Chladná rána i zkracující se dny znamenají jediné – chalupářská sezona se chýlí ke svému konci. Využijeme babího léta k posledním zahradním pracím a opravám a připravíme se k ukončení chalupářské sezony před zimou. Kromě dostatečného množství dřeva na zimní návštěvy se nám hodí i několik zabezpečovacích tipů.
Zloději se koncem sezony rozhodně neřídí. Potvrzují to i statistiky, podle kterých za loňský rok spáchali na chatách a chalupách škodu přesahující 27 milionů. Značná část vloupání se přitom děje právě ve chvíli, kdy majitelé nemovitosti po létě zaklapnou okenice a na chalupu se zběžně podívají až za několik týdnů. A nechají ji jen velmi špatně zabezpečenou. „Řada lidí má pocit, že na chalupě vlastně nic cenného nemají. Zloděje to ale zastavit nemusí, a i když si ve výsledku nic neodnese, může způsobit škody na dveřích či oknech a připravit nepříjemné překvapení v podobě rozbitého či znečištěného interiéru. A pro majitele to znamená nemalý finanční výdaj,“ upozorňuje Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti Tokoz.
Zamykáme, co se dá
Brána, vrata, plot. Zabezpečení naší chalupy začíná právě na těchto místech, která jsou pomyslnou první bariérou mezi zlodějem a vaším majetkem. Vždy proto důsledně zamykejme i branku a vrata a neulehčujme zloději cestu dovnitř. Využít můžeme petlice či závory, které by měl doplňovat dobrý visací zámek. Volíme takový, který zvládne i tuhou zimu a nenechá nás v mrazech stát před zamčenými vraty. „Každá minuta se počítá. Čím více překážek zloději postavíme do cesty, tím je vyšší šance, že si vloupání rozmyslí a půjde raději, a to doslova – o chalupu dál,“ dodává Petr Neuvirt.
Dobrý zámek
Základem je pak samozřejmě dobrý zámek na vchodových dveřích – a to na všech. Pokud totiž „obrníme“ jen ty vchodové, půjde zloděj jednoduše raději zadními či sklepními, aby si ušetřil námahu. Na všechny dveře proto využijeme kvalitní cylindrickou vložku, ideálně alespoň ve 3. třídě odolnosti.
Co neodvezeme, schovejme
Ideálním způsobem, jak snížit riziko krádeže, je po sezoně z chalupy odvézt všechny cenné věci a vybavení. Ne vždy to je ale možné a pokud nemáme doma sklep, těžko budeme přesouvat elektroniku či zahradní nářadí. V takovém případě se pokusíme cennosti alespoň dobře schovat, aby nebyly na očích. Využít můžeme klasický trezor, bezpečnostní bednu nebo některý z uzamykatelných systémů, ke kterému věci připevníme řetězem či lankem.
Jen dva prstíčky…
Jezinkám v pohádce stačilo jen málo, aby se dostaly dovnitř, a to platí i pro zloděje. Koneckonců zpráv o vloupání sklepními či garážovými okénky se každoročně objevuje celá řada. Myslíme na to, když necháváme v dobré víře okna na ventilaci, abychom dostali do chalupy trochu čerstvého vzduchu. Z pohledu bezpečnosti je rozhodně lepší okna zavřít a při další návštěvě vyvětrat pořádně, což bychom udělali i tak. Na vyšší úroveň posuneme zabezpečení využitím bezpečnostních kliček, případně fólií, které znesnadní rozbití okna a zároveň zabrání pohledu dovnitř.
Tip:
Ztrácíte se v zabezpečovacích pojmech a nechcete utrácet za něco, co nepoužijete? Využijte katalog Bezpečná země, za kterým stojí Policie ČR, Ministerstvo vnitra a Cech mechanických zámkových systémů. Pomůže vám zorientovat se v domácím zabezpečení a nevyhazovat peníze zbytečně.
Nezapomeneme na zahradu
Zabezpečili jsme důkladně vchody do chalupy, zajistili okna a na vrata dali bezpečnostní petlici? Zastavme se na chvíli také na zahradě. Pokud máme zahradní domek, kůlnu na nářadí nebo dřevník, měli bychom je po sezoně zkontrolovat. Prověříme, zda všechna prkna sedí a ověříme funkčnost zámků a petlic. Jestliže se zasekávají nebo nesedí, ještě před zimou je vyměníme, aby byly věci uvnitř v bezpečí. „Mnoho zlodějů se do chalup nedobývá a spokojí se s kořistí ze zahrady. Cílí na zahradní výbavu, sekačky, ale i drobné nářadí nebo třeba sportovní vybavení, které lze snadno prodat v bazarech. Navíc dobře ví, že do zahradního domku se většinou dostanou snáz než do chaty,“ upozorňuje Petr Neuvirt.
Jeden klíč, všechny zámky
Pociťujeme, že z toho množství různých zámků a klíčů nám jde hlava kolem? Zjednodušme si práci a sjednoťme si zámky na jeden společný uzávěr v systému hlavního a generálního klíče. Co to znamená? Zapojené zámky pak můžeme odemykat jediným klíčem – odemkneme s ním jak dveře doma, tak na chalupě. Odpadne nám tahání těžkých svazků a zabráníme i situacím, kdy až po příjezdu na chatu zjistíme, že klíč leží doma.
Pomohou sousedi i technologie
Při zabezpečování chalupy nemusíte spoléhat jen na mechanické zabezpečení. Cenově dostupné jsou i elektronické alarmy, které můžeme spojit s kamerou a mít tak přehled o dění na chalupě, ať jsme kdekoliv. Tipaře a zvědavce odradí i světlo reagující na pohyb, které navíc může upozornit na pohyb také sousedy. Máme chalupu na samotě a na sousedy se nemůžeme spolehnout? Zkusme se podívat, zda obec, ve které máme chatu, nevyužívá některý ze systému chytré komunikace, jako je třeba Munipolis. Pokud ano, přihlasme se k odběru zpráv, abychom byli v obraze pro případ, kdy se obcí prožene silný vítr, nejde elektřina nebo se po ní pohybují podezřelé osoby.
Tipy:
- Tokoz X Safety Box – Uzamykatelný mechanismus vhodný pro zabezpečení větších objektů. Lze ho připevnit na různá místa, zašroubovat do dveří, upevnit na stěnu nebo přivařit na podlahu.
- Bezpečnostní závora Tokoz UZ Pro 220 – Bezpečnostní uzamykatelná závora certifikovaná v 2. třídě odolnosti. Odolá přeřezání, odvrtání a páčení.
- Cylindrická vložka Tokoz Tech – Vložka je certifikovaná v 3. bezpečnostní třídě a je vysoce odolná proti planžetování, bumpingu, odvrtání či odlomení. Hodí se na různé šířky dveří a lze ji sladit do systému hlavního a generálního klíče, a usnadnit si tak správu zabezpečení i počet klíčů, které u sebe musíme nosit. Díky příznivé ceně okolo jednoho tisíce korun s ní tak můžete výrazně vylepšit zabezpečení nejen své chalupy, ale i bytu či bytového domu. Cylindrická vložka Tech využívá patentované řešení s odolnými lamelami a integrovanou kuličkou, které eliminuje třetí a výrazně prodlužuje životnost vložky.