Jó, Amerika… Tam si potrpí na strakatost a mechanické blbůstky jen tak pro radost. My si (jak ale kdo) radši hrajeme na něco, co nejsme. V neproniknutelných ohradách dokonale zastřižených plotů přece nenecháme uprostřed trávníků bez sedmikrásek vrtět se nějaké nesmyslné strojky! V katalogu ostatně nic takového nebylo… Přiznáváme, že jen z mála procházek s foťákem jsme přinesli odpovídající úlovek a většina dnešních obrázků je zámořské provenience. Není přitom tak těžké, aby houpačka s panáčky poháněná větrem přinesla povyražení dětem, dospělým i kosům a v předzahrádce zaujala nepochybně i kolemjdoucí.
V druhých Větrohrátkách (ZDE) jsme postavili bezvadnou helikoptéru s poněkud neposedným pilotem u řízení. Při konstrukci houpačky budeme vycházet v podstatě ze stejného konstrukčního principu, postupu a identických materiálů. Nicméně zásadní rozdíly jsou dva.
Houpačka, která se nehoupá, nikoho nepotěší
Proti předchozí hračce jsou patrné jiné umístění a tvar vrtule: u dnešní houpačky jsou listy vrtule zasazeny do deseti milimetrových dřevěných kolíčků, zasunutých do příslušných otvorů, a vrtule se skládá ze čtyř kotoučů, které nařežete z překližky. Kotouče vlepíte do osy šikmo, a to v úhlu asi 25 stupňů. Při tomto vertikálním uspořádání vrtule musíte ovšem až puntičkářsky dbát na to, abyste všechny listy uřízli naprosto stejně veliké, a samozřejmě i zapustili stejně hluboko. Jinak se nevyhnete vibracím, které by mohly vrtuli brzdit tak, že by se otáčela (a poháněla houpačku) pouze při velmi silném větru. Vrtule, která se netočí, u této hračky přirozeně znamená houpačku, která se nehoupá. A taková ztrácí smysl, co s takovou?
Předpokladem dobrého výsledku je pečlivost
Při výrobě vrtulníku jsme si ukázali, jak vytvořit jádro rotoru. Při práci s vrtačkou upnutou ve stojanu použijte hloubkové zarážek, aby bylo jisté, že všechny dřevěné kolíčky budou do dílu, který tvoří jádro, zanořeny stejně hluboko. Jádro rotoru zakulaťte až po vyvrtání všech čtyř otvorů – nejsnadnější to půjde stacionární pásovou nebo kotoučovou bruskou (a když ji nemáte, zvládnete to rašplí). A teď pohyblivé díly – ty budou vyžadovat vaši zvýšenou pozornost. Dbejte na to, aby všechny matky byly zajištěny proti samovolnému uvolnění a případnému odpadnutí – prostě je zakápněte lepidlem.
Hračku nejdřív složíme nanečisto
Ovšem hřídeli zasazené do mosazné trubičky musíte dát určitou vůli, sevření jádra rotoru mezi matkami s podložkami pak zajistí hřídel proti protáčení. Drát v prstech ohýbejte s citem. Na straně figurky ho veďte malým otvorem v rameně houpačky a na druhé straně uchyťte k dopředu vysunuté závitové tyčce pohonného ústrojí. Pozor, aby matka, která pevně drží excentrický kotouč na pohonné hřídeli, si s drátem nepřekážely! Nanečisto hračku zkompletujte a zkuste, zda jednotlivé díly nedrhnou, pak ji znovu rozložte, natřete základní barvou a na ni akrylátem, který tak neoprýská. Závitovou tyč na spodním konci zbruste do špičky, vsuňte do mosazné trubičky vlepené do otvoru v tyči. Špička závitové tyčky je položena na kousku závitové tyčky, který je rovně zbruste a zasuňte do mosazné trubičky.
Jak jsme rozhoupali panáčky – krok za krokem
- Obrys veselé houpačky přeneseme z návrhu, který si vyhotovíme na papíře, na šest a půl milimetrovou překližku a vyřízneme přímočarou nebo lupenkovou pilkou. Hrany obrousíme a konce obou dílů, které budou směřovat k ocasnímu křídlu, zakulatíme.
- Střední díl vyrobíme z překližky 12 mm. Předem jsme si připravili šablony, ty nám teď práci ulehčí. K jedné straně středního dílu přilepíme boční díl a aby se při stahování vzájemně neposunuly, zajistíme je drátěnými hřebíčky.
- Mosaznou trubičku vlepíme doprostřed drážky tmelem, až vytvrdne, díl přebrousíme, aby plochy byly hladké. Hlavičky dráťáků odštípneme. Stejně přilepíme i druhý boční díl.
- V obou bočních dílech vrtačkou upnutou do stojanu vyvrtáme otvor pro osu. Lupenkovou pilkou nebo dekupírkou vyřízneme houpačku spolu s figurkami. Vyvrtáme otvor pro ložisko vytvořené z mosazné trubičky a to vlepíme do otvoru.
- Pohonná hřídel je v podstatě shodná s tou z helikoptéry: tentokrát bude měnit otáčivý pohyb hřídele na pohyb houpačky – nahoru a dolů.
- A teď vrtule. Jsou to čtyři kotouče, které jsme lupenkovou pilkou vyřízli z 4mm překližky a vlepili do čtyř dřevěných kolíčků o průměru 10 mm. Výřezy v kolíčcích musejí být stejně hluboké. Tyto vrtule lepíme vodě odolným lepidlem do náboje a to tak, aby byly vždy pootočeny o 25 stupňů.
- Namontujeme hotovou vrtuli na hřídel. Tyčku, na níž se bude hračka ve větru otáčet, zasadíme tak, abychom umožnili její pohyb: přišroubujeme držák k houpačce špičkou závitové tyčky dolů. Otvory pro vruty si předvrtáme.
V dokonalých zahradách bude tahle větrná houpačka působit trochu jako výtržnost…, ale to je právě ten fór!