Tchyni, která byla proslulá svými přepadávačkami, jsme z tohoto zlozvyku do jisté míry vyléčili. Prostě jsme zahráli mrtvé brouky a neotevřeli. Je v době všudedosahujících mobilů problém se alespoň s malým předstihem ohlásit? Není. A je dobré mít návštěvě třeba ke kafi co nabídnout. Nejen návštěvám však chutná koláč – recept na rychlý francouzský s tvarohem si zkuste třeba jen tak. Z mlsoty, pro chvíli pohody, nebo k zlepšení nálady. Není důvod, aby se nepovedl.
Uvedené množství je ověřeno na rychlovku v pekáčku, korýtku, či srnčím hřbetu. Na celý plech musíme použít podle francouzského originálu trojitou dávku.
Začneme od náplně
Protože všechno půjde ráz na ráz, začneme tím, že zapneme troubu nastavenou na sto osmdesát stupňů. Pak připravíme náplň. Tvoří ji kostka tvarohu, dvě vejce, čtvrt sklenky hnědého cukru a půl sáčku vanilinového. Přidáme trochu strouhané citronové kůry, z limetky bude tvaroh voňavější. Směs řádně rozšleháme s trochou mléka. Do francouzského receptu patří meruňky. Mimo sezonu sušené, ale ty, co jsme měli po ruce byly podle vůně příliš nasířené a neměli jsme proto srdce riskovat, že koláč pokazíme. Zůstali jsme u hrstky osvědčených hrozinek. Přimíchali jsme je do náplně. Ta musí být jemná a snadno roztíratelná.
Jde to velmi rychle
V misce jsme si připravili směs z poloviny prášku do pečiva, skleničky hrubé mouky a čtvrt sklenice cukru, dobře promíchali a rozdělili na poloviny. Dno pekáčku jsme pokryli polovinou třiceti gramů másla, na ně nasypali první půlku moučné směsi a zalili tvarohem, srovnali jeho povrch a pokryli druhou polovinou připravené moučné směsi. Přišel čas na zbytek pokrájeného másla. Povrch jsme jím pokryli. Trouba se během těchto prací správně vyhřála a tak jsme připravený pekáček do ní na pětatřicet minut strčili.
Pečení a co lze udělat jinak
Povrch sypaného francouzského tvarohového koláče by měl být zlatavý. Nevyklápíme ho a neřežeme dřív, než úplně vychladne. Je báječný. Sype se moučkovým cukrem se skořicí nebo špetkou muškátového oříšku. Protože Naše Hobby vždy nabízí ověřené zkušenosti, na podruhé jsme vedle mléka do tvarohu šplíchli trochu rumu (že by na tohle ti mlsní Francouzi nepřišli?), přidali lžičku škrobu a nastrouhali muškát. Máslo jsme nahradili Herou, kterou jsme na chvíli dali do mrazničky a pak ji snadno na dno vaničky i na povrch koláče nastrouhali. Cukr používáme třtinový, ale bílý není v těstě horší. V originálním receptu je ho stejné množství v sypaném těstě i v tvarohové náplni – každému sice podle jeho chuti, ale pak je koláč sladký jako cumel. Neměli bychom zapomínat, že i tak říkajíc z výtvarných důvodů přijde cukr ještě nahoru.
Nebojte se péct jinak!
Sypat těsto je, pravda, poněkud neobvyklé. Ale dopadlo to dobře, co říkáte? Další kuchařsky technologickou podivností je třeba obrácený koláč. Tedy takový, kdy do formy nebo na plech dáte nejdřív náplň a teprve pak ji zalijete těstem. Že to nejde? Tak zkuste ten ZDE (shodou okolností je recept také původem od žabojedů). A ZDE najdete další řešení, tentokrát klasické středoevropské, totiž štrúdl. Tak dobrou chuť – teď už vás nikdy nikdo u prázdného stolu nepřekvapí!