My, kteří jsme si za své hobby zvolili zahradničení, dobře víme, jak je rok od roku těžší ohýbat záda. Tento problém si vzala za své skotská firma WoodBlocX, jež kromě jiného vyrábí vyvýšené záhony, které usnadňují zahradničení. Materiál, který používají, je takřka nezničitelný a sestavit vybraný tvar a velikost záhonu je tak snadné, jako stavebnice Lego.
WoodBlocX je unikátní stavebnicový systém dřevěných bloků, ze kterých si postavíme libovolné tvary a velikosti záhonů. S návrhem nám zdarma pomohou designéři a společně s nimi vytvoříme záhony na míru, které odpovídají naší představě i finančním možnostem. Sestavíme je snadno, vystačíme si se základním nářadím a nepotřebujeme ani hřebíky.
Kam záhony postavit?
Vyvýšené záhony WoodBlocX jsou vhodné na jakýkoliv povrch, a to včetně svahů. Podle rostlin, které zde hodláme pěstovat, vybereme stanoviště s dostatkem slunečního svitu a chráněné před silnými větry. Záhony nebo vyvýšené truhlíky můžeme umístit i na terasu a balkon. Pro měkký a tvrdý povrch volíme odlišné druhy upevnění stavebnice.
Co je WoodBlocX?
WoodBlocX je unikátní a patentovaný stavebnicový systém umožňující vytvoření přírodních dřevěných zahradních staveb s dlouhou životností. Je vysoce ceněný pro svoji variabilitu, odolnost a snadnou manipulaci. Samotné dřevo pochází z pomalu rostoucích skotských borovic, které jsou velice odolné a houževnaté. Takové dřevo ve spojení s tlakovou impregnací zaručuje dlouhou životnost stavby i při neustálém kontaktu s vlhkou zeminou.
Upevnění záhonu na měkký a tvrdý povrch
- Na měkký povrch upevníme stavebnici galvanizovanými zemními hřeby. Zatlučeme je do první vrstvy hranolů. Záhon tak zůstane spojen se zemí. Na dno proti hlodavcům položíme králičí pletivo a vnitřní stěny obložíme nopovou fólií, aby nevlhly.
- Na tvrdý povrch použijeme kovové úhelníky, které do betonu nebo dlažby zabudujeme kotevní patkou. K první vrstvě bloků je zevnitř připevníme vruty. Stěny i dno záhonu opatříme nopovou fólií. Protože tento typ záhonu není přímo spojen se zemí, musíme na dně fólie vyříznout odtokové otvory, aby záhon nezadržoval přebytečnou vodu. To ještě podpoříme vyšší vrstvou drenáže. Koupíme ji hotovou v pytlích, nebo použijeme libovolný propustný materiál jako keramzit nebo hrubý štěrk.
Sestavení vyvýšeného záhonu
Ke každé zásilce dostaneme podrobný návod a všechny potřebné komponenty. Hranoly jsou lehké a snadno se s nimi manipuluje. Po založení první řady zatloukáme paličkou hmoždinky pro připravených otvorů a na ně pak nasadíme další řadu. Rohy zpevňujeme kovovými L-profily. Abychom nepoškodili ukončující profily, zatloukáme je paličkou přes odřezek dřeva. Poté záhon izolujeme nopovou fólií, kterou ke stěnám přisponkujeme (není obsahem dodávky, ale můžeme si ji objednat).
Jak naplnit vyvýšený záhon
Stavbu na měkkém povrchu naplníme třemi vrstvami, každá do výšky jedné třetiny:
- Spodní vrstva – drenáž: na dno položíme větve z prořezu stromů, a to od nejsilnějších po nejslabší. Dřevo z jedovatých stromů a keřů vynecháme. Jehličnany jsou vhodné pro kyselomilné rostliny, např. borůvky. Na ně pak navrstvíme rostlinné zbytky ze zahrady, listí a posečenou trávu. Drenáž odvádí přebytečnou vlhkost a umožňuje přístup vzduchu.
- Střední vrstva – kompost: zde dochází k tlení, které zahřívá kořeny rostlin a zadržuje vodu. Začneme koňským hnojem a nevyzrálým kompostem, které prosypáváme zeminou, pak vyzrálým kompostem. Obě tyto vrstvy budou klesat, proto je vhodné je před navršením třetí asi měsíc průběžně doplňovat a prolévat vodou.
- Horní vrstva – zemina a substrát: Ideální je promíchat zahradní zeminou se substrátem, který volíme podle druhu pěstovaných rostlin. Po zasazení a zalití rostlin záhon mulčujeme, abychom zabránili nadměrnému vysychání.
Co pěstovat?
Prvním rokem se zde bude nejlépe dařit teplomilným rostlinám, např. cuketám, dýním, melounům, okurkám, rajčatům a další zelenině. Po roce zrání zeminy v záhonu jsou vhodné jahody, kořenová zelenina, květák, brokolice, saláty, luštěniny a samozřejmě zelené koření – kopr, bazalka, meduňka, máta, saturejka a další.