Dříve se šetřilo každým kouskem textilu: z obnošených strakatých košil a šatů se vytvářely technikou patchworku (jak vyrobíme patchworkový polštář píšeme ZDE) nejrůznější přikrývky a polštáře a z ještě obnošenějšího šatstva nebo starých povlaků koberce hadráky. Zvláštní kategorii zařizovacích předmětů tvoří copánkové koberečky. Pomoct vám s jejich výrobou mohou i děti, pro něž pletení textilních „copů“ může představovat fajn zábavu. Udělat kobereček z odstřižků není žádná věda.
Copánkové koberečky či předložky jsou celkem vděčným a rozhodně originálním kouskem domácího textilu. A i kdybyste se rozkrájeli, dva stejné neuděláte. Koberec či jen předložku k posteli zhotovíte zcela jednoduše, neboť na rozdíl od hadráku nepotřebujete na jejich výrobu tkalcovský stav. Jako materiál lze použít veškeré tenčí oblečení, které již nehodláte nosit, ale je vám ho líto jen tak vyhodit. Pro své pokusy můžete zbytky látek nakoupit také v nějakém výprodeji.
Kam s nimi
Copánkové koberečky, jak už jsme řekli, jsou každý „origoš“. Nicméně na zámek se nehodí, uplatníme je zejména na chalupě či tam, kde máme dlažbu nebo jiné chladné a tvrdé podlahy. Stejným způsobem můžeme vyrobit předložku pro psa nebo kočku. Z naší zkušenosti s takovou nějakou drobností radíme začít, protože zvířectvu nejspíš tak moc nebude vadit, když se nám první kousek stoprocentně nepovede.
Formáty a spotřeba
Kobereček z odstřižků děláme buď do kruhu nebo do čtverce či obdélníku. Spotřeba hadrů nebude ovšem malá: na kruhový kobereček o průměru asi metr budeme muset uplést copánek dlouhý něco přes třicet metrů. Výhodou kulatých či oválných tvarů je, že je podle potřeby, volného času, chuti k rukodílu a také dostupného materiálu můžeme libovolně zvětšovat.
Jak na copánkové pletení
- Natrháme různé látky na pruhy šířky přibližně sedm centimetrů.
- Tři pruhy na jednom konci sešijeme a připevníme je třeba zavíracím špendlíkem na čalounění opěradla křesla nebo na provaz, který omotáme kolem něčeho pevného.
- Začneme plést copánek, a to tak, že neobroubené kraje zahrnujeme dovnitř. Dojde-li pruh, přišijeme další, anebo přiložíme konce k sobě a zapleteme.
- Jakmile dosáhne copánek několika metrů délky, začneme ho stáčet do kruhu (nebo tam a zpátky v případě obdélníku) a jednotlivé copy sešíváme k sobě pevnou nití.
- Copánek stáčíme na rovném povrchu a sešíváme dohromady plochým stehem tak, že nabereme jehlou vždy kus látky z obou pletenců a koberečkem podle potřeby otáčíme. Ještě nemáte dost?
- Průběžně splétáme další pruhy látek do copu a ten po několika metrech opět stáčíme a sešíváme – tak pořád dokola, až jsme s průměrem nebo délkou koberečku spokojeni. Nebo až hadry dojdou a vypukne materiálová nouze. Případně když vás to už naprosto, ale naprosto přestane bavit.
Pletená či háčkovaná předložka
Místo sešívání copánků můžeme sešité pruhy látek sešít, okraje zahrnout dovnitř a smotat do obrovského klubka. Z něj pak kobereček silným háčkem uháčkujeme nebo na silných dřevěných jehlicích upleteme. Také můžeme vytvořit jednotlivé díly (jakési dlaždice), které posléze provázkem sháčkujeme.