Tato speciální technologie ražby se v profesionálním vydání dělá razící formou za vysokého tlaku, a to buď do kvalitního (často ručního) papíru, nebo do dobře vydělané kůže. Tisk je tedy bezbarvý, ale plastický. Nejčastěji se jedná o jednoduchý motiv, ozdobný prvek, ornament či logo. Aby byl slepotisk výraznější a svým způsobem slavnostnější, můžeme ho oživit třeba glitry.
(2013) *** Ostatně, tak se to dělá i v polygrafii. Slavnostnější provedení tam může být umocněno nanesením slabé kovové vrstvy přímo z razící fóle. Což se odborně jmenuje suchá pečeť. Fólie mají barvu kovu (zlata, stříbra, mědi), nebo metelickou barvu červenou, modrou, černou, bílou. Někdy se používají holografické fólie.
Matrice patrice klikybé, abrfábrdominé…
… takhle to zní jako nějaké tiskařské rozpočítadlo. Ale bez legrace – nejsme žádná tiskárna a také tedy nejspíš nemáme k dispozici profesionální razidla ani lisy. Což ale neznamená, že si musíme práci s touto efektní technikou odpustit. Razící forma pro opravdový slepotisk se skládá ze dvou částí, matrice a patrice. Matrice je slovo známé, patrice méně, ale jedna bez druhé nejsou k ničemu. Matrice má reliéf vystupující, její zrcadlová dvojnice zase zahloubený v materiálu. Taková ražba je nejkvalitnější, ovšem na papíru je reliéf patrný z obou stran, což ne vždy chceme. Slepotisky do kartonu nebo kůže se proto razí štočkem z vysoké formy z výšky.
Do čeho se razí
Z podstaty této techniky vyplývá, že ne zrovna vhodné pro ni jsou křídové natírané papíry, které v sobě mají příliš mnoho pojiva, takže se při ražbě mohou roztrhnout. Takže se v příručkách dočteme, že vedle už zmíněného ručního papíru jsou pro slepotisk nejvhodnější grafické papíry a ceninový a bankovní papír, recyklované materiály či skládačkové lepenky. My například můžeme použít ruční papír, který jsme sami vyrobili třeba podle návodu, který jsme v NH popsali ZDE.
Co si se slepotiskem pořídíme
Slepotisk je v principu jednoduchý – z tvrdého papíru vytvoříme matrici, do jejíchž prohlubní protlačíme papír. Výhodné u této techniky je, že můžeme vyrobit téměř libovolné množství toho, pro co se rozhodneme. Tedy vánočních přání či novoročních péefek, svatebních nebo jiných oznámení, pozvánky na oslavu nebo párty. Také tak můžete vytvořit originální gratulaci, kterou nikdo jiný, než naši přátelé a známí nedostane.
Jak na to
- techPokud chceme slepotiskem ozvláštnit pozvánku nebo přání které k adresátovi bude putovat poštou, podřídíme jeho velikost formátúm obálky. Její velikost obkreslíme na papír a o centimetr z každé strany zmenšíme. Na získaný formát nakreslíme motivy, které jsme pro slepotisk zvolili.
- Navržené tvary vystřihneme. Přiložíme je na silný karton a obreslíme je tužkou. Ostrým řezákem je podle obrysu vyřízneme. Řezáčkem pozorně vykrojíme i všechny vnitřní výřezy, protože slepotisk mohou tvořit i opravdu tenké linky. Řezat přirozeně nebudeme na ubruse ani na stole, ale na měkké pracovní podložce – třeba odřezku sololitu.
- Asi tak tři milimetry od vnějšího obrysu motivu zakreslíme směrem dovnitř ještě jeden obrys hlavního tvaru a vyřízneme. Potom vyřízneme i druhou, vnější linku a proužek kartonu vyjmeme. Oba díly, vnější i vnitřní, nalepíme na podkladovou čtvrtku.
- Při lepení vnitřku dbáme na to, aby motiv byl lemován stejně širokým žlábkem. Na takto vyrobenou matrici položíme čtvrtku papíru a obrácenou stranou nůžek, nebo kosticí protlačíme papír do rýhy i plošně vykrojených tvarů.
- S glitry a posypy jsou asi nejlépe obeznámeny naše fintilky, které je používají na lakované nehty. Oč se jedná ostatně víme už od dětství, protože glitry nejčastěji tvoří třpytivou skleněnou nebo jinou drť na ozdobách stromečku. Jejich použití na slepotisk vánočního přání proto bude logické. Tento dekorační materiál dostaneme v prodejnách výtvarných potřeb.Tam můžeme koupit i barevné papíry s různými strukturami.
- Náš slepotisk obrátíme spodní protlačenou stranou k sobě a slepotisk dozdobíme glitry. Co budeme chtít zvýraznit – třeba vnitřky motivů, potřeme tužkovým lepidlem a posypeme zlatými, stříbrnými, či různobarevnými glitry.
- Když už jsme u zdobení, můžeme glitry použít i na text, který napíšeme tenkým štětcem namočeným do tekutého lepidla a pak glitry také posypeme. Uděláme to na větším papíru, z kterého pak přebytek glitrů bez potíží nasypeme zpět do lahvičky.