Je známá věc, že ten, kdo v létě kupuje lyžařskou větrovku a na Vánoce plavky, ušetří. Přesto tak většinou nečiníme: nejen proto, že bychom mohli zůstat pozadu za módními trendy, ale protože lidskou přirozeností je dělat věci na poslední chvíli. Některé činnosti odložené na za pět minut dvanáct nám přitom mohou způsobit značnou svízel.
Svízel – v tomto případě v podobě finanční újmy má podobu nejrůznějších oprav v domě či bytě. Kdo by v horkém létě myslel na to, že lepení izolačních pásků do křídel starých oken se provádí lépe, pokud vás nezebe? Koho napadne, že při natírání rámů se bude větrat chtěj nechtěj? Nebo že na práce se zateplením, které provádějí firmy, může být na přelomu podzimu a zimy pořadník…
První pomoc je celkem jednoducháNěkdy se dá ušetřit dokonce dvakrát – nejen v konečném výsledku, tedy v úsporách energie za vytápění, ale i za materiál a práce, které v létě mohou být levnější. Tak se do toho dejme hned: Protahuje vám například mezi okenními křídly a rámem? Do těchto netěsností můžete použít celou řadu přípravků. Nepředstavují komplexní řešení, spíš rychlou pomoc, která však poslouží i déle, než jednu sezonu. A při troše šikovnosti to zvládnete sami a nepůjde přitom o nekřesťanské peníze. Dlouholeté používání kovotěsu dnes nahradily různé silikonové tmely. Prakticky v každém železářství (o nabídce hobby marketů ani nemluvě) dostanete molitanové samolepicí těsnící proužky. Netěsnosti lze vyrovnat i nástřikem pěnové hmoty.
Je čas na „stromeček“
U starších špaletových oken jejichž křídla k rámu špatně doléhají můžete použít pryžové profily nebo silikonovou bužírku se zubatým okrajem. Nejdřív ovšem musíte vyfrézovat drážku, do níž silikonový „stromeček“ vložíte – takto tvarovaný profil bude drážku chránit před neblahým vlivem vlhkosti. Bužírka je navíc pružná, takže se dobře přizpůsobí i značnějším nerovnostem. A když přijde čas okna natřít, „stromeček“ prostě z drážky vyjmete a po zaschnutí barvy nebo laku opět natlačíte zpátky. V okně by měl silikonový profil vydržet až dvacet let, což je nepochybně – i přes naši vrozenou liknavost – dost dlouhá doba na to problém s únikem tepla okny vyřešit definitivně. Odborníci totiž pomocí termovizních snímků zjistili, že oproti vžité představě nikoliv těmito netěsnostmi nám z bytu utíká třetina tepla, ale „pouhých“ deset procent. Rozhodující ztráty má prý na svědomí sklo. Kouzla s těsnícími pásky nebo silikonovými profily za pár korun se vám v uspořeném teple vrátí nejspíš během sezony. Pokud si na tuto drobnou opravu netroufnete a svěříte vyfrézování drážek, montáž těsnění a přelakování oken firmě, náklady přirozeně vzrostou, ale i tak by se vám měly zaplatit nejpozději do tří let.
Více skla – více tepla
Finančně náročnější, ale stále výhodné a hlavně trvalé řešení představuje přidání dalšího skla. Nemusíte se lekat složitostí se získáním stavebního povolení – prostě ho nebudete potřebovat, a to ani v případě, že bydlíte v objektu, na který dohlíží přísné oko památkářů. Při náhradě venkovního skla izolačním dvojsklem, vloženým do původního rámu, se na vnějším vzhledu okna prakticky nic nezmění. Technici firem, které se aplikací metody dvojitých skel zabývají, nejprve okenní křídla opraví a nalakují, vyfrézují drážky pro silikonovou bužírku a po jejím zatlačení přijde řada na dvojsklo, které má podobu dvou okenních tabulí a hliníkového rámečku. Montáž spočívá v omytí skel antistatickým přípravkem, vložení přídavných skel v rámečku do okenního rámu a následným vyčerpáním vzduchu z vnitřního prostoru dvojskla. Kompletní úpravu oken bytu zvládnou technici za dva dny, rodinný domek zpravidla za tři.
Posedlost úsporami aneb Spočítejte to!
Co vypadalo jako škudlilská úchylka se stává nutností: Nečas vás šetřit nebude (a zima je taky za dveřmi). S metodou dvojskel jsou dobré zkušenosti i v panelácích, jejichž původní okna a tepelné ztráty pro počtáře jedno jsou. Lze je vsadit také do dveří i do atypických oken, jejichž rámy jsou rozděleny na velký počet tabulek. Kromě tepelné výhody byt také zdvojením skel významně zvukově izolujete. Vsazené dvojsklo, silikonové těsnění a utěsnění případných mezer kolem okenního rámu silikonovým tmelem nebo polyuretanovou montážní pěnou sníží tepelné ztráty oken o padesát procent. Teplota místností se zpravidla zvýší o tři stupně, což už se při placení účtů za energii pozná, protože snížení teploty o pouhý jeden stupeň přináší úsporu šesti procent z celkových výdajů za vytápění.
Peníze jako v kampeličce
Doufejme, že doba truchlivých zkušeností s bankami a tunely je za námi, ale přece… Počítat můžeme následovně: přidání dalšího skla nebo náhrada jednoduchého zasklení izolačními dvojskly přijde asi na 1500 korun za čtvereční metr. V pokles cen materiálu a odborné práce v blízké budoucnosti může věřit jen nenapravitelný optimista. Takže prostředky do tohoto způsobu rekonstrukce oken dnes vložené se sice budou vracet v řádu let, ale při stále zběsilejším růstu cen energií představují vlastně docela rozumný způsob uložení peněz.