Bacily ani viry bychom si jistě dobrovolně k tanci nevybrali, ani vidět nejsou, ale dokážou s námi pořádně zatočit. Je na ně spousta účinných léků, které je chemicky zničí. Proti problémům z nachlazení můžeme použít spoustu přírodních prostředků, které vesměs máme v kuchyni. Při podezření na něco vážnějšího jděte rozhodně k lékaři, ale při typických jarně podzimních infekcích pomohou babské rady na chřipku – i když ve světle nových poznatků ne všechny.
Začněme tím, čemu se při chřipce vyhnout. Platí to například pro alkohol, léčbu pivem nevyjímaje, a stejně podobně se to má s kafíčkem. Zdánlivě povzbudí, ale odvodňuje tělo a to není dobře. A paradoxně není dobré ani pít babkami doporučované mléko – a to ani s medem, ani s utřeným česnekem. Zahleňuje, což tělo v nemoci neúměrně zatěžuje. Vyhněte se i bublinkovým nápojům a sladkým ovocným šťávám.
Život v kulichu
Protože zásadní je tělo prohřát, určitě není nic strašného natáhnout si i doma pořádný svetr, dvoje fusekličky a třeba narazit kulicha. babské rady na chřipku radí pořádně se vypotit, praní propoceného je za rychlé uzdravení malá daň! Hodně se také myjte, abyste odstranili vypocené jedy. Doporučené množství obyčejné kuchyňské soli do horké koupele je půl kila. Větrejte často a intenzivně, ale před průvanem se schovejte. Prostě nesmíte prochladnout. Kašli odlehčíte, když vzduch nebude příliš suchý – stačí dát na topení vlhký ručník.
Co jíst
Moc chuti k jídlu nastydlý člověk většinou nemá, ale hladovkou se ještě nikdo nevyléčil. Množství dodaných kalorií jako pohon organismu v boji s nemocí musí být rozumné, protože i samo trávení je energeticky náročné. Porce by měly být menší, ale složení potravy lehčí. To znamená méně masa, méně mléka a výrobků z něj a méně sladkostí. Lépe je se zcela vyhnout smaženým jídlům. Zkuste kaše, nejen klasickou krupicandu, ale třeba ovesnou a nebo z jáhel. Se samoléčbou pomůže ovoce – citrusy, brusinky, datle, a zelenina – cibule, česnek, mrkev, červená řepa, dýně a brambory. To jsou ostatně věci, kterých bychom měli mít v jídelníčku dost právě proto, abychom chřipku vůbec nechytili.
Jednoduché vaření
Klasickou doporučenou snídaní by mohla být kaše z ovesných vloček. Na sladko je to jasné – proti medu, skořici a pomerančům a nebo datlím nakrájeným na kousky jistě nikdo nemůže nic namítat. My ovšem preferujeme slanou variantu z kvašených vloček, jak jsme o nich psali zde. K obědu lze doporučit lehké krémové polévky. Marné nejsou ani pomalu tažené silné masné vývary. Kdo by měl ještě hlad, může si vzít zeleninová jídla dušená v malém množství vody s kořením, které ho rozehřeje – ideální je pepř a kurkuma. K tomu je dobrá rýže, která organismus nejméně zatíží, nebo kaše z méně tradičních surovin jako jsou pohanka nebo třeba bulgur. Pokud jídlo dochutíme česnekem, přidáváme ho asi deset minut před vlastním jídlem, abychom teplem nezabili všechny ty úžasně zdravé složky (především antibioticky působící enzymy), které v česneku jsou. Útlocitné povahy mají na vybranou – buď společensky méně žádoucí efekty, nebo chřipka!
Hodně pijte
Pokud se chceme vypotit, je zvýšená spotřeba tekutin jasná. Ale víc než obvykle bychom měli pít už proto, abychom z těla vyplavili toxiny z nemoci i odpad, které produkuje i zcela zdravý organismus. Vařící vodou zalijte na tenké plátky nakrájený nebo nastrouhaný zázvor s trochou kurkumy a mletým pepřem. Až obsah hrnečku mírně zchladne, přidejte citronovou šťávu a med. Tento „čaj” funguje prakticky vždy bezchybně a určitě vás rozehřeje. Méně v české kuchyni používaná kurkuma funguje mimořádně silně antibakteriálně, protivirově a protizánětlivě, přičemž spolu s pepřem má synergický efekt, takže celek vlastně představuje přírodní antibiotikum. Zázvor je vůbec v tomto ohledu zázračný, psali jsme o tom ostatně už ZDE. Připravit si šamanské léčivé tinktury ze zázvoru nebo z česneku v případě útoku chřipky už nestihneme (v NH je máme taky), tak alespoň v míře zvýšené pijme ovocné čaje. Nejlepší jsou lípa, květ černého bezu, z listí maliníku, tužebníku jilmového, nebo řebříček.
Zázračný propolis
Kdo nemá hlouběji do kapsy může si připravit teplý nápoj z propolisu s medem a citronovou šťávou. Květní pyl uložený v buňkách plástu prošel mléčným kvašením aby lépe sloužil jako potrava rodících se včel. Obsahuje bílkovinu, cukr a vitamíny A, B1, B2, B12, C, PP, E, D, K , H i celý bohatý vějíř minerálů a dále enzymy. Rozdrcený práškový propolis lze také přidávat do kaší nebo prostě spolknout na lžičce. Nebo si vyrobíme následující pastu: Dvě lžičky propolisu utřeme se stejným množstvím kurkumy a asi dvěma centimetry nastrouhaného zázvoru. Spojíme medem a pastu užíváme po lžičce třikrát denně. Podobnou účinnou léčivou pastu si ale můžeme udělat z dvou se solí utřených stroužků česneku, šťávy z citronu nebo limetky a trochy olivového oleje, kterou můžeme mazat na chleba nebo přidávat do polévek.
A jak na patálie s krkem, rýmu a kašel
Babské rady na chřipku radí hodně kloktat nebo si alespoň vyplachovat ústa. Zlotřilé bakterie prostě vyplivneme do umývadla. Stačí nám rozpuštěná jedlá soda v tři čtvrtě sklenky vlažné vody. Dobrý je i odvar z šalvěje nebo prachobyčejná spařená lžička tymiánu na sklenici vylouhovaná pod pokličkou čtvrt hodiny. Nebo kloktáme slanou vodou.
Požehnaná cibule a řepa
Klasickým prostředkem vcelku oblíbeným i u dětí je na kostičky jemně nasekaná cibule zasypaná cukrem nebo smíchaná s medem. Sice si při přípravě tohoto sirupu pobrečíte, ale odškodní vás fakt, že výsledek je sladký jako cumel. Proti kašli se pije lžička třikrát denně. Proti suchému i mokrému kašli funguje i čerstvá šťáva z červené řepy, která pomůže s vykašláváním a vůbec posiluje imunitu. Nebo můžeme inhalovat – na hlavu si dáme ručník a pod něj hrnec s litrem horké vody vylepšené pěti kapkami éterického aromatického oleje. Například eukalyptového, levandulového, rozmarýnového, ze santálového dřeva, nebo třeba jen spařenou majoránkou. Páry vdechujeme několik minut. Hrudník si můžeme natírat tygří mastí (nemá společného nic s tygry, leč mnoho s eukalyptem) Klasikou je psí sádlo, které má společné mnoho s asiatskou pochoutkou, potažmo s domácími mazlíčky – a také s paragrafy oceňujícími negativní chování vůči zvířatům. Ta kterou koupíte v krámu je už ovšem ryze bylinná.
Onachlazeních a chřipce píšeme také ZDE.