Věříte také, že strom má duši, jen nevíte, jak vypadá? Jednoduše: dá se z proutku vyklepat obráceným nožem a ten se pak rozezní jako píšťalička. Dřevo hodně ví, a aby taky ne, vždyť některé pamatuje věky a často jen co neví, nepoví. Už ve škole jsme se učili básničku o ukecaném stromu, který proflák, že král Lávra má oslí uši. A co si myslit o známé Vrbě mlátičce? Stromy sice dávaly stín obědvajícím vojevůdcům a panovníkům, ale také ukrývaly zbojníky i světce, pěstující ve svých vousech včely.
(2011) *** Člověk a strom je zvláštní dvojice. Častěji zabije člověk strom, než strom člověka. Stromy listím šumí, vržou a skřípou větvemi, jejich dřevo hraje a lidé mluví a mluví a mluví… Dáváme jim své vlastnosti a k některým se připodobňujeme tělesnými i duševními schopnostmi. A protože ve světě úžasných objevů a techniky, která se často vymyká běžnému rozumu, stále častěji hledáme záchytný bod v přírodě, skoro zákonitě muselo dojít k tomu, že někdo propojil člověka, stromy a astrologii. Tak vznikl keltský stromoskop.
Keltové už nám neřeknou, co si o tom myslí
Keltský se tento stromoskop jmenuje proto, že toto plemeno je už dostatečně dlouho mrtvé na to, aby se mohlo bránit. Dále z toho důvodu, že při hledání kořenů vlastní identity dává to málo, co o Keltech víme, dostatečný prostor zjitřené obraznosti. A pak – z našeho prostoru Keltové neodešli, nevyhnali jsme je, nevybili ani nesnědli, smísili se s těmi, kdo přišli po nich a tak každý z nás má s vysokou pravděpodobností nějaký ten keltský gen ve své šroubovici. Nikdo neví, zda své vlastnosti skutečně odvozovali od dřevin a ty měly svá místa v jejich kalendáři. Jisté ovšem je, že svá božstva uctívali v hájích, protože k přírodě měli opravdu blízko.
Objímané stromy léčí
Tak zvané keltské stromoskopy jsou zřejmě plodem našeho nehynoucího romantismu a novodobé mystiky. Nic z toho neškodí a tam, kde nás to přiblíží přírodě, probudí zájem o ní a s tím spojenou úctu k zákonům a z nich vyplývajícím pravidlům udržitelného života je k dobrému – prostě pojďme spolu objímat stromy. Mnozí je pokládají za významné energetické zářiče a i kdyby to nebyla pravda, dotek jejich kůry, vůně květů, šum listů i chuť, kterou nabízejí, promlouvá k všem našim smyslům a určitě duši uklidňuje.
Proč je těch stromů tolik
Novodobí druidové stromoskop vymysleli hned v několika podobách, takže počet stromů který uvádíme je větší, než je počet pro ně určených období. Naše hobby je ale uvádí všechny, takže si k svému datu tam, kde to je možné, strom svého srdce vyberete. Protože letní a zimní slunovrat dělí rok na dvě poloviny, většina stromů se zde opakuje. Ale je tu ještě jeden háček: ti, kdo keltský stromoskop zkonstruovali tvrdí, že neplatí datum narození, ale datum početí, a vy zpravidla tak úplně přesně nevíte, zda jste se na tenhle svět podívali dřív a nebo jste sem zrovna nespěchali…
Jak jdou jednotlivé stromy za sebou
- 22.prosince – 1.ledna jabloň
- 2. – 11. ledna jedle
- 12. – 24. ledna cesmína, jilm
- 25. ledna – 3. února cypřiš
- 4. – 8. února tis, topol
- 9. – 18. únor cedr, modřín
- 19. – 29. únor borovice, olše
- 1. – 10. března šípková růže, vrba
- 11. – 20. března hloh, lípa
- 21. března černý bez, dub
- 22. – 31. března líska, trnka
- 1. – 10. dubna janovec, jeřáb
- 11. – 20. dubna břečťan, javor
- 21. – 30. dubna ořešák, střemcha
- 1. – 14. května tis, topol
- 15. – 24. května kaštan, vřes
- 25. května – 3. června jasan, svída
- 4. – 13. června habr, smrk
- 14. – 20. června fíkovník, osika
- 21. června bříza
- 22. června – 4.července jabloň
- 5. – 14. července jedle
- 15. – 25.července cesmína, jilm
- 26.července – 4.srpna cypřiš
- 5. – 13.srpna tis, topol
- 14. – 23.srpna cedr, modřín
- 24.srpna – 2.září borovice, olše
- 3. – 12.září vrba, šípková růže
- 13. – 22. září hloh, lípa
- 23.září černý bez, oliva
- 24.září – 3.října trnka, líska
- 4. – 13.října janovec, jeřáb
- 14. – 23.října břečťan, dub
- 24.října – 11.listopadu ořešák, střemcha
- 12. – 21.listopadu kaštan, vřes
- 22.listopadu – 1.prosince jasan, svída
- 2. – 11.prosince habr, smrk
- 12. – 20.prosince fíkovník, osika
- 21.prosince buk
Nalezli jste svůj strom?
A myslíte si, že jeho charakteristika vám neodpovídá? Zkuste se změnit, strom za to nemůže: v dobrém ani ve zlém. A také vězte, že je to jen hra a že není větší bláhovost, než zlobit se na zrcadlo, máte-li v něm křivou hubu.
Nebyl to král „Lávra“ ? 🙂