Dětství s točícími se větrníky, kde jsi? S nástupem podzimu začne foukat. Kromě draků na nebi rozveselí okna, balkony nebo zahradu pestrobarevné větrníky. S naší malou pomocí zvládne větrník udělat i dítě, případně vnouče. A budou-li je vyrábět sami sobě pro radost dospělí, mohou jich v blažené pošetilosti nadělat tolik, kolik seženou tyček. Větrník můžeme zajímavě pomalovat, ale i různě prostříhat, volit rozličné velikosti a jen tak pro legraci roztočit svět.
(2011) *** Na nejjednodušší větrník – právě takový, aby ho zvládlo dítě, si připravíme dřevěnou tyčku, dlouhý tenký hřebíček nebo silnější vázací drát, korálky, barevný karton, nůžky, tužku a pravítko.
Pomoc dospělého
V podstatě všechny větrníky upevňujeme obdobně – dlouhou ocelovou jehlou nebo kouskem vázacího drátu, které musíme upevnit k tyčce. Tuto část menší dítě většinou nezvládne a u většího záleží na šikovnosti, nebo na tom, jak bylo vedené. V tomto bodě se tedy očekává pomocná ruka zručného rodiče nebo jiného dospělého. Ten tyčku na konci nejlépe provrtá a drát otvorem protáhne, anebo ocelovou jehlu s větrníkem i korálky k tyčce přitluče kladivem.
Každé dítě to zvládne
- A určitě stejně dobře, jako v našem případě desetiletá školačka, která se rozhodla vyrobit větrník jako narozeninový dárek pro svého malého bratrance.
- Na barevný karton narýsovala čtverec, který následně vystřihla.
- Rohy spojila diagonálně tužkou a v místě křížení – budoucím středu větrníku – propíchla silnou jehlou dírku.
- Na linkách od rohů do středu vyznačila středy a od rohu k nim přidala asi 1 cm. Poté je z rohů až ke značce nastřihla.
- V každém rohu, který bude ohýbat ke středu, také propíchla silnou jehlou dírku.
- Větrník vyzdobila kresbami barevnými fixy, ale na modrém papíru se barvy změnily a staly se nevýraznými.
- Připravila si dřevěné korálky, navlékla na dlouhý ocelový špendlík (s drátem se pracuje dítěti hůře, ale pro výrobu větrníku je vhodnější) nejprve drobný korálek, pak větší a zase menší. Za ním postupně propíchnuté rohy větrníku, potom jeho střed a zase korálky. Potom požádala dospělého, aby práci dokončil.
- Ten omotal páskou konec tyčky, aby ji ocelová jehla nerozštěpila a poté větrník navlečený k tyčce přitloukl. Varianta s provrtáním tyče vrtačkou a protažení vázacího drátu, který zajistíme proti vyklouznutí závlačkou nebo omotáním kolem tyčky, je rozhodně profesionálnější. Školačka zkusila větrník rozfoukat, a protože byla s výsledkem spokojená, předala dárek malému chlapci. Nakonec si oba na oslavě narozenin užili spoustu legrace, jenže místo větru nechali na větrník fučet ventilátor. Zároveň hned vymysleli, že příště by chtěli zkusit zhotovit draka…
Několik tipů pro zájemce o výrobu větrníku
- Větrník můžeme vyrobit z plastových fólií (například pevnějších plastových desek na kancelářský papír), za oknem nebo na zahradě pak vydrží i průtrž mračen.
- Větrník se bude líp točit, když na vázací drát navlékneme po sobě: alespoň 2 korálky, dřevěné kolečko (nebo ze silného kartonu) o průměru asi 2 cm s otvorem ve středu, pak jednotlivé díly větrníku a nakonec 2 korálky, vše provlékneme provrtanou tyčkou a na konci drátu uděláme očko.
- Drát by měl být dostatečně silný, aby vydržel sílu větru a neohnul se ani nezdeformoval. Korálky i větrník by měly mít určitou volnost, jinak se větrník nebude správně točit.
- Dvoubarevný větrník vyrobíme ze dvou různobarevných čtvrtek, z nichž ustřihneme dva čtverce, které buď slepíme a dál postupujeme stejně, nebo jeden uděláme větší a druhý menší, položíme je středem na sebe a oba najednou navlékneme na drát.
nevim jak vyrobit větrník