Opravy a čištění vany

vana

Pokud nás trápí poškozený lak na vaně, nemusíme hned rekonstruovat celou koupelnu. Do takové investice se pustíme v případě, že už nám opravdu vadí i zubem času poničené obklady, nefunkční umyvadlo či toaleta, nebo chceme celou místnost upravit dispozičně. Ale kvůli škrábancům na vaně? Nepotřebujeme na ně objednávat odborníka a zvládneme to rychle a za snesitelné peníze.

Ne všechny vany jsou z plastu. Někdo ho přes nepochybné výhody prostě nesnáší. Může se stát, že nám do ocelové vany spadne nějaký těžší předmět a smalt odprýskne. Nečekáme, až vana začne korodovat. A nic není ztraceno, ani pokud se již rez do poškozeného místa zakousla. Možná máme v garáži odstraňovač rzi určený na karoserie automobilů, ostatně v domácí dílně se nám hodí i na jiné věci.

Ani rezavá vana nebude problém

Skvrny z vany odstraňovačem celkem snadno půjdou pryč. Potom natřeme očištěný kovový povrch antikorozním nátěrem a vyštípnutá místa vyplníme karosářským tmelem. Jakmile tmel zatvrdne, zabrousíme ho velmi jemným brusným papírem k použití za mokra. To je ten speciální „šmirgl“, který se používá vlhký. Na závěr povrch přetřeme emailovou barvou.

Obnova emailového nátěru

Vanu také můžeme natřít celou. Popsaný postup platí na vany z lisovaného železného plechu nebo z litiny. Nejprve odstraníme skvrny z povrchu vany. Použijeme k tomu brusný nástroj na vany, který dostaneme v obchodě s instalatérskými potřebami nebo přímo od výrobců van. Na zakrytí drobných škrábanců použijeme soupravu k retušování emailové barvy. Před nanesením barvy povrch vany v místě retuše zbavíme všech nečistot.

Co ale s poškrábanou plastovou vanou?

Je to překvapivě jednoduché: celá hmota plastu je totiž stejně zabarvená, takže zvolený postup nezanechá stopy. Poškrábanou plastovou vanu můžeme zevnitř zlehka vyčistit vlnou na leštění kovů, hlubší vyštípnutí plastu vyplníme speciální dvousložkovou akrylátovou pastou, kterou dostaneme v obchodech s instalačním materiálem nebo v některém z hobby marketů.

Renovace akrylátovou vložkou

Také se můžeme rozhodnout, že svou starou vanu prostě nově oblečeme. Na to ale už asi sami stačit nebudeme. Pozveme specializovanou firmu, která do naší ocelové nebo litinové vany vsadí vanu zcela novou. Je to rychlé a cenově výhodné řešení, které nevyžaduje složité stavební úpravy a přesto je výsledný efekt dokonalý. Akrylátová vložka se rozměrově přizpůsobí původní vaně včetně výpusti vody. Místa ve vaně moc neubude, protože vložka má tloušťku od 2,2 do 6,8 mm, přičemž nejsilnější je dno a přechodové partie. Po upevnění vložky speciálním flexibilním tmelem vana vypadá, že tak už byla vyrobená, okraj zakryjí lišty a celá práce trvá asi čtyři hodiny. Ten den se sice nevykoupete, ale za čtyřiadvacet hodin můžete vanu v plném rozsahu opět používat.

Pro vysoký lesk

A ještě jednou něco, co znají motoristé: povrch staré vany, který bývá už smutně matný, zrestaurujeme speciálním přípravkem na oživení karoserií. Nakonec ho ještě vyleštíme pastou na karoserie (použijeme elektrickou vrtačku s vlněným nástavcem, akumulátorová vhodná příliš není, neboť nemá dostatečné obrátky umožňující dokonalý lešticí účinek). Pak už jen sešlápněte plyn a pusťte spojku – pardon, napusťte vanu a k zaslouženému relaxu si do ní dejte něco pěnivého a voňavého. Nemusí to být šampaňské.

Jak vanu čistit

Po koupeli povrch vany opláchneme standardním způsobem, případně ho otřeme vlhkým hadrem. Se speciálními odstraňovači kotelního kamene na možné nánosy kolem kohoutků nebo výpusti vany pozor: pořádně si přečtěte návod, protože některé přípravky jsou tak silné, že dokáží poškodit i smalt! A rozhodně k čištění vany nepoužívejte abrazivní prostředky, tedy tekuté či sypké čističe s pískem. Sice rychle působí, ale zásadním způsobem narušují povrchovou vrstvu, ať už je ze smaltu a nebo se jedná o vanu litinovou. Špína by se pak snadněji zachycovala v pórech materiálu. A co s akrylátem? Je minimálně pórovitý a tak nám stačí vlhký hadřík či houba, případné vápenné usazeniny odstraníme roztokem lihového octa a vody. Škrábance nebo zdrsněná místa na lesklém povrchu můžeme přeleštit speciální sadou pro údržbu akrylátových van, a pokud nám lesk nebude stále stačit, vytřeme ji měkkým hadrem nebo jelenicí s trochou alkoholu (není to škoda?).

Tipy

Není najednou v koupelně úžasně? Pokud ještě máte klasický kohoutek a z něj odkapává, opravu zvládnete také snadno. Nicméně – čistota především, a kapitolu samu pro sebe představuje oživení spárů v kachlovém obložení koupelny (a nebo kuchyně). Vůbec to není složité a efekt je rychle patrný: stačí trocha šikovnosti a za málo peněz dostanete hodně muziky – jinými slovy vás  okolí bude do nebe chválit, pokud ovšem nejsou špína a nepořádek pod jeho rozlišovacími schopnostmi…

One thought on “Opravy a čištění vany

  1. Potřebuji opravit odražený smalt na ocelové vaně. Již je zkorodovaný. Jak mám postupovat, chtěl bych použít nátěr, ale nevím jaký druh barvy je optimální.
    Děkuji

Comments are closed.