Kdo si chce doma zařídit dílničku, bude asi s následujícími řádky hrubě nespokojen, ale ony mu nejsou po pravdě řečeno určeny. Jsou pro toho, kdo chce vědět, co potřebuje pro řešení běžných situací, které mohou v domácnosti nastat. S každou blbinou není potřeba hned otravovat souseda. Na druhé straně věci, které nebudeme víceméně pravidelně používat, je zbytečné shromažďovat a zakrámovat jimi náš často nevelký byt. Základní nářadí se nám vejde do šuplete.
(2013) *** Kdo říká, že nekupuje zboží z Číny, chlubí se více méně nemožným. Z Číny (přeneseně z Asie) je dnes bezmála všechno. Vždyť z finančních důvodů sem výrobu přenesly i zcela renomované firmy. Doba se ale změnila i v tom smyslu, že některé původní věci i část nepřiznaných kopií vyrábějí Číňané dokonale. Takže čeho se držet? Nejspíš ceny, celkem spolehlivě ta pronikavě nízká věští, že výrobek nic moc nevydrží.
Vezmi na to kladivo
Tato poučka pro stroje se týká i tak základního vybavení, jaké představují kladivo, pila, kleště a šroubovák. Ty proklatě laciné nebrat. Kladivo budete potřebovat nejméně jedno, nejlépe truhlářské, tedy zcela obyčejné o hmotnosti čtvrt kila. Má rovnou plosku, zatímco kladivo zámečnické ji má mírně vypouklou a bývá těžší – asi 500 gramů. Nos je tenký a dají se s ním páčit nepříliš pevně sbitá prkna či desky. Těžiště hlavy (hmotnost by na ní měla být vyražena) usnadňuje hřebíky zatlouct rovně. Dobré kladivo má plosku i nos zakalené. Specifické služby nabídne i rychlotavná pistole (ZDE).
Důležité jsou šroubováky
Nemusíte v domácnosti nic budovat, ale bez šroubováku se obejdete těžko. Vlastností velké části šroubovaných spojů je, že občas potřebují dotáhnout. Protože podle Murphyho zákonů pokud se něco může pokazit, pokazí se to, šroubovákem zasahujete často i tam, kde se potřebujete kouknout pod kryt výrobku, neboť ne každý je nacvakávací. Tupým šroubovákem nic neuděláte, ale dost možná ublížíte sobě nebo poškodíte hlavu šroubu či vrutu. Doma je dobré mít základní sadu šroubováků: ty s příliš velkou pracovní částí se totiž mohou neblaze podepsat na šroubu, u těch s malou nejspíš zase pokazíte šroubovák. Záleží také na tom, aby šroubovák odpovídal hlavě, jakou chcete šroubovat, takže v domácnosti nejčastěji užijete zářezové a křížové šroubováky.
Něco málo o jejich označování
Minimální sada základní nářadí pro domácnost by měla obsahovat jeden křížák velikosti jedna nebo dva a tři zářezové šroubováky různých rozměrů. Velikost ostří je zpravidla označena na rukojeti, případně na obalu. Křížové šroubováky jsou značené následovně: 0 je pro vruty s průměrem do 2 milimetrů, 1 do 3 mm, 2 do 5,2 mm, 3 do 7,2 a 4 pro opravdu velké vruty do 12,7 mm. Zářezové šroubováky mají dvě čísla: je-li tam napsáno například 0,8 x 5 znamená to, že při tloušťce 0,8 je šířka ostří 5 milimetrů.
Kdo si nechce vykloubit rameno
Jsou jedinci (například já) kteří si dokážou při šroubování zhmoždit rameno. Tato informace sice může být pro někoho zdrojem veselí, leč fakt sám dost bolí. Nejen podobným nešťastníkům je určen akumulátorový šroubovák. Na trhu je k němu spousta patřičných nástavců. Tyto bity lze použít i k šroubování elektrickými vrtačkami.
Nebozízek a co od něj pošlo
Občas musíme něco vyvrtat. Do dřeva nám stačí nebozez či svidřík, ale v bytě občas musíme vrtat i do stěny a tady se uplatní elektrická vrtačka vybavená příklepem. Vývoj v oblasti akumulátorů došel tak daleko, že s elektrickou vrtačkou nemusíme být přivázáni elektrickou šňůrou k zásuvce.
Ještě kleště
V potřebách pro domácnost mají obvykle kleště co moc (a taky za moc) nestojí. Poměrně lacino se slušné kleště dají koupit v železářství. Leč ouha, jaké? V domácnosti jich zpravidla využijete více druhů, které je ne vždy možné vzájemně plnohodnotně zastoupit. Takže doporučujeme doma mít přinejmenším jedny kombinačky, dále kleště štípací a nastavitelné trubkové kleště zvané sikovky, kterými můžete tak trochu zastoupit hasák.
Každý chvilku tahá pilku
Na běžnou údržbu domácnosti pilku mít nemusíme, ale na dřevo i železo se někdy hodí. Nejvyužitelnějším typem je ocaska, která se dá koupit jako univerzální kombinovaná s výměnnými listy. Pokud jste ale pro základní nářadí vyhradili nějakou zásuvku, pilka by v něm být neměla, protože té je nejlépe zavěšené.
Dejte si francouzák…
… neboli správně maticový klíč – ten si také určitě do domácí dílničky nadělte. Uplatníte ho nejen při údržbě jízdního kola. Vnitřní průměr klíčů je značen v milimetrech, nejjednodušší jsou ploché jednostranné otevřené, ale ke každé matici se s ním nedostanete. Mějte proto po ruce i očkový, nástrčný nebo trubkový klíč. Také je šikovné mít doma nějaké svěrky, které se budou hodit třeba při lepení a opravách předmětů. Dražší a lepší jsou kovové, trochu nahradí i svěrák (pomůžou ale i menší levné plastové).
Maličkost, která vás nezabije
Občas přestane fungovat některý elektrický spotřebič. Kde je chyba, v něm a nebo v zásuvce či v síti? V každé domácnosti by proto měla být zkoušečka čili fázovka. Že je navíc? Mezi základní nářadí patří. Rozsvícená doutnavka v ní (nebo taky ne) prozradí, zda hledat chybu v jističi – prostě potřebu znovu nahodit pojistky, a nebo rovnou zavolat odborníka, protože pár lidí, co se neodborně v elektrice šťouralo, už na hřbitově skončilo.