Nic naplat, klasická dřevná okna – třeba na chalupě – mají nepopiratelný půvab, ale potřebují po čase údržbu. Natírání oken ale není zase tak složité, jak na první pohled vypadá – nejtěžší je se rozhodnout a obtížné může být i zbavit se starého oprýskaného nátěru. Ale i to s dnešními moderními prostředky (vedle špachtle pomůže nám „barvožrout“ nebo horkovzdušná pistole) jistě zvládneme. Když už se do oken pustíme, měli bychom si dát opravdu záležet, abychom nemuseli nátěry každou chvíli obnovovat – vytahovat se výsledkem sice nejspíš budeme, ale sama práce zase taková rozkoš není. Pokud to uděláme pořádně, budou naše okenní rámy pěkné a odolné vůči agresivním povětrnostním vlivům.
Natírání oken, zvlášť pokud natíráme okna s malými tabulkami zasazenými do úzkých rámů (což je stylová chalupářská pýcha), vyžaduje pečlivost a systematičnost. Kromě nimravé práce musíme dávat pozor na barvu, která ráda stéká na sklo. Měli bychom přitom rámy oken natírat tak, aby pravidelný pruh barvy zakryl tmel a sklo do výšky tří milimetrů. Zalije tak spoje a zabrání kondenzované vlhkosti stékat mezi sklo a tmel.
Nátěrová hmota a štětce
Začneme tím, že si opatříme a připravíme potřebné nářadí a nátěrové hmoty. Pro malé plochy oken je vhodný menší kulatý štětec (o výběru štětců píšeme ZDE a ZDE), který zůstává sevřenější a dá se vést přesně na hranách okenních rámů. Co se týká nátěrové hmoty, dáváme v současnosti přednost výrobkům ředitelným vodou. Nejsou sice tak trvanlivé jako emaily a nitrolaky, ale mají řadu výhod: rychle schnou, téměř nepáchnou, práci s nimi zvládnou i laici a co se rozhodně také počítá je, malířské nářadí se lépe čistí.
Jak postupujeme
- Před natíráním odstraníme z oken všechny kovové součásti. Okenní křídla zajistíme proti zavírání drátem a odstraníme nábytek v okolí oken. Podlahu zakryjeme fólií nebo kartonem z krabic.
- Podle návodu odstraníme starý nátěr a dřevo zbrousíme. Barvu pečlivě rozmícháme, štětec několikrát přejedeme přes smirkový papír, abychom se zbavili uvolněných vláken.
- Nejprve natřeme vnitřní a boční rámy, potom spodní vnitřní rám a nakonec natřeme hrany s panty.
- Natřeme střední rámy a hrany u okna, které se nedá otvírat, případně slouží jako „ventilačka“. Na stěny i na skla nalepíme maskovací lepicí pásku – okraje pak budou pravidelné a rovné.
- Natřeme spodní rám, poté střední sloupek mezi oknem, které se dá otevřít a mezi oknem, které je zasazeno napevno. Nakonec natřeme vnitřní parapet.
- Ochrannou lepicí pásku ze skel oken a stěn odstraníme, až když je barva suchá na dotek. Také se zavíráním oken nebudeme zbytečně spěchat, aby se nám po vší té práci ještě neslepila a nátěr se neodtrhl.
P.S. Když dokážeme jednotlivé tabulky dobře zalepit (zlovolné mikrokapičky totiž proniknou všude) můžeme zkusit báječný vynález, totiž barvu nastříkat pistolí – což je rychlé, ale nezkušeným přináší jistá úskalí. Je dobré je znát. Takže „Ruce vzhůru“ – jak píšeme ZDE. A pokud už jsme vylepšili okna, neměli bychom zapomenout ani na dveře!