Šijeme přehoz přes postel

Dlouho se za ideál považovalo lůžkoviny přes den uklízet do peřiňáku a popravdě řečeno v malých bytech bez samostatných ložnic ani jiné řešení nebylo. Lékaři z toho nejásali, protože peřiny a polštáře by se měly vyvětrat a ne cpát do bedny či šuplíku pod postelí. Pokud nám lůžko přes den neslouží jako gauč či válenda prostě je vyvětráme, usteleme a postel zakryjeme. Čím? Přehozem. Přes postel ho dáváme hlavně z důvodů estetických, ale také proto, že lůžkoviny chrání. 


Podob může mít přehoz spoustu: třeba velké prošívané deky nebo pokrývky zdobené technikou prvních amerických osadníků – patchworkem (jak udělat patchworkový polštář radíme ZDE ). Máme-li šicí stroj, je snadné jednoduchý přehoz ušít. Druhy látek jsou vhodné skoro všechny, barvu a vzor bychom měli sladit s interiérem.

Prvek, který prostor dotvoří

Z praktického hlediska bude vhodné, když ušijeme přehoz oboustranný. K jeho zhotovení můžeme použít na svrchní a spodní díl látky barevně a vzorově se doplňující, nebo zcela kontrastní anebo naopak kontrastní. Přehoz může příležitostně sloužit i jako přikrývka (když manžel usne u televize apod.), v tom případě na jeho výrobu zvolíme těžší látku, nebo mezi dvě tenké vložíme vlizelín a prošijeme. Látku můžeme nechat z postele splývat v jakékoli délce. Látku na olemování přehozu můžeme vybrat vhodně doplňující, například svrchní a spodní díl jsou negativ a pozitiv vzoru a olemujeme je jednobarevnou látkou – vybraným odstínem ze vzoru. Efektně vypadá pestrá látka s kontrastními tunýlky, šňůrkami, či lemy. Kostru postele také mohou zakrývat vhodně zvolené volány. Ty volíme zejména do stylově zařízené místnosti.

 Jak změříme velikost přehozu

Postel usteleme a změříme její délku a šířku. Rozhodneme se, jakou chceme délku přesahu a tuto dvojnásobnou hodnotu připočteme k délce i šířce. Chceme-li, aby přehoz zakryl i polštář, přidáme dalších 15 cm. Ustřihneme svrchní díl i spodní díl o těchto rozměrech. Na manželskou postel budeme muset s největší pravděpodobností sesadit dvě šířky látky, protože běžně prodávané šíře látek mívají 140, někdy i 160 cm. V tom případě přidáme ještě pár centimetrů na spoje, na sesazení vzoru a na švy.

Jak postupovat

  1. Vyměříme potřebné množství látky a ustřihneme i s přidáním na švy a spoje.
  2. Šijeme-li přehoz z dvakrát dvou kusů látky, dbáme, aby při jejich sešití vzor naprosto přesně pasoval k sobě. Díly sešijeme a entlem začistíme.
  3. Vybereme velkou pokličku nebo mísu a podle nich na všechny rohy přehozu nakreslíme na rubových stranách obou dílů zaoblení. Tkaninu pak podle nakreslených křivek ustřihneme.
  4. Oba kusy přeložíme napůl a přesvědčíme se, že mají všechny rohy stejný tvar. Svrchní látku a podšívku přiložíme rubovými stranami k sobě. Sešpendlíme a přistehujeme je k sobě 1 cm od okrajů.
  5. Změříme obvod přehozu v linii švů a v této délce, k níž jsme přidali 10 cm, si připravíme pruh látky na olemování. K šířce, kterou jsme pro hotový pruh zvolili, přidáme 2 cm na přeložení.
  6. Lícovými stranami k sobě přišpendlíme, přistehujeme a přišijeme jeden okraj pruhu lemu a svrchní díl látky, 1,5 cm od jeho okraje a podél linie přehnutí na pruhu lemu. Záložku švu sestřihneme.
  7. šitý díl obrátíme na druhou stranu a pruh přeložíme přes okraj přehozu. Potom ho 1,5 cm od okraje přišpendlíme a proštepujeme na šicím stroji. Hotový přehoz vyžehlíme.