Počasí v dubnu bývá nestálé a ne vždy příznivé pro venkovní pěstování květin a zeleniny, neboť většina z nich začíná svůj růst od kořenů, a proto je odkázána na půdní teplotu. I rané zeleniny proto vysazujeme na záhony, až když půda dosáhne teploty +10 ºC. Ve skleníku nebo v pařeništi již pozorujeme vývoj mladých rostlinek, jarní květy na okrasných záhonech zase probarvily zimně zšedlou zem. Užijme si je, stojí za to zastavit, a bez jakékoliv práce na zahradě aspoň chvíli jen tak na ten zázrak koukat. Práce nás tento měsíc stejně čeká poměrně dost.
(2011) *** Takže kdo si dokáže narovnat nad záhony záda, je právě v jarních měsících svědkem nejbouřlivěji probíhajících zázraků přírody. Snad proto křesťané do tohoto ročního období umístili největší symbol zmrtvýchvstání. Podle toho, jak se Země točí a Měsíc dorůstá, právě v březnu nebo dubnu slavíme Velikonoce!
Stromy a keře
* Dokončíme průklest jabloní a hrušní. Rány po řezu ošetříme stromovým balzámem. Právě v dubnu je nejlépe řezat peckoviny, abychom se vyvarovali klejotoku (v teplejších oblastech jsme prořezávali již v březnu).
* Ošetříme stromy, které přes zimu poškodili hlodavci nebo mráz.
* Staré, nemocné a uschlé stromy vykopeme, čímž si ušetříme namáhavou práci s dolováním pařezů.
* Vysazujeme nové ovocné stromy. Nezapomeneme na hluboký řez hned po výsadbě.
* V místech okapu koruny, kde strom nejvíce přijímá živiny, přihnojíme ovocné stromy Cereritem nebo jinými kombinovanými hnojivy. Zapravíme je motyčkou do země alespoň 10 cm hluboko. Hnojení ke kmenu nebo rozhození na povrch nemá smysl.
* V dubnu rozkvetou meruňky, broskvoně, hrušně, švestky a třešně. Sledujeme jejich zdravotní stav, preventivně postřikujeme. Také dobře vidíme, jak se ujaly roubované části, kde je ještě po zimě potřeba něco dokončit, kupříkladu řez bujnějších a málo plodných jádrovin. Pouze v teplejších oblastech jsme řez provedli o měsíc dříve.
Okrasná zahrada
* Dokončíme úklid zahrady, odstraníme odumřelé větve, výhony, pozůstatky po zimních krytech – slámu a chvojí.
* Přesazujeme nebo vysazujeme jehličiny.
* Trávník vyhrabeme a ošetříme vertikutátorem, aby mohl dobře nasávat vodu a tvořit nové výhonky. Koncem měsíce můžeme poprvé posekat okrasný trávník. Jakmile půda dosáhne asi + 10 °C, trávník pohnojíme.
* Nastává období, kdy zahrada vyžaduje velké množství vláhy. Jestliže málo prší, musíme tedy pilně zalévat.
* Jarní cibulnaté květiny pestře zdobí okrasné zahrádky a předzahrádky. Úžasně vypadají i v trávníku.
* Trvalek začínají vystrkovat první výhonky. Můžeme začít plánovat, co chceme obnovit i kam vysadit nové rostliny.
* Ve skleníku nebo doma na okenních parapetech předpěstujeme ze semínek sadbu afrikánů, hledíků, aster, cínií, salvií a dalších letniček.
* Muškáty nařízkujeme a zasadíme do menších květináčů. Až se rozrostou, přesadíme je.
* Na skalce doplňujeme po zimě proschlá místa o nové druhy alpínek.
* Rostliny na zahradu vysazujeme za teplejšího a hlavně podmračeného dne, kdy jim nehrozí ani sluneční úpal, ani polámání silným větrem.
* Před opožděnými přízemní mrazíky chráníme čerstvě vysazené rostliny, že je na noc zakryjeme fólií.
Užitková zahrada
* Dokončíme úpravu zeleninových záhonů a rozhodíme na ně Cererit a zapravíme do půdy (nejlépe do hloubky, v níž se budou vyskytovat kořeny pěstovaných zelenin. V opačném případě zůstanou živiny nevyužité).
* Za příznivého počasí sejeme mrkev, petržel, rannou ředkvičku i salát.
* Starší jahodníky čistíme od zaschlých a nemocných listů, půdu vápníme. Koncem měsíce vysazujeme nové jahodníky.
* Vysazujeme cibuli sazečku i sazenice ranného salátu.
* Koncem měsíce sázíme předklíčené brambory.
* Předpěstováváme sadbou košťálovin, celeru, pečujeme o sazenice rajčat a paprik. Klíčící rostlinky potřebují dostatek světla, aby netáhly a nezeslabovaly se. Rostlince zaštípneme kořínek, čímž podpoříme jeho rozvětvení, a vložíme ji do otvoru.
* Vyklíčené rostlinky je nutné jednou až dvakrát přepichovat, aby dostatečně zesílily.
* Začínáme chytat dešťovou vodu do připravených nádob.
* Začíná nekonečný boj s plevelem, likvidujeme ho hned, jak se objeví, je to snazší, než když se rozroste a utiskuje zeleninu.