Špagetová dýně (Vegetable Spaghetti) patří k původním druhům, které pocházejí z amerického kontinentu. Její zvláštností je, že se po tepelném zpracování rozpadá na jemná vlákna, které vypadají jako špagety. Tento druh se obecně považuje za jednu z nejchutnějších dýní. Po dozrání je žlutá, nebo žlutozeleně žíhaná. Obvykle je podlouhlá a měří okolo 30 cm. Dobře uskladněná vydrží více než půl roku, a některé zdroje uvádějí dokonce rok. Tak dlouho nám nevydržela.
(2014) *** Špagetovou dýni vaříme buď vcelku s tím, že ji na několika místech dobře propíchneme vidličkou, nebo rozkrojíme na půl. Doba varu trvá přibližně půl hodiny, záleží na velikosti. Další možné tepelné zpracování je, že dýni upečeme v troubě: omyjeme ji a podélně rozpůlíme, podložíme papírem na pečení a položíme řezem dolů. Nastavíme 180 °C pokud možno v horkovzdušném programu.
Po uvaření
Poté, pokud jsme tak již neučinili před vařením či pečením, lžící odstraníme semínka. Ta propláchneme a usušíme k dalšímu zpracování. Dužinu z vařené dýně vytrháváme vidličkou – sama se rozpadne na „špagety“. S těmi pak dále pracujeme. Špagetová dýně je vhodná jako samostatná příloha k masu, ochutit ji můžeme osmaženou cibulkou a kořením podle vlastního výběru. Vynikající je špagetová dýně podle následujícího receptu:
Zapečená špagetová dýně s pórkem
Potřebujeme: špagetovou dýni, velký pór, 250 ml smetany, 150 g strouhaného sýra (eidam, moravský bochník aj.), drcené barevné pepře, sůl, 100 g másla.
- Špagetovou dýni podélně přeřízneme, vybereme semínka a obě poloviny vložíme do velkého hrnce s vroucí vodou, kde je asi 30 minut vaříme.
- Na pánvi rozehřejeme máslo (lze i olej se lžičkou másla pro zlepšení chutě) a doměkka v něm podusíme na kolečka nakrájený, mírně osolený pór, který jsme předem očistili.
- Vidličkou vytrháme veškerou dužinu z dýně, vkládáme ji do pekáčku nebo zapékací misky.
- Dýňové špagety smícháme s podušeným pórkem i s máslem, osolíme, okořeníme a zalijeme smetanou.
- Nakonec zasypeme strouhaným sýrem a dáme zapéct do trouby o teplotě asi 200 °C. Pečeme, dokud se nevytvoří zlatavá sýrová krusta.
- Podáváme jako samostatný pokrm nebo s bramborem.
Moučník ze špagetové dýně
Špagetovou dýni můžeme připravit i jako sladký moučník, a to například ve formě řezů s čokoládovou polevou. A to zejména, pokud dýně z předchozího receptu byla velká a my z ní odebrali dva hrnky dužiny právě pro následující recept:
Ingredience: 2 hrnky dužiny z vařené špagetové dýně, 2 hrnky polohrubé mouky, 3 velká vejce, 3/4 hrnku cukru (krystal nebo krupice), 3/4 hrnku rozpuštěné Hery, 1 hrnek mléka, 1 vanilkový cukr, 1 prášek do pečiva, čokoládová poleva, dále můžeme přidat hrst různých oříšků, polovinu hořké čokolády rozlámané na kousky a na polevu kokosovou moučku.
Jak na to
- Utřeme žloutky s cukrem a vanilkovým cukrem.
- Přidáme dýňovou dužinu, mouku s práškem do pečiva, mléko a Heru. Pečlivě mícháme.
- Z bílků ušleháme tuhý sníh a opatrně vmícháme do těsta.
- Můžeme, ale nemusíme, přidat oříšky, čokoládu, rozinky či kousky kandovaného ovoce.
- Vymažeme a moukou vysypeme pekáček nebo koláčovou formu a těsto do ní nalijeme.
- Pečeme v troubě horké asi 180 °C asi 40 minut (podle výšky těsta). Zda je moučník hotov, poznáme podle toho, že špejle zapíchnutá do koláče zůstane po vytažení čistá.
- Koláč necháme vychladnout.
- Podle návodu rozpustíme čokoládovou polevu. Dobře to jde v mikrovlnce. Rozlijeme ji a rozetřeme po povrchu koláče. Ještě než ztuhne, posypeme ji kokosovou moučkou.
- Zahřátým nožem koláč nakrájíme na stejnoměrné kostky a zcela vychladlý podáváme.
Když podivuhodná špagetice roste
Špagetová dýně se sice při vaření chová velmi originálně, ale pěstuje se v podstatě jako jiné dýně. Kolem sebe potřebuje metrový kruh, aby se měla kam plazit, a půdu dobře vyhnojenou a nasluněnou. Ráda dost vody – ale ne na listech, i zrající plody je lépe podložit slámou nebo posekanou travou. Hezky se pne. Netrpěliví si semínka vysadí do substrátu doma nebo ve skleníku v dubnu a po zmrzlých přepíchají sazenice na záhon. Trpěliví semínka v květnu vysejí rovnou na záhon, a když je budou hlídat před plevelem, dýně své předpěstované druhy rychle doženou. Sklízet budeme od září do listopadu asi tak do tří dýní z keříku. Kdo ochutnal, jistě si nezapomene schovat boubelatá semínka na příští jaro!
O dýních toho máme víc
Známější u nás jsou ovšem klasické dýně. Během celého podzimu a pak v rámci halloweenského bláznění se jich zkonzumuje spousta. Klikněte si na červenou! Co si tak upéct americký dýňový koláč (pumpkin pie) a nebo z dýně hokkaido zkusit nepřekonatelnou dýňovou polévku? Chutnají totiž kdykoliv… A při výrobě strašidelných dýňových luceren nám dřeně z plodů vznikne spousta.