Občas se mezi námi najde šikula, který neváhá volný čas využít k přetváření okolí k bizarnímu obrazu. Podobné úlety mohou být roztomilé i příšerné a nad některými si lámou hlavu i promovaní dušezpytci. Jeden čas byla například móda na podivnosti a na zahrádkách vznikaly kopie reálných staveb i fantastické hrady, culily se na vás zástupy gypsových trpaslíků, na potocích klapaly mlýnky a k nebi čněly stožáry s točícími se vrtulemi. Leckdo své hobby zdůvodňoval chutí udělat něco pro děti, ale většinou za podobná zdůvodnění ukrýval vlastní hravou povahu. Není úžasné, když se vlastnoručně zhotovený větrník nebo vrtulník začne sám vrtět, točit nebo klapat?
Vynálezci, konstruktéři i zpředu i zezadu otitulovaní inženýři si rádi hrají. Zlaté české ručičky! Točící se, vrtící a klapající předměty v zahrádkách poháněné větrem (v jiném případě vodním proudem) jsou v podstatě sourozenci našich kdysi tak proslavených mechanických betlémů na kliku.
Jen složitější větrník
Princip větrných hraček je až neskutečně jednoduchý: hřídel do otáčivého pohybu dostává vrtule. Známá papírová hračka – větrník, je tak jednoduchá (návod čtěte ZDE), že ji udělá i dítě. Tohle je podobné, jen na konci hřídele se nachází excentrický kotouč, který uvádí do pohybu drát s připevněnou figurkou, vykonávající kyvný pohyb. V praxi jsme tento princip využili dvojím způsobem – houpačku (ZDE) pohání vrtule, která musí být nastavena proti větru. Proto zde musí být i ocasní plocha, která správný směr vrtule udržuje. Čili vznikne vlastně jakási větrná korouhvička (ZDE). V dnešním případě helikoptéry je vrtule umístěna shora kolmo, takže ocasní plochu nepotřebujeme: je jedno, odkud vítr fouká, stačí, aby byl dost silný a dokázal pohnout rotorem.
Záleží na vrtuli
Běžné větrníky se působením proudění vzduchu jednoduše otáčejí kolem dokola a dost. Ale hračka pro letošní větrný podzim je jiná – rotační pohyb přetváří pomocí hřídele na pohyb kývavý. Pracovat budete podle šablon, proto si nejdřív nakreslete tělo vrtulníku (celkem tři díly), a také figuru pilota. Různé vrtule lze koupit v modelářských prodejnách, ale vrtulníku dodávají mimořádný šmrnc zakřivené listy rotoru. Každý list se skládá ze dvou k sobě slepených dílů dvoumilimetrové překližky. Upínacím páskem každý list stáhněte k šabloně, která má požadované zakulacení. Po vyschnutí přebruste hrany – směrem ven jsou listy zakulacené, směrem k náboji jsou zbroušené šikmo.
Kdo si rád hraje…
… bude potřebovat přímočarou pilku, vrtačku se stojanem, lupénkovou nebo vyřezávací pilku, šroubovací svěrky, pilník, rašpli, jemnou pilku na dřevo i pilku na železo. Pak už si jen vyhrňte rukávy:
- Na překližku o síle 6,5 mm přeneste podle předem vyrobené šablony obrysy obou vnějších dílů trupu vrtulníku, totéž na středový díl z 12mm překližky. Všechny díly vyřízněte přesně přímočarou nebo lupénkovou pilkou.
- Z připravených dílů sestavte základní korpus: nejdřív vodě odolným lepidlem slepte vnější díl s prostředním. Dva drátové hřebíčky zatlučte skrz prostřední díl a uštípněte jim hlavičky – musí však být jen tak dlouhé, aby se jejich špičky vmáčkly pouze do první vrstvy překližky obou bočních dílů. Až nanesete lepidlo a přiložíte díly k sobě, budou špičky hřebíčků při stahování svěrkami bránit posunu.
- Na potřebnou délku nařežte mosaznou trubičku. Do drážky ji vlepte lepícím a opravným tmelem a po vyschnutí povrch zabruste do hladka. Odštípněte hlavičky hřebíčků a stejně z druhé strany přilepte druhý vnější díl.
- Vyvrtejte otvor pro osu, na které se bude pilot pohybovat sem a tam. Jeho obrys vyřízněte lupénkovou pilkou a vyvrtejte otvor pro mosaznou vložku. Vlepte ji.
- Z překližky o síle 6,5 mm zhotovte excentrický pohonný kotouč, nejdřív ale vyřízněte otvory pro závitové tyčky. Rozvodová hřídel se bude později otáčet v mosazné objímce. Jádro rotoru ve tvaru kvádru bude z 18mm překližky.
- Vrtačku upevněte do stojanu a nejdřív vyvrtejte čtyři 10mm otvory, kam později přijdou dřevěné kolíčky. Rašplí, pilníkem a smirkovým papírem rotor zakulaťte a do kolíčků vyřízněte drážky pro zasazení listů.
- Zahnuté listy rotoru budou ze dvou vzájemně slepených pásků 2mm překližky. Vždy je ale musíte upnout k šabloně. Po zaschnutí lepidla pečlivě obruste hrany listů.
- Tyč o průměru 23 mm je třeba čepy s korpusem spojit a oba díly sešroubovat dohromady. Do prohloubení pod otvorem, v němž se pohybuje pilot, vyvrtejte alespoň jeden otvor pro odtok dešťové vody. A ještě chybí vyrovnávací rotor z dvoumilimetrové překližky: hřebíčkem ho přiťukněte k ocasu.
- Bude se helikoptéra dětem či vnukům líbit? Určitě. Natřete ji proto barvou, která dokáže vzdorovat bláznivému počasí. Pestrá pohyblivá hračka určitě upoutá jejich pozornost a vy budete (alespoň na chvíli) „jedničky“.