bílými skvrnami. Plodem jsou chlupaté nažky. U nás ho můžeme najít na zahrádkách, kde ho pěstují pro jeho divokou krásu. Doma je ale ve Středomoří, na atlantických útesech ve Francii a díky Golfskému proudu i v celkem teplé jižní Anglii.
Návrat na slunce
Báby kořenářky a mastičkáři využívají tento všemocný bodlák víc než dva tisíce let, přičemž největší slávě se těšil v šestnáctém století. Pak se na něj skoro zapomnělo. Dnes víme, že plody ostropestřce obsahují silymarin (a ten se skládá ze silybinu a silydiaminu, což všechno dohromady zní jako zaklínadlo). Tato složka má schopnost významně zlepšit metabolismus jaterní buňky, stabilizuje její buněčné membrány a podporuje regeneraci jaterní tkáně. Zároveň odstraňuje volné radikály, protože má antioxidační účinek. A slavný návrat ostropestřce je tady! Drobná semena dále obsahují aminokyseliny, silici a hořčinu. Používají se i se slupkou. Sbíráme je během srpna a v září, což, vzhledem k ostnitosti tohoto bodláku, není zrovna příjemné. Zralé úbory ořežeme, na vzdušném místě dosušíme, vymlátíme, zbavíme chmýří a pak přechováváme v suchu a tmě.
Odvar pro játra nad jiné dobrý
Nejen co špatného těla přijmeme zvenčí, ale i jedy, které si sami vytváříme, likvidují játra svými aktivními enzymy. Zanesené buňky bychom proto měli občas detoxikovat. A to právě silymarin z ostropestřce nad jiné přípravky dobře umí. Vyhnout se mu mají jen těhotné a kojící ženy a s ostražitostí by k ostropestřci měli přistupovat i lidé s vysokým krevním tlakem. „Čaj“ by se měl pít čerstvý, přičemž vařit ho znamená opravdu tvrdá semena vařit, nejen zalít je horkou vodou. Vrchovatou lžičku na šálek zvolna vaříme čtvrt hodiny a pijeme nejlépe k jídlu. Nebo po jídle rozkoušeme asi třicet semínek. Můžeme je ale dát do mlýnku na kafe, což ovšem nikdy neděláme do zásoby, protože by jinak poněkud mastný ostropestřec zežlukl.
Co všechno ostropestřec umí
Výčet hrdinských činů ostropestřce mariánského je dlouhý – je úspěšný při žloutenkách a jaterních zánětech či obtížích se žlučníkem, otravě jedy (třeba i houbami), homocysteinem i špatným cholesterolem. Dále v boji s cirhózou a z přemíry „lepšího“ jídla ztučnělými játry či s jejich drogovým poškozením. Zmírňuje prý někdy i alergie a migrény. Čistí žlučovody, střevní sliznici (to při pojídání po lžičkách), a vyhání z těla parazity. Má se užívat při ozařování, rentgenech, chemoterapii a po léčbě antibiotiky. Spíš ovšem dlouhodobě, tak tři šálky denně po celý měsíc. A ani játrům lidí zdánlivě zdravých alespoň třínedělní bodláková kůra jednou za rok prý rozhodně neublíží.
Povzdech na závěr
Člověk nemusí vážit přes cent ani být zvolna se rozpadající narkoman aby potřeboval tělo zbavit jedů a správnou činnost jater obnovit. Ne vždy stačí „čaj“ z kopřiv. Z vlastní zkušenosti přiznávám, že když vás doktor po prohlídce bodře ohodnotí slovy „Zchátralost odpovídající věku“, nálady vám to nepřidá, a to přes vědomí, že by to mohlo být i horší. Takže pokud vás potká něco podobného, nebo třeba na hřbetu ruky objevíte pigmentové stařecké skvrny, pijte už napříště ten prověřený odvar systematicky po každém „lepším“ jídle, protože i odumírání barvivotvorných melaninových kožních buněk hlásí, že čas ostropestřce mariánského vám zcela zřetelně již nastal!
Dokud slouží zuby, je účinější rozkousat každý den semínka :o) ve vodě se silymarin špatně rozpouští…