Triky s kobercem

kobereček

Hlavní funkce koberce spočívá v tom, že se jeho prostřednictvím uživatel může vzduchem přemísťovat z bodu A do bodu B. Neplatí to ovšem všeobecně, a jedinečný létající koberec navíc skvěle funguje jen v pohádkách. Nicméně je tato jeho vlastnost půvabná. Vražedné kobercové nálety bombardovacích leteckých svazů, které dovedou rozsvítit velké plochy země, jsou naopak děsivé. Do třetice: slovníková definice tvrdí, že koberec má jako podlahová izolace snižovat tepelné ztráty v místnosti. My dodáváme, že chození po bytě činí příjemným, dotváří charakter bydlení, je pěkný a dokonce se s ním dá – byť jinak než v pohádkách – čarovat. To nás naučí triky s kobercem.

(2015) *** Jde o to, že koberce můžeme v bytě použít k členění podlahové plochy a jejich velikostí, vzory nebo barvou místnosti podle přání „přifukovat“ nebo naopak činit menšími a útulnějšími. Původní koberce ovšem měly jinou funkci. Byly zřejmě výrazem bohatství i jakousi pokladničkou. Sloužily jinak hlavně k ozdobě – jejich majitelé je věšeli ve svých stanech a domech po stěnách.

Uzly a vzory

kazetový koberecPrvní koberce zřejmě vznikaly před pěti tisíci lety na Altaji ve Střední Asii. Klasické orientální koberce rozeznáváme turecké, perské, kavkazské nebo středoasijské. Dobrodružné filmové příběhy z raného středověku s pěknými koberci na hradech svědčí o bujné fantasii režiséra, protože do Evropy se v širší míře dostaly později. Každý z ručně vázaných koberců je neopakovatelný originál. Vyráběly se v „setech“, které obsahovaly vždy několik kusů stejné výšky a rozdílné šířky, s jedním tématem nebo vzorem, aby ozdobily jednu místnost. Základní uzly jsou turecký symetrický (ghirdes) a perský asymetrický (sennéh). Těchto uzlů je podle kvality a druhu koberce na čtverečním metru od 25000 do 400000, hedvábné mohou mít na této ploše neuvěřitelný milion ručně vázaných uzlíků. Lze se ještě divit ceně těch nejdražších?

Koberec promění náš prostor

Smrtelníci, kteří rádi od nohou teplo a měkoučko, se jmény druhů koberců jako je bergama, konya, bidzár, tabríz, giandža nebo jomud nechají sice kolébat, ale spokojí se strojově vázanými orientálními koberci (některé jsou velmi pěkné), tkanými koberci, všívanými, vpichovanými či chemicky pojenými, jako jsou třeba celoplošné podlahové textilie. I s nimi se dá kouzlit – třeba barvou. Pokud textilní podlahovinu použijeme od stěny ke stěně, měla by být spíše beze vzoru, pokud z nějakého důvodu na vzoru trváme, zvolíme velmi drobný dekor.

Zátěžové hledisko koberců

koberec s ornamentyDruh celoplošných koberců pro jednotlivé místnosti volíme podle toho, jakou na nich předpokládáme zátěž. V ložnici si logicky můžeme dovolit luxusnější a zároveň i citlivější materiál i vyšší vlas. V předsíni, kde se víc chodí a zouváme si boty, budeme problém řešit rohožemi nebo běhouny, které víc vydrží a navíc se snadněji udržují. Zvláštní ohled vyžadují pelichající zvířata v domě. Základními materiály současných koberců jsou polyakryl, polypropylen, nylon, tradiční vlna či hedvábí a dále kokosové vlákno, sisal, mořská tráva, juta a bavlna. Poslední skupina je přátelská k životnímu prostředí a rozhodují se pro ní často lidé s obavou z alergií. Vlna je na kobercích od nepaměti znakem komfortu, protože je na dotyk příjemně měkká a zároveň dost odolná.

Prostorová kouzla s koberci

S koberci je možné v bytě docela významně čarovat, tedy využít je k optické úpravě (respektive opravě) prostoru. Týká se to především menších kusových koberců s dekorem. Bytovou plochu jimi rozbijeme a zároveň vymezíme různé funkční celky, takže ve větší místnosti vznikne dojem více samostatných místností. Na koberec pouze s bordurou a místem ve středu volným můžeme postavit jídelní stůl nebo stolek, ale u koberců s centrálním medailonem by takové řešení bylo hřích. V jiných kulturách často koberce zdobí stěny anebo je nezakrývá jakýkoliv nábytek, protože samy o sobě vlastně představují osobitou formu užitého výtvarného umění.

A teď trochu o barvách

Především u celoplošného koberce barva významně ovlivňuje atmosféru místnosti. V dobrém i naopak. Vnímání barev je sice vysoce individuální, ale obecně platí, že:

  • Modrá, zelená a šedá jsou barvy chladné a vážné
  • Teple působí červená, žlutá a hnědá.
  • Dramaticky působí výrazné až křiklavé barvy.
  • Tmavé barvy na podlaze místnost zmenšují a deformují, ale dávají ji stabilitu a teplo.
  • Světlé samozřejmě naopak: místnost prosvětlují a opticky zvětšují. Co bylo řečeno, platí i pro kusové koberce a podobně se to má se vzorem, takže drobnější dekor z prostor neukrajuje. Pokud chceme barvu koberce sladit s nábytkem nebo barvou stěn, je dobré si vzorek potahové látky vzít do krámu sebou, nebo si vyhlédnutý koberec vyfotit mobilem a doma porovnat. Pozor ale – obrázky někdy matou!

Další možná užitečné rady pro kobercové zařizování najdete na webu Vlastníma rukama