Drátenictví v minulosti bylo řemeslo užitečné a dráteníci vítáni, neboť prodlužovali životnost nádobí a zvyšovali i jejich funkčnost. Jako řemeslo vzniklo drátenictví v 19. století a zaniklo v polovině 20. století. Tehdy se přerodilo v dekorativní umění a ozdobné drátování se stalo oblíbeným koníčkem, jemuž se lze snadno naučit. Odrátujeme si hrnec! Drátování kraslic nebo výrobu drátovaných šperků si necháme na jindy. Hrnec nám slouží hlavně na sádlo a z odrátovaném hrníčku káva chutná věru báječně.
Dráteníci v 19. století letovali propálené děravé hrnce a keramické nebo kamenné nádoby zpevňovali drátem. Ale nešlo pouze o zpevňování, další funkcí bylo, že se vytvořením drátěného síta na dně hrnce při vaření vytvářela vzduchová bublina, díky níž se jídlo prohřívalo pravidelně a nepřipalovalo se. Hustě odrátované kameninové pekáče na husy i jiné pečeně dlouho držely teplo a maso v nich báječně došlo.
Dráty a nářadí
Používáme vázací dráty průměrů mezi 0,6 a 1,2 mm, v souvislosti s drátovaným předmětem – na drobnější věci slabší, na nádobí a květináče silnější. Na volné výrobky z drátů (misky, svícny…) se hodí vázací dráty průměru od 1,4 do 2,0 mm. Dráty se také vyrábějí barevné nebo měděné a na šperky i zlaté a stříbrné. Z tzv. zubařského drátu se vyrábějí náušnice a náhrdelníky. Mnoho druhů drátů koupíme v některém hobby marketu, jiné ve výtvarných potřebách nebo potřebách pro zahradníky, měděné si můžeme odvinout ze starých cívek trafo a stříbrné v prodejnách pro včelaře. Z nářadí nejčastěji použijeme čelní štípací, boční štípací, kulaté a ploché kleště. Také je dobré mít po ruce kus kůže na vyrovnávání drátů, abychom si jím neprořízli vlastní kůži. Odrátované nádobí lze běžně umývat, ale raději ho hned osušíme, aby drát nerezivěl.
Důležité poučky
- Každý drát, s nímž pracujeme, musí být vyrovnaný a natažený, jinak by vytvořené oko nebylo pěkně pravidelné.
- Aby spoje drátů byly opravdu pěkné, musíme oba dráty, s nimiž právě pracujeme, křížit přesně v pravém úhlu. Jen tak se budou stáčet dohromady. V opačném případě jen omotáváme jeden drát kolem druhého.
- Konce drátů (během práce, když nastavujeme, nebo při dokončení) buď zakroutíme a ustřihneme, nebo je svineme do ozdobné spirálky.
Jak se drátuje
Jestliže teprve začínáme, nemělo by nám odrátování malého předmětu (např. šálku) zabrat více než dvě hodiny. Jakmile se s drátem naučíme pracovat, jde to mnohem rychleji. Pro příklad si odrátujeme jednoduchý keramický sádelňák. Pracujeme s přibližně pěti metry černého, oxidačně žíhaného vázacího drátu průměru 0,8 mm, s čelními štípacími a kleštěmi s čelistmi s plochými drážkami, silnější kůží a šídlem na rovnání ok.
Pracovní postup drátování
- Ustřihneme první drát v šíři obvodu nádoby s přidáním asi 30 cm. Tento drát je vodící. K němu nastříháme dalších 10 drátů délky dvojnásobné výšky nádoby. To jsou dráty osnovy.
- Na drát vodící budeme navazovat dráty osnovy. A to tak, že každý z deseti postupně uchopíme přesně v polovině, zkřížíme v pravém úhlu s drátem vodícím, kříž přidržíme levou rukou a třikrát omotáme kolem vodícího drátu tak, aby oba konce drátu osnovy směřovaly dolů.
- Kolikrát drát omotáme, tak velké bude budoucí oko. Všech deset drátů namotáme popsaným způsobem a v pravidelných rozestupech na vodící drát. Ten pak připevníme v horní části k obvodu sádelňáku.
- Kratší konec vodícího drátu necháme zatím volně (později z něj vyrobíme ozdobnou spirálku), delším koncem oplétáme jednotlivé dráty osnovy, které omotáváme dvakrát. Tak vznikají první oka.
- První způsob nastavení drátu: Z vodícího drátu vytvoříme na jeho konci kleštičkami s úzkými čelistmi uzavřené očko a na začátku nového drátu vytvoříme očko pootevřené, provlékneme očkem zavřeným a kleštičkami jej uzavřeme.
- Druhý způsob nastavení drátu: oba konců drátu smotáme a pomocí kleštiček a stáčení smotáme dráty do ozdobné spirály, kterou přitiskneme do otvoru oka v pletenině.
Dokončení postupu
- Dráty osnovy průběžně popotahujeme plochými kleštěmi se zuby, aby ležely na nádobě a neodchlipovaly se od ní. Dojdeme-li při drátování k uchu nádoby, vodící drát jím pouze provlečeme a dál pracujeme stejným způsobem.
- Když dopleteme ke dnu nádoby, namotáme na vodící postupně všechny dráty osnovy tak, že každý vedeme od jednoho očka k druhému po celé délce, tam ho odstřihneme a pokračujeme omotáváním dalšího drátu osnovy na konec dalšího očka. Tam je kleštěmi trochu ohneme a zamáčkneme do pleteniny tak, aby se o ně nikdo neškrábl.
- Drátěnou síť nakonec utáhneme tak, že dráty jednotlivých ok postupně uchopíme do úzkého zobáčku kleští a těmi pootočíme. Výsledným efektem je, kromě utažení příliš volné sítě i další zdobný prvek pleteniny.