Mech na střeše

Na střechy vystupují hvězdáři a slídilové pronikající svými dalekohledy do vesmíru i do soukromí lidí. Kdysi též půdaři, kradoucí ze šňůr sušící se cejchy a lajnuchy. Dnes blázni, zamilovaní romantici a náměsíčníci. Dvakrát do roka by měl ovšem střechu přehlédnout i majitel rodinného domku, alespoň po skončení zimy chatař nebo chalupář. Není to žádná rozkoš (obzvlášť pokud trpíte závratěmi), ale je to nutné. Jednak získáte průběžnou informaci jak na tom střecha je, jednak můžete zasáhnout, protože mech na střeše může „domácím“ připravit pěknou patálii. Mechové chaloupky jsou půvabné jenom v pohádkách.

(2014) *** Klasické bobrovky nám zezelenaly. Nevypadá to špatně, tak nějak to domečku dodalo přívětivosti a změkčilo jeho obrys. Je to ale špatně. Trvalá vlhkost taškám ani celému stavení svědčit nemůže.

I střecha stárne

Houby, plísně a mech se usazují všude tam, kde je trvalá vlhkost a kde jim to struktura podkladu umožňuje. Jak by mohly být takové podmínky na střeše? Třeba je na domě v nepříliš prosluněném údolí nebo ve stínu památné lípy. Její stín sice podle legendy přišel vhod jednookému vojevůdci, který tady poobědval, ale střeše dobře nedělá. Každá střešní krytina se totiž po čase vlivem slunečního záření, kyselých dešťů a usazování nečistot stává k těmto vnějším vlivům citlivější. Zkrátka zvětrává a najednou je částečně nasákavá. V té chvíli se na ní nejspíš začne dařit nejrůznějším mikroorganismům.

To je ale humus!

Střechy už konstruované pro trvalé ozelenění jsou něco jiného a v nich je určitý díl budoucnosti. Co je ale dobré na zahrádce, klasické střeše neprospívá. Výsledný humus zvlášť tam, kde panuje stín, představuje vhodné prostředí pro růst organismů, které krytinu ohrožuje bezprostředně a umožňuje i její postupnou degradaci dalšími vlivy. Hned totiž pronikají drobné kořínky do hloubky krytiny a následně tak napomáhají jejímu rozpadu. Když totiž trvalá vlhkost která s nimi souvisí v zimě zmrzne, led povrch tašek trhá.

Co s tím

Pokud máme s mechovým nadělením co do činění, musíme se náletu nejdřív zbavit mechanicky. Nebude to práce, která se dá stihnout po obědě. Nejlepší je vyjmout každou jednotlivou tašku, očistit ji drátěným kartáčem (rychleji to půjde s kartáčem rotujícím na elektrické vrtačce) a opláchnout v roztoku zelené skalice, popřípadě čpavku. Zelená skalice je méně razantní, než její modrá příbuzná, ale i tak pozor jednak na životní prostředí, jednak na naše ruce, které mohou jakékoliv chemikálie poleptat. Rukavice nejsou dobré jenom do tanečních! Očištěné tašky bychom měli natřít vhodným prostředkem pro odstraňování mechů (některé se jmenují návodně – například Antigreen – ten spolehlivě odstraní i řasy z náhrobků, nebo Antimech). O ošetřování hrobů víc píšeme ZDE.

Jak nabarvit střechu

Když jsme se dostali až sem a střecha je čistá, měli bychom se postarat o to, abychom se brzy nemuseli zabývat novým mechem. Jako se maso zatáhne na pánvi a ruce ošetří krémem, póry krytiny bychom také měli znepřístupnit. Použijeme k tomu napouštělo a nakonec krycí barvu. Především na silně zvětralou krytinu nejdřív aplikujeme speciální střešní penetrační nátěr. Barva na ochranu tvrdých savých střešních krytin je zpravidla vodou ředitelná a aplikuje se nadvakrát. Nejdřív zředěná vodou 2:1 a po čtyřiadvaceti hodinách nátěr ředit nebudeme. Barevná škála dává možnost vybrat si mezi šedou, červenohnědou, hnědou a odstínem palisandr. Pěti kilogramový kbelík stačí v jedné vrstvě až na čtyřicet čtverečních metrů. Nebo můžete použít nepigmentovaný syntetický lak (barvu třeba Eckstein Dach Renovierfarbe nebo lak Estedien EK 90). Barvy mají ještě jednu výhodu. Když totiž střechu flikujete tak, že měníte nebo opravujete jen část tašek, tak různorodé plochy nastavované v různých časových obdobích barvou dobře sjednotíme.

A co třeba eternit

Někde ještě dosluhují střechy z eternitu. Pokud se s nimi léta nedělalo nic, i na nich se ve vlhkých podmínkách bude lišejníkům a mechům podivuhodně dařit. Tradičním prostředkem zde je roztok modré skalice, kterým střechu natřeme. Když oschne, dají se zpravidla zbytky mechu celkem snadno oškrábat nebo omýt. Místo modré skalice lze použít prostředek Capatox. Problém může být v jímání a odstranění vody s chemickými prostředky po oplachu. Svědomitý člověk by měl dopad čehokoliv, co dělá, zvážit. Je totiž nepochybně hloupé řezat pod sebou větev, na níž sedíme. Kdo má vysokotlaký čistič, obejde se i bez chemie, ušetří sílu i čas a nebude muset hřadovat na střeše až „do nevidím“. I eternitovou střechu je dobré po uschnutí natřít dvěma vrstvami barvy Disboroof 412 (první vrstva bude zředěná), v které jsou obsaženy i prostředky, činící vaši střechu pro pohádkový mech méně přitažlivou. Obecně je ale žádoucí se v zdravotním zájmu eternitové střechy zbavit.