Víte proč své tajuplné bubny zhotovují šamani z modřínu? Mají totiž k tomuto stromu velmi, velmi osobní vztah. Podle všeho se na mýtickém stromě Tururu rodí, a tenhle zvláštní jehličnan je ze všeho nejvíc právě modřínu podobný (pokud to dokonce není nějaký jeho příbuzný). Nebo že by to byl druh cedru? Modřín a cedr si totiž jsou v řadě věcí blízké a spolu také patří do čeledi borovicovitých.
(2012) *** S těmi šamany se to má tak: Na úpatí hory Džokua roste strom s jakoby uťatým vrcholem. Tam, kde z kmene vyrážejí splývavé větve je vždy přilepeno ptačí hnízdo a v něm se rodí duše budoucích šamanů před tím, než si najdou předurčeného člověka, do něhož pak vstoupí. To se stane při tak zvaném „rozkouskování“ (ettenií).
Šamanem se člověk nerodí
Jsou o tom přesvědčeni i lidé žijící na březích Podkamenné Tunguzsky, kteří mají spoustu důvodů věřit v moc tajemných prasil, když to byla právě jejich odvěká loviště, která před více než sto lety navštívil nebeský posel – meteorit. Ono „rozkouskování“ probíhá takto: budoucí šamani nejdřív chřadnou a získávají skelný pohled, z pohledu nezasvěceného okolí se jejich mozek zakalí. V určité chvíli se adept na šamana uchýlí na odlehlé místo. Tam mu běsi oddělí železným hákem všechny klouby, z kostí seškrábou maso, odstraní tělní tekutiny a oči vyjmou z jamek. Pak všechno přeskládají a znovu sešijí, bulvy vrátí do očnic. Duše zrozená v hnízdě na onom modřínu podobném stromu do „novice“ vstoupí…, no a šaman je tu!
Modřín je stromem horských víl
To říkají poetové, praktické povahy ale ocení jeho vysoké estetické vlastnosti a střední trvanlivost vůči povětrnostním podmínkám, vodě a vlhkosti. Dobře slouží na zahradních stavbách. Na řezu má krásnou fládrovou kresbu s výraznými letokruhy, takže ho mají rádi i řezbáři. Neošetřené dřevo získá měkkou šedou patinu. Páleným modřínovým jehličím zaháněli ve středověku mor, z pryskyřice dělali mast na revma a též prsní mazání proti kašli. Na chřipku prý pomáhá žvýkat kuličku smůly. Z pryskyřice v Benátkách destilovali pro malíře proslulý terpentýn. A komu se nadstandardně potí a smrdí nohy, úspěšně je může koupat v odvaru z modřínové kůry. Nevyrovnaní jedinci objímáním či alespoň v dotýkáním modřínů najdou vnitřní klid. A v modřínové rakvi prý tělo nezetlí.
Strom na míru člověka
Modříny starého světa jsou rozšířené od Evropy přes Sibiř a Himaláje do jižní Číny a Japonska. V Americe se vyvinuly další tři druhy, všechny – s dlouhými i krátkými jehlicemi – se však mezi sebou mohou křížit. Krajově nádhernému modřínu (Larix) říkají někde břem a jinde verpán, což je zpotvořenina z německého pojmenování modřínu Lärchenbaum. Do země se zapíchne kůlovým kořenem od něhož odbočí horizontální a ty se pak opět téměř pravoúhle zatočí dolů: co vznikne, připomíná pařát držící se pevně v zemi, vítr kmen pak nevyvrátí, hnízda šamanských duší nespadnou… Strom může dorůst do padesáti metrů. Šišky na větvích v průměru vydrží tři roky. Štětičky opadavých asi třícentimetrových jehliček – listů jsou světle zelené, ale když zežloutnou nebo se promění v zářivou měď, nic už nezastaví podzim. Hodně staré stromy většinou nenajdeme, jako lidé končí zpravidla po sedmdesátce.
