Patchworkový polštář

pestrý patchworkový polštář
Patchwork, foto med

Technika patchworku původně vznikla v období osidlování Ameriky, kdy ženy osadníků  několikrát přešívaly každý kousek ošacení, a přesto toužily, aby výsledek vypadal pěkně. Dodnes se vyrábějí – a velké oblibě těší – patchworkový polštář, pé přikrývky, přehozy, závěsy a další bytový textil. Navzdory původnímu smyslu pojmenování této techniky – tedy „záplatování“, jsou pachworkové výrobky vždy originální. Americké tradiční vzory se prosadily i v Evropě a neustále se inovují.

Od šití klasických polštářů se patchworkový polštář liší. Samo slovo označuje textilní techniku, kdy kousky látek k sobě sešíváme tak, abychom z nich vytvořili požadovanou plochu s dekorativními vzory. Patchworkové výrobky se dále podkládají a ozdobně prošívají – quiltují. Dnes se ale patchwork nešije z kdejakých zbytků, ale z pěkných látek. Vyrábějí se přímo pro tuto textilní techniku ze speciálních materiálů, které mají vhodnou barvu a obvykle jsou potištěny drobným vzorem. Jejich základem bývá 100% bavlněná látka, někdy flanel, kůže i jiné materiály.

Potřebujeme

Patchworkový polštář, foto archiv

K patchworkové tvorbě potřebujeme především dobré krejčovské nůžky. Dále metr, tužku, gumu a pevný tuhý papír na zhotovování šablon a šicí stroj. Pokud se touto technikou chceme zabývat častěji, můžeme si pořídit ještě další vynikající pomocníky. Např. řezací kolečko s podložkou na řezání, patchworkové pravítko, speciální prohnuté špendlíky a quiltovací nitě a jehly.

Dobré rady

Řezací kolečko, foto archiv
  • Látky, s nimiž budeme pracovat, nejprve vypereme, vyžehlíme a odstraníme jejich okraje.
  • Látka, se kterou budeme pracovat, musí být kvalitní. Špatně tkaná látka, která se vytahuje nebo klouže, nám bude práci značně ztěžovat a ať se snažíme sebevíc, výsledek nebude dobrý, což nás od tohoto zajímavého koníčka může zcela odradit. Proto se při výběru látek vyplatí nešetřit.
  • Zejména pro začátečníky je také důležité, aby pracovali jen s látkami stejného druhu (např. se stejně silnou bavlnou nebo plátnem).
  • Vzorované látky se snadněji stříhají a sešívají. Snáze se na nich naučíme postup, neboť ačkoliv u proužkovaných a kostkovaných vzorů nemusíme tolik přemýšlet a naše pečlivost nemusí být přílišná, výsledek bude mimořádně působivý.
  • Různobarevné látky musíme sešívat takovou barvou nitě, která bude k nerozpoznání.

Přípravné práce

Vzor pro patchwork, med

Začneme tím, že si práci rozvrhneme, přičemž se držíme hlavního vodítka, kterým je šíře použité látky a uspořádání vzoru. Nejlépe uděláme, když jednotlivé vzory nakreslíme tužkou na látku. Získáme tak lepší představu o celé kompozici a v případě potřeby můžeme ještě ledacos změnit. Celou kompozici nakreslíme na čtverečkovaný papír a díly střihu uděláme ve skutečné velikosti, a to včetně švových přídavků.

Nahodilost je vyloučená

Tyto díly použijeme jako předlohou pro šablonu. Nežli navrhneme definitivní vzor, měli bychom vědět, že široké proužky a velké kostky vypadají ve výsledku daleko dominantněji, než jsme si představovali. A pokud dobře nesladíme barvy, mohl by celý model dopadnout poněkud neharmonicky. Tomu se můžeme vyhnout tím, že použijeme jednobarevné látky nebo materiál s jemným vzorem. Pozor musíme dávat při napojování čtverců do vodorovného nebo svislého tvaru. Držíme švy souběžně se vzorem a v rozích nasazzujeme látku do pravého úhlu, což není vždy snadné. Trochu nás může uklidnit, že pokud neděláme hrubé chyby, ty drobnější se ve větší ploše ztratí.

Výroba potahu na patchworkový polštář

Patchworkový polštář, foto archiv

Jednotlivé díly udáváme se švovým přídavkem asi 7 mm, což je běžná velikost patky u našich šicích strojů. Širší nebo užší patka však výsledek práce změní. Před šitím jednotlivé díly položíme přesně na sebe a sešpendlíme, aby se nemohly posouvat. Popisujeme i přesně zvolené barvy a vzory, je však na každém, jaké barevné kombinace zvolí. Pro velikost polštáře asi 40 x 40 cm si nařežeme (nestříháme):

  • látku 1: modrá, světlý proužek – 2 čtverce 6,5 x 6,5 cm
  • l. 2: modrá, tmavý proužek – 2 čtverce 6,5 x 6,5 cm
  • l. 3: modrá světlá kostka – 2 čtverce 6,5 x 6,5 cm
  • l. 4: modrá tmavá kostka – 2 čtverce 6,5 x 6,5 cm
  • l. 5: tmavomodrá – 1 pruh 3,5 x 150 cm
  • l. 6: modrá velká kostka – 2 čtverce 15,5 x 15,5 cm
  • l.7: modrá – 2 obdélníky 40,5 x 28 cm na zadní stranu

Pracovní postup

Polštář, foto med
  1. Po dvou čtvercích z látky č. 1 a 2 sešijeme lícem k sobě podle střiženého okraje. Po každém ušití šev rozžehlíme. Stejným způsobem pracujeme i s látkou č. 3 a 4.
  2. Ke čtvercům přišijeme obdélníky. Látka č. 4 navazuje na látku č. 1 a látka č. 3 na látku č. 2.
  3. K jedné straně našijeme látku č. 5 širokou 3,5 cm. Zbytky odstřihneme. Stejně postupujeme na protilehlé straně, vpravo i vlevo.
  4. Bloky sešijeme se čtverci z látky č. 6 (15,5 cm). Na strany našijeme lemovací pruhy široké 6,5 cm z látky č. 5.
  5. Zadní stranu každého obdélníku olemujeme asi 2 x 1 cm.
  6. Přední a zadní díl položíme lícem k sobě, dáváme pozor, aby se nepřichytily. Oba díly sestehujeme nebo sešpendlíme.
  7. Díly sešijeme rubovou stranou v kraji na vzdálenost patky, lemy urovnáme a začistíme klikatým stehem. Polštář obrátíme a vyžehlíme.

Pokud se nám dílo povedlo, můžeme zkusit i jiné výrobky. Koho tato zajímavá technika chytla, hned tak ho asi nepustí, a proto si příště ušijeme deku nebo přehoz přes postel.