A co s tím cedrem?
Tenhle dlouhověký stálezelený jehličnan (Cedrus) pochází z hornatých oblastí Blízkého východu. Ve znaku ho má Libanon, ačkoliv paradoxně právě tam se stal vzácností, protože jeho dřevo bylo tak dobré a poptávka po něm tak významná, že ho téměř všude vykáceli. V Bibli je symbolem síly, ovšem jako cedr je ve Starém zákoně občas označována i borovice. Jinak roste také v Sýrii, Turecku, na Kypru, v pohoří Atlas na severu Afriky a místy pod Himálajemi. Jehličím a jeho uspořádání na větvičkách je cedr podobný modřínu. Příbuzný je ale víc jedli. Je na výšku asi dvacetimetrový, lze najít i mohutné čtyřicetimetrové velikány staré hodně přes tisíc let. Roste nad mořem od 1400 do 2500 metrů. Jehlice, které opadávají v průměru co čtyři roky, produkují spoustu silice. Šišky rostou vzpřímeně samčí a samičí, trojhranná semena třetím rokem dozrávají a z šišky postupně vypadávají. Co se pak jeho názvu týče, řecké slovo kedros obecně znamená jakékoliv pryskyřičnaté dřevo. Používalo se na stavbu lodí, chrámů i v šperkařství. Je hnědé nebo hnědočervené a voní – ostatně jeho smůla se používala na balzamování. Nejstarší jedinci s dvanáctimetrovým obvodem kmene pamatují jak se říká „narození našeho letopočtu“. První libanonský cedr u nás se objevil v arboretu u zámku Hluboš na Příbramsku roku 1812 – a je tam pořád. Cedrové silice se využívají k inhalacím při léčbě některých plicních onemocnění a dřevo, podobně jako modřínové, slouží v magii jako vykuřovadlo.
Modřín (a cedr) v keltském stromoskopu
A jak se mají tyto z pohledu víry v nadpřirozenou moc a předurčení nepochybně úžasné stromy k našim osudům? O tom mluví tak zvaný keltský stromoskop (ZDE), který lidem počatým v určitém termínu přisuzuje vlastnosti konkrétních dřevin. V termínech 9. až 18. února a 14. až 23. srpna panují podle tohoto stromokruhu lidem právě modřín a cedr. Charakteristika je stejná – tak si vyberte, který z těch nepochybně úžasných stromů je vám přece jen sympatičtější… Lidé ze znamení modřínu a cedru navenek budí dojem rozhodných, dominantních a imponujících. Mají jakýsi šéfovský komplex, a to může být dobré v zaměstnání, méně ve společnosti a už vůbec ne v rodině – což neplatí, pokud připustíme, že někteří partneři či partnerky jsou rádi a rády ovládány a řízeny jako motorové myši. A ještě jedno upozornění: protože o okolnostech a časech našeho početí zpravidla nejsme zcela přesně informováni, lidé data početí zaměňují s datem narození, pak ovšem za hodnověrnost napsaného Naše hobby plnou odpovědnost převzít nemůže. Jisté je, že tito Modříni a Cedři jsou pracovití, oplývají tvůrčím duchem a fantazií. A mají rádi muziku! Občas jsou ve svém konání vedeni zcela idealistickými pohnutkami, takže se okolí jeví jako blázni. Vzhledem k určité zbrklosti se přitom dostávají do situací, které pak musí dost složitě odpracovat. Životního partnera hledají složitě a v zamilovanosti jsou schopni neuvěřitelných obětí, až k téměř úplnému popření sebe sama – což se pak v reálném spolužití může radikálně změnit. V rodičovství děti často rozmazlují. Celkem to umí s penězi, nepoznají nouzi, ale majetku zpravidla mnoho neshromáždí. Zdraví mají až do vysokého věku slušné, pak je ale mohou celkem nečekaně zradit játra